Söögikohad, millel on EHE ökomärgis

Allikas: Setomaa maitsed

Söögikohad, millel on EHE ökomärgis

Kas oled käinud restoranis, kuhu pääseb vaid kanuuga? Selliseid ehedaid söögielamusi on Eestis teisigi. Toome välja 5 EHE-märgise saanud toidukohta, mis töötavad kultuurihoidvate põhimõtete järgi, hoiavad loodust ja eripära, mida mujal ei koge.


Hindreku Turismitalus on rabarestoran, kuhu pääseb ligi vaid kanuuga mööda Esna jõge. Seal pakutakse maitsvat lõkketoitu ja kodumaiseid jooke koos sommeljee tutvustusega. Pane selga ilmale vastavad riided, veidike sõudmist ja saadki nautiga head sööki. Teenuse nimi on "Rabarestosse kanuuga" (kui peaksid tahtma Google'st otsida).

Teine variant on pakkida pere ja sõbrad autosse ning keerata suund Obinitsa küla poole Setomaal. Seal saad ise ahjus pliine küpsetada, juttu ajada ja siis suppi peale süüa. Ja nüüd harjutamiseks proovi selle vahva ürituse nimi välja hääldada ja ka meelde jätta: "Pliinidõ küdsäminõ" Taarka Tarõ Köögikõsõh!

Ega Setomaale ainult pliinide pärast sõitma pea. Helista ette ja saad Taarka Tarõs ka muud hamba alla – söögielamus nimega "Seto süük ja juuk Taarka Tarõs". Muidugi võivad külalised veel külalisi juurde kutsuda – näiteks pillimehe, leelokoori, muinasjutuvestja või koguni Seto Ülembtsootska enda. Peremees ja perenaine on rahvast vastu võtmas ja teevad ka väikese ekskursiooni setode söögimaailma.

Keset Pärnumaa metsi ja rabasid on tükike vene külalislahkust – Vene Talu, kus saab degusteerida rahvustoitu. Seal hoitakse elus esivanemate tarkusi ja kombeid. Mine uuri, kuidas elu seal välja näeb ja meki talu perenaise roogasid koos kuuma samovariteega.

Vooremaal on Juulamõisa kohapärimuskohvik, kus saab osta väiketootjate toodangut, neil on ka spetsiaalne taimetoidumenüü ja suurperedele suurperepraad. Kohviku terrassi servas on ürdiaed ja marjapõõsad, lapsed saavad pikutada heinarõugu all. Õpihimulistele tehakse taimemaailma töötubasid.

Eelnevalt väljatoodud söögikohtadel on ühine nimetaja: elamus ei seisne ainult söögis, vaid atmosfääris, põnevates lugudes ja silmiavardavas kogemuses. Ökomärgisega söögielamusi pole Eestis palju – kasuta võimalust ja mine nautima!

PS! EHE-märgisega teenuseid on mitmeid, näiteks loodusretked, töötoad ja üritused veekogudel


Viimati muudetud: 24.04.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus, Söök, Jook ja Ööelu