Tervislik puhkus looduses

Eestimaa puhas loodus on üks suuremaid väärtusi tervisepuhkuse veetjatele. Hõlpsasti saab ise sportida ning mitmekülgset valikut aktiivseks looduspuhkuseks pakuvad ka matkakorraldajad.

Suvel saab kogu perega jalutada ja jalgrattaga sõita ning talvel suusatada terviseradadel. Terviseradu leidub üle Eesti nii suuremates kui ka väiksemates asulates, need on hästi hooldatud ja enamasti ka valgustatud. Kes soovib suuremat väljakutset sportliku vormi arendades, suundub terviseradadele künklikku Lõuna-Eestisse.

Nii täiskasvanutele kui ka lastele pakuvad avastamisrõõmu rohked matkarajad. Needki on tähistatud ja hooldatud, paljude juurde kuuluvad ka telkimisplatsid. Sportlik ja looduslembene pere võiks ette võtta vähemalt osa Eesti pikimast, tervelt 375 km pikkusest RMK matkateest.

Kel on huvi sportlike liikumisvahendite vastu ja kel juba suuremad lapsed, läheb perega kanuu- või süstamatkale. Kanuuga Eesti jõgesid avastada või Soomaal kevadise suurvee ajal metsas sõita on omaette elamus. Süstaga saab teha matkakorraldajate juhendamisel matku, alates paaritunnistest huvisõitudest mitmepäevaste retkedeni, nii siseveekogudel kui ka merel.

Sportlikku proovilepanekut looduses pakuvad seikluspargid, mida leidub samuti üle Eesti. Pikad õhulennud ja kõrgel puulatvades kulgevad matkarajad pakuvad närvikõdi ka pere kõige julgematele liikmetele. Väiksematele lastele mõeldud seiklus- ja teemaparkides saab kiikuda, ronida, batuudil hüpata ja koos vanematega muulgi moel osavust harjutada.

Tervistav linnapuhkus perele

Plaanides tervislikku perepuhkust Eesti linnades, tasub ühendada spaade mitmekesised teenused ning sportimisvõimalused spaade ümbruses.

Eesti spaade veeparkide liutorud jm basseiniatraktsioonid annavad tegevust igas vanuses lastele, samuti tasub proovida spetsiaalselt lastele loodud hooldusi: massaažid, seikluslikud soolakambrid, liivateraapiad jne. Samuti pakuvad spaahotellid peredele nii mängualasid kui ka lapsehoiuteenust.

Kuna enamik Eesti spaadest asub merelähedastes linnades, saab suviti lisaks tervise kosutamisele spaas sportida liivarannas: ujuda, sõita paadiga, veesuuskade ja vesijalgrattaga, mängida sportmänge – paljudes randades on võrkpalliplats. Linnade rannapromenaadid ja kergliiklusteed sobivad ühtviisi hästi nii rattasõiduks kui rulluisutamiseks, mõned neist viivad linnast välja ja sobivad ka pikemateks matkadeks. Spaad on arvestanud ümbritsevate sportimisvõimalustega ja laenutavad varustust.

Igal Eesti kuurortlinnal on oma eelis perepuhkuse veetmiseks, näiteks Haapsalus ja Pärnus madalad sooja veega rannad väikeste lastega peredele, Narva-Jõesuu liivarand ja männimets on parim perepuhkuse paik neile, kes soovivad olla looduses kaugel suurtest keskustest, kuid siiski nautida heal tasemel terviseteenuseid jne. Kõigis Eesti linnades pakuvad nii pere väiksematele mudilastele kui ka kooliealistele lastele liikumisrõõmu mänguväljakud.

Tervislik perepuhkus ei tähenda siiski ainult üheskoos liikumist või tervist kosutavaid protseduure, sama oluline on koos nauditud tervislik toit. Spaahotellid pakuvad väga heal tasemel kööki, kust omale meelepärase leiavad nii gurmeehuvilised kui ka need, kelle tervis nõuab erimenüüd.