Merel aerutades näed võrratuid väikeseid laidusid, kuuled lugusid saarte ajaloost ja loodusest, silmad erinevaid linnuliike ja uudishimulikke hülgeid.

Eesti rannikul leidub süstamatkadeks palju põnevaid kohti. Lühemateks merematkadeks on ideaalsed põhjarannik ja sealsed rannalähedased saared, samuti Peipsi järv, meie siseveekogud ja Saaremaa. Pikemaid matku võib teha nii põhja- kui ka läänerannikul, kus meri on madal ning paadid tuulte ja lainete eest paremini kaitstud.

Põnevaid sihtkohti süstamatkale ehk kajakimatkale

Saaremaa lääneosas asub süstamatkajate seas populaarne Vilsandi rahvuspark. Seal on üle 150 saare ja inimtühja laiu, mis on koduks paljudele linnuliikidele. Omaette vaatamisväärsus on mere kujundatud kiviklibused rannad, kus leidub hulganisti kivistisi.

Hiiumaa laidude kaitsealale korraldatakse nii ühe- kui ka mitmepäevaseid süstamatkasid. Siinsed laiud asuvad üksteisest paraja süstasõidu kaugusel ning on tuntud kauni looduse ja omanäolise kultuuripärandi poolest.

Kogu suve vältel toimuvad Tallinna lahel paaritunnised süstaretked. Tallinna vanalinna siluett, nõukogudeaegne arhitektuuripärand ja kohalikud sadamad annavad nendele matkadele erilise hõngu. Lühemaid süstaretki tehakse ka põhjaranniku saartele – näiteks Aegnale ja Pakri saartele, Pedassaarele.

Samuti korraldatakse süstaretki Pärnust Kihnu, Sorgu ja Manija saarele.

Tasub teada süstamatkade kohta

  • Oma süstamatk tasub aegsasti planeerida, eriti kui soovid ka laidusid avastama minna. Lindude pesitsusperioodil 15. aprillist 15. juulini tohib kaitsealuseid  laidusid külastada vaid eriloaga, mille taotleb matkakorraldaja.
  • Süstamatk sobib kõigile huvilistele – vajaliku varustuse ja juhendamise tagavad matkakorraldajad.