Alates aastast 1996 kannab Pärnu Eesti suvepealinna tiitlit. Kui soovid kohtuda sõpradega, keda pole terve aasta jooksul näinud, on üsna tõenäoline, et suvel Pärnusse sattudes trehvad nendega täiesti juhuslikult. Pole ka ime, sest rannamelu, mitmed festivalid, ööklubid, kontserdid ja lõbustuspargid toovad igal kaunil suvepäeval kohale tuhandeid inimesi.

Kui aga rahvamassid sulle pelutavad tunduvad, külastage Pärnut vaiksel sügis- või talveperioodil. Miks mitte veeta oma nädalavahetus inimtühjal rannal jalutades, vabaneda argipingetest spaas, lõõgastudes õdusas villas või nautides tuulisematel päevadel surfamist. Aastaringselt korraldatakse Pärnus ka konverentse ja seminare: ühenda töö ja lõbu ning kasuta vabasid tunde selle linna kaunist arhitektuuri, vaheldusrikast kunstielu ning toredat toitlustuskultuuri avastades. 

Rohkelt liiva, päikest ja vett

Suplusrannapoolest kuulus Pärnu kanti Venemaa keiserlike kuurortide ametlikku nimekirja juba aastal 1890. Pikad valged liivarannad, lauged kaldad ja parim päike Eestis meelitavad tänapäevalgi hulganisti siseturiste ja väliskülalisi. Kaunis rannapromenaad sobib hästi nii jalutamiseks kui rulluisutamiseks. Lastega peresid ootavad aga mitmed laste mänguväljakud ja purskkaevud.

Kui tunned kihku millegi seiklusrikka järele, proovi Pärnus veesporti: veesuusatamist, jetisõitu või purjetamist. Süsta või kanuuga pääsed aga mööda Pärnu jõge avamerele ja lähedal asuvatele laidudele.

Suvepuhkust planeerides saad täpsemat informatsiooni ka Pärnu rannapuhkuse leheküljelt.  

Ajalugu kõiges ja kõikjal

11 000 aasta taguse ajani ulatuva ajalooga Pärnu on tõeline maiuspala iga arhitektuuri- ja ajalooarmastaja jaoks. Pärast linna asutamist 1251. Aastal muutus Pärnu keskaja jooksul kiiresti vilka eluga hansalinnaks. Tänapäeval hoitakse keskaegseid traditsioone elus iga-aastastel hansapäevadel. Sel ajal saab imetleda ajastutruusid kostüüme, võtta osa rüütliturniiridest, õppida käsitööd ja nautida traditsioonilist toitu, nagu näiteks grillitud  metssiga või lammast.

Pärnu arengus on läbi aegade suurt rolli mänginud meri ja purjetamine: Pärnu jahtklubi asutati aastal 1906, kuigi esimene suur rahvusvaheline paatidega võidupurjetamine korraldati juba 1883. aastal.

Pärnu arhitektuur paistab tänapäeval silma õhulisuse ja stiilsusega – just nagu ühele mereäärsele kuurortlinnale kohane. Kohalik ehituskunst pakub erilisi näiteid tõelisest funktsionalismist kõrvuti romantiliste puust villade, modernsete klaas- ja terashoonete ning luksuslike vene mõjutustega. Kasuta kindlasti võimalust ning külasta üht esinduslikumat juugendstiilis villat Eestis – villa Ammendet, mis on tuntud ka oma esmaklassilise köögi poolest.

Vaatamisväärsused:

  • Rannapark ja vallikäär
  • Eliisabeti kirik ehitati aastal 1747, tänapäeval on sellest kujunenud soositud kontserdipaik, mille orel on üks parimaid Eestis.
  • Jekateriina kirik on Eesti stiilipuhtaim barokk-kirik, mis on mõjutanud apostliku õigeusu kirikuarhitektuuri kogu Baltikumis.
  • Tallinna värav (tuntud ka kui Kuningavärav) on osa keskaegsetest kaitserajatistest. Kunagi märkis see kaunis barokne värav postitee algust, nüüdsel ajal juhatab see külastajad Pärnu rannarajooni.
  • Punane torn oli keskaegse Pärnu linnakindlustuse nurgatorn. Kunagisest siseõust on tänapäeval kujunenud menukas kunstilaatade toimumispaik.

Luksuse ja mugavuse hõng: heaolukeskused ja spaad

1838. aastal alustas Pärnus tegevust esimene kümblusasutus ning tänaseks on linnast kujunenud rahvusvaheliselt tunnustatud tervisekuurort. Euroopa Spaade Liidu liikmena võõrustab Pärnu puhkajaid ligi viiekümnest riigist.

Külastajad võivad Pärnus nautida kõigi mugavustega spaahotelle ning lasta hellitada end  kullamassaaži, šokolaadihoolduse ja pärlivannidega. Suurem osa hotellidest võib uhkust tunda peresõbralikkuse üle, pakkudes lapsehoiuteenuseid ja mängutubasid.

Avasta Pärnus kunsti ja kultuuri!

Öeldakse, et Pärnus võib igaühest saada kunstnik. Mitmekülgne arhitektuur, looduskaunid pargid ja põnevad siseõued, arvukad galeriid ja värvikad rahvasummad – selline kooslus loob kahtlemata viljaka pinnase oma loovuse avastamiseks. Huvilised võivad osa võtta õpikodadest ja maalikursustest või külastada kunstigaleriisid ja moodsa kunsti keskusi – võid üsnagi ootamatult avastada, et sinus on hoopis rohkem artisti peidus, kui arvata oskasite!

Kultuurilembeste külaliste jaoks on Pärnul pakkuda hulgaliselt muusika- ja kunstifestivale. Siin toimuvad sellised üritused, nagu näiteks Pärnu rahvusvaheline dokumentaal- ja antropoloogiafilmide festival, David Oistrahhi festival, orelifestival, Bacardi Feeling rannapidu, Pärnu bluusipäevad, hansapäevad ja käsitööpäev.

Pärnusse tulles astu kindlasti läbi kohalikust Turismiinfokeskusest: just sealt saad hankida linna ja piirkonna kaarte ja kasulikke vihjeid parasjagu teoksil olevate ürituste kohta. Jäta aga meelde, et oma puhkust kuumimale rannahooajale planeerides tuleb majutuskohad aegsasti broneerida, suvel on Pärnus võrreldes ülejäänud aastaga kuus korda rohkem inimesi!

Pärnust leiab midagi igaüks – lastega puhkusele siirduvad pered, seljakotirändurid, noored, romantika otsijad, spordifännid, kultuuri- ja kunstiarmastajad... Alati leiab põhjuse sammud uuesti Pärnusse seada!