Väikesaartele saad Eestis jõuda ainult oma veesõidukit kasutades: kaatri, jahi või näiteks paadi või kanuuga.

Eriti populaarseks on kujunenud süstamatkad rannikulähedastele saartele – näiteks Põhja-Eestis ja eeskätt Lahemaa rahvuspargi kandis on päris mitu giidiga matkateenuse pakkujat. Seal asub ka palju, mandrile kilomeetri-paari kaugusel asuvaid saari. Suve teises pooles, kui vesi madal, jõuab sportlikum täiskasvanu paarile saarele ka läbi vee, mööda merepõhja jalutades. Talvel, mil rannikuäärne meri läbi jäätub, pääseb paljudele saartele ka kuiva jalaga. NB! Seda retke ei tasu aga uisapäisa ette võtta: alati tuleks kaasa võtta kohalik giid, kes õiget teed juhatada oskab!

Kindlasti ei tasu väikesaari ja laide, ka veesõidukiga, omal käel avastama minna varakevadel, mil viiger- ja hallhüljestel on pojad. Samuti hiliskevadel ja varasuvel lindude pesitsemise aegu: lisaks looduse segamisele ja poegade hülgamisohtu seadmisele võid ka ise pahaste lindude poolt karistatud saada.  Vajadusel küsi lisainfot lähimast rahvuspargist või kohalikelt loodusmatkade pakkujatelt.

Süsta- ja paadimatk saartele on põnev, ent võib su füüsilise vastupidavuse proovile panna. Järgida tuleb ohutusnõuded, kanda kindlasti päästevesti ja võtta kaasa ka ohuvarustus ning veekindlalt kilesse pakitud mobiiltelefon. Suure lainega või tormihoiatuse korral lükka aga matk parem edasi. Esimesed sõudmiskatsed nii kanuu, süsta kui parvega tasub aga teha siseveekogudel ja vaikse ilmaga: ka väiksem laine ja rannikuäärsed hoovused võivad väiksemate vahemaade läbimise muuta tõeliseks väljakutseks, mis igaühel ei sobigi.

Kui aga vaim valmis, ohutusnõuded järgitud ja sõudmine „juba käpas“, pakuvad rannikulähedased asustamata saared ja laiud tõelise robinsonliku kogemuse: võta kaasa telk ja pikinikumoon ja sa saad unustamatu elamuse osaliseks!