EHE ökomärgisega matkad ja kruiisid Eesti veekogudel

Allikas: Jarek Jõepera

EHE ökomärgisega matkad ja kruiisid Eesti veekogudel

Purjekaga sõit päikeseloojandusse, kanuutamine üleujutatud metsas ja süstasõit väikesaartele. Need on vaid mõned näited lahedatest reisidest ja matkadest, mida meie veekogude peal korraldatakse. Meie soovitame proovida neid, mis on saanud EHE ökomärgise. Siin loos on 5 neist välja toodud.


EHE tähendab "Ehtne ja Huvitav Eesti" ning see on ökoturismi märgis. Selle saanud ettevõtted hoiavad kohalikku kultuuri ja loodust ning toetavad kodupaiga omanäolist identiteeti.

Ehedate vee-elamuste seast tõstame loomulikult esile matka, mille pärast välismaaltki Soomaale tullakse: kanuumatk üleujutatud metsas. Saab näha, kuidas vesi ei mahu enam jõesängi ega kraavidesse ära, vaid trügib põldudele, aedadesse ja metsaalustesse. Seda looduse vaatemängu näeb märtsis-aprillis, aga vahel ka sügisel. Hoia ilmateatel silm peal ja kui võimalus on, sõida Soomaale viiendat aastaaega oma silmaga vaatama.

Kaberneemest on võimalik minna süstaga merele ning seda koos kamba ja juhendajaga – seikluse nimi on "süstamatk Prangli ja Kolga lahe saartel". Kahepäevase matka ajal külastatakse Koipse, Rammu, Aksi ja Prangli saari, viimasele jäädakse ka ööbima. Ilmselt on see harukordne võimalus neid väikesaari külastada, sest peale Prangli pole ükski neist asustatud. Hinnas on algõpe, süstavarustus, matkajuht ja neli söögikorda. Ööbimine matkale kohaselt telkides.


Süstasõit väikesaartele

Pilt: Reimann Retked

Päikeseloojang, purjetamine, elav muusika – kui arvasid, et see kombinatsioon on võimalik vaid lõunamaal, siis ilmselt pole sa käinud kaljas Hoppeti pardal. Spetsiaalne päikeseloojangu kruiis kontsertiga on igale suvitajale tõeline elamus isegi siis, kui suveilm alt veab ja tuleb mõni lisakiht vammuseid ümber võtta.

Kaljas Hoppetiga saab teha ka päevareisi Abruka saarele. Seiklus saarel kestab 6 tundi, lisandub veel tunnike laevasõitu. Saab tutvuda laeva ja selle ajalooga, ronida masti ja ujuda. Lõunasöögi pärast muretsema ei pea – seda pakutakse laeval. Abrukal tehakse elamussõit kastiautoga, kus giid räägib kohalikust elust-olust.



Eheda vee-elamuse saab ka Peipsi peal, kuid seda vaid talvel õige ilmaga: sõit karakatitsaga Peipsi jääl. Need on kohalike poolt ehitatud masinad, millel on all lennuki rattad – nii kannab jää masinat veelgi paremini. Tunniajasel tuuril tutvustatakse jääaugust kalapüügi meetodeid ja räägitakse kohalikust kultuurist ja eluviisidest.


EHE ökomärgise saanud ka Manilaiu avastusretk koos giidiga. Tegemist on Euroopa väikseima laiuga, kus on leitav elutegevus. Päevane tuur algab kogunemisega Munalaiu sadamast. Tuuri käigus külastame saare keskust, muuseumi, kuuleme huvitavaid lugusid kohalikust eluolust ja naudime saare kaunist loodust. Saarel sööme ka lõunat, mille valmistab meile kohalik turismitalu perenaine omakasvatatud heast ja paremast.



Viimati muudetud: 17.05.2022

Teema: Saared, Aktiivne puhkus, Loodus