Viimased aastad on tõstnud ka eestlaste enda eneseteadvust ning uhkust, mis puudutab muistsete vanarahvatarkuste ja käsitöö- ning isetegemise oskuste edasi andmist põlvest põlve. Kasuta juhust ja õpi puhkusel midagi uut: saadud emotsioon on võrratu ja kes teab, ehk saab just sellest alguse midagi suurt ja tähtsat su elus või leiad uue toreda hobi?

Kursuseid, töötubasid ja lihtsalt kaasalöömise võimalusi leiab kõikjalt üle Eesti. Astu sisse kohalikesse loomeinkubaatoritesse ja vaata ringi suvistel ning jõuluaegsetel laatadel ja festivalidel.

Mõned konkreetsed soovitused oleme siia lehele ka kirja pannud – loetelu on aga päris lühike võrreldes sellega, mida kõike Eestis võimalik teha on. Niisiis kasuta seda ideede saamiseks ja vaata ringi. Kindlasti suudavad sulle abiks olla kohalikud Turismiinfokeskused: astu julgelt läbi ja uuri lähemalt!

Grupikoolitused tuleb alati ja kõikjal eelnevalt reserveerida, ka personaalsed õpitoad on mõttekam varem kokku leppida: nii saad tagada, et sulle jagub piisavalt tähelepanu ja aega ning tulemus vastab su ootustele.

Parimad palad Tallinnas:

Kohe Tallinna linnasüdames – sadama, Viru keskuse ja vanalinna vahel – asub värskelt renoveeritud ja paeluva arhitektuuriga Rotermanni kvartal. Kvartali südames, ümber turuplatsi, on omale koha leidnud mitmed toredad poed, galeriid ja butiigid. Sealsamas asub põnev ja mitmekülgne Rotermanni Loovuskeskus, kus oma oskuseid näitavad (ja ka annavad edasi) kümned tunnustatud kunstnikud. Tule ja proovi voolimist, villa töötlust, puutööd, ehtekunsti või vaipade kudumist! Rotermanni Loovuskeskus on lahti siis, kui uksed on valla: päris sageli juhtub seda ka väljaspool ametlikke lahtiolekuaegasid.

Siinsamas Rotermanni kvartalis asub ka Kalevi kommipood, kus korraldatakse martsipani maalimise ja šokolaadi valmistamise kursuseid nii gruppidele kui üksikisikutele. Tule ja naudi pere, sõprade või kolleegidega või kasuta juhust ja kingi koolitus mõnele maiasmokast tuttavale!

Samasugust ahvatlevat naudingut pakub Anneli Viigi kohvik Tallinna vanalinnas. Anneli Viik on Eesti tuntuimaid šokolaadikunstnikke ja tema kätetöö on Eestit esindanud paljudes välisriikides. Kes veel võiks olla õigem trühvli- ja šokolaadi meisterdamise kunsti edasi andma kui inimene, kelle tõeliseks kireks see on? Väike hoiatus: kuuldavasti olevat väga lihtne sattuda Anneli trühvlitest sõltuvusse!

Tallinna keskaegse vanalinna linnamüüri ääres asuvas väikeses Ukraina Kreeka-Katoliku kirikus saad õppida iidset paberi valmistamise kunsti – tutvumist väärib aga ka hoone ise, mida pole täiel määral veel suudetud taastada 1997 aasta süütamise tagajärjel tekkinud kahjustustest.

Seal lähedal, Kalamaja poole jalutades, asub Annkris klaasistuudio lisaks põnevate ja individuaalsete ehete müümisele korraldavad siinsed klaasikunstnikud pidevalt kursuseid ja õpitubasid alates graveerimisest kuni klaasisulatuseni välja.

Saaremaa ja Muhu

Ajalooline Kuressaare on ideaalne sihtkoht kultuuri- ja luksusepuhkuse nautijatele: arhitektuur, ilusad rannad, suurepärased spaad, golfiväljakud ning erinevad festivalid meelitavad siia tuhandeid inimesi. Ühenda oma saarepuhkus uute kogemuste ja oskuste omandamisega: GoodKaarma seebitalus saad õppida looduslike seepide valmistamist, Kuressaare lossi territooriumil aga sepatöö ja klaasitegemise aluseid.

Naabersaar Muhu on tuntud oma erilise saarekultuuri ja teistmoodi liikuva aja pärast – kaunid kalurikülad ning Pädaste mõis õhkavad ajalugu ning traditsioone ja ahvatlevad oma väärtusi ümber hindama. Külasta kohalikke jaanalinnufarme ja võta osa Namaste kokandustalu mõnusatest koolitustest! Gurmee-elamusi ja teadmisi jagab ka Pädaste mõis.

Kesk- ja Lõuna-Eesti:

Viljandi linna boheemlaslik atmosfäär ei ole mingi üllatus – kuidas saakski, kui siinsamas paikneb Eesti pärimuskultuuri hing ja süda. Viljandi Folk on festival, mis kuulsust kogunud nii siin- kui sealpool piiri: kas teadsid aga, et muusikale lisaks saad festivali ajal osaleda mitmetes õpitubades ning oma teadmisi jagavad paljud rahvakäsitöö kunstnikud? Või et just siis on parim aeg teha esimesed katsed mõne traditsioonilise Eesti muusikariista õppimisel?

Pole viga, kui pärimusmuusika festivali ajakava su reisiplaanidega ei sobi: Bonifatiuse Gild toimib Viljandis aastaringselt. Õppida saad õmbluskunsti iseärasusi ja koju kaasa omaenda kätega valmistatud käekoti, ise disainitud ehteid või sõpradele ja perele valmistatud kingitusi.

Viljandi lähedal asuva Olustvere mõisakompleksi juurde kuulub ka Olustvere Keraamikakoda, kus toimuvad pidevalt savi- ja voolimiskursused. Pealegi reisib sealne meeskond tihti ning õpitubasid korraldavad nad erinevatel laatadel ja festivalidel üle Eesti.

Meie suvepealinnas Pärnus tasub rannamõnusid kombineerida kunstireisiga: palju väikesi galeriisid ning moodsa kunsti üritusi toovad siia publikut igast ilmakaarest. Kohalikud uuendusmeelsed kunstnikud on koondunud Maarja Magdaleena Gildi alla ning veavad koolitusi, kursuseid ja õpitubasid aastaringselt.

Head vaheldust linnarütmile pakub aga Soomaa rahvuspark Viljandi ja Pärnu vahel – kanuumatkade ja rabamaastike poolest kuulus paik on ainus koht maailmas, kus võimalik õppida iidset haabjaehituse kunsti. Haabjas ehk ühepuulootsik tahutakse välja palgist ning pika kuivamisperioodi järel toimub haabja laotamine tule ja vee tseremoonial. Haabja laotamine on pidu, kuhu osalema oodatud needki, kes haabjaehitusel ise kaasa löönud pole.

Ülikoolilinn Tartu, mis talveperioodil üliõpilastest kihab ja suvel oma laiskleva kohvikueluga meelitab, on suurepärane peatuskoht kõigile neile, kes kultuuri ja põnevat ajalugu hindavad. Tartu Antoniuse Gild organiseerib pidevalt erinevaid koolitusi ja kursuseid, viltimisest kuni tarbekäsitöö ning savianumate valmistamiseni. Mänguasjamuuseum on aga kõigi laste lemmikpaik: lisaks mänguasjade ajaloo imetlemisele saavad lapsed õppida siin filmitegemise saladusi.

 Ida-Eesti:

Peipsi ja Pihkva järv on looduslik piir Eesti ja Venemaa vahel. Järveäärne külakultuur on mõjutatud mõlema riigi ajaloost ja tavadest. Piki järve äärt kulgevad ühtse pika tänavana vanausuliste külad – maitse kohalikku kuivatatud kala, osta kaasa legendaarseid Peipsi sibulaid ning võta osa lodjaehitusest. Lodi ehk Peipsi pargas on iidne veesõiduk, mille ehitamisel õpid puutööd, köite valmistamist, tõrvamist ja sepakunsti saladusi.

Avinurme Elulaadikeskus tutvustab Ida-Eesti elu – muuseumis on lisaks kohalike külade puutöö püsiekspositsioonile ka pidevalt mõni rändnäitus. Kohapeal toimuvad tekstiilitöötluse ja puutöö koolitused ning rahvaköögi parimate palade õpitoad ja maitsmisüritused.

 Kas said siit lehelt mõne hea idee? Või vähemalt julgustust järgmisel reisil midagi põnevat ja teistsugust ette võtta? Väärtuslikku ja värsket infot jagavad piirkonna kohta kohalikud Turismiinfokeskused – astu läbi ja ära kõhkle abi paluda!