Taliujumine – vitamiin Eesti moodi

Allikas: Rasmus Jurkatam, Visit Estonia

Taliujumine – vitamiin Eesti moodi

Autor:

Kristel KärnerTaliujunud alates 2013. aastast

Taliujumine on muutunud eestlaste seas üha populaarsemaks talviseks spordialaks. On see sellepärast, et Eesti talved pole enam põhjamaiselt lumerohked või et suusatamisele on vaja vaheldust? 

Eestimaal ei soojene ka suvekuudel veetemperatuur naljalt üle 20 kraadi. Seega võib iseäranis meie külalistele tunduda ka suvel ujumine justkui talikümblus. Kuid parima põhjamaise ujumiskogemuse saab novembrist märtsini, kui vesi on 1 kraadi juures ning veekogud on jääkaane all ja ümbrus lumest valge.

Taliujumine pole talisuplus

Suplus on midagi kiiret ja impulsiivset. Tihti kargame kuumast saunast otse jääauku ja sealt sama kiirelt saunalavale tagasi. Selles on oma võlu ja lõbu ning eelkõige pika ajalooga saunatraditsioonid

Taliujumine on aga kestvussport, kus tugevaks muutub eelkõige vaim. Iga kord, kui oled astunud läbi lume jäässe raiutud vaba vee poole, iga kord, kui oled vaikselt ja rahulikult vette astunud ning meenutanud oma kehale, et rahulik hingamine on oluline, oled võitja. Võitja iseeneses!

Foto: Rasmus Jurkatam

Ja igal uuel korral veidi kauem, veidi kaugemale – liugled jäisesse vette, mis tundub justkui kuum, lükkad enda eest jäätükke eemale ning tunned, kuidas kehasse saabub sihikindel rahu.

Sa tead, et jäises vees pole inimene loodud ellu jääma, kuid sina suudad eneses piire nihutada. Sa ei tunnegi vajadust kaldale põgeneda, vaid naudid seda tunnet, kui jäisus hakkab õrnalt su nahka näpistama. Hingad rahulikult sisse ja välja, vaatad enda ümber lagedaid lumevälju, kuulad talve vaikust.

Veest välja tuled vaimult ja kehalt tugevamana kui eales. Külm vesi annab kehale ootamatu energiasööstu. Järgmised paar päeva pole ükski probleem lahendamatu ega jää ükski mägi vallutamata. Oled kindlameelsem ja säravam.

Üsna pea märkad, et tavapärane talvine nohu on kadunud, bussi oodates pole enam külm ning külmetushaigused ei vii sind haigevoodisse. On see äkki gripivaktsiin ja vitamiin Eesti moodi? 

Foto: Rasmus Jurkatam

Taliujumisklubid on igas suuremas linnas, kirglikke entusiaste jagub aga kõikjale Eestis. Pirita ja Pärnu ujumiskohtade info leiat siit ning Kakumäe info siit. Taliujuda saab ka Nõmme Spordikeskuses ning Noblessneris.

Kas oled kuulnud Eesti oma merineitsist?

Igapäevaselt Floridas elav Merle Liivand on taliujumise meister – ta on sellel ala Eestile ka medali toonud. Kuid see on vaid väike osa tema saavutustest – paar aastat tagasi püstitas ta viienda Guinessi maailmarekordi, kui ujus ümber Biscayne'i lahe 48kilomeetrise distantsi 14 tunni ja 15 minutiga nn merineitsi monolestaga ehk ta ujus nii, et käsi ei kasutanud. Wonder Woman tiitliga pärjatud naine on igapäevaselt harjunud treenima soojas merevees, kuid isegi jäine vesi tema tahtejõudu ei kanguta. Vaata videot ja veendu ise.

Viimati muudetud: 05.02.2024

Teema: Aktiivne puhkus, Spaad ja Saunad