public.homepage.logo
RäätsamatkAllikas: Visit Estonia

5 põhjust, miks räätsamatkale minna

Eestis pole küll kõrgeid mägesid, see-eest aga ohtralt madalaid soid ja rabasid, nii et kõik teed Eestis viivad rappa.

Elen Juurma

Visit Estonia turismiinfosüsteemi spetsialist

1. Räätsad annavad vabaduse!

Loodust on Eestis palju, on alati olnud. Looduses on eestlaste juured, sealt ammutame me väge ja jõudu, seega ei tasu imestada, kui me igal vabal hetkel loodusesse kipume. Tavapäraselt saab rappa minna mööda puidust ehitatud laudteed, nii on sinu eest otsustatud teekond, mida kõndima pead. Kuid eestlased tahavad ikka ise otsustada, kuhu tee viib. Nii tõmbame me jala otsa räätsad ning läheme hoopis räätsamatkale!

Räätsamatk annab vabaduse

Allikas: Visit Estonia

2. Räätsamatk, unikaalne viis looduse avastamiseks

Räätsamatk soodes on kõige ägedam ja Eestile eripäraseim matk, mida mujal maailmas ei pakuta. Nimelt on räätsad tennisereketi kujulised abivahendid, mis tõmmatakse jalga selleks, et saaksid pehmel pinnasel kõndida. Kuna rabapinnas on pehme ja märg, siis jalgsi liikumine on seal raske ja ohtlik.

Talvel aitavad räätsad kõndida paksul lumekihil. Mis eriti mõnus, räätsamatk ei nõua erilisi teadmisi, oskusi ega eelnevat harjutamist. See on lihtne ja sobilik igas vanuses inimesele, kes vähegi suudab jalgsi liikuda!

Vanal ajal valmistati räätsad nahast või punuti vitstest, tänapäeval on need vastupidavast plastikust. Maksimaalne mugavus! Astu julgelt edasi, sest just räätsadega saad sinna, kuhu ükski laudtee ei vii ja kuhu jalgsi mitte kunagi ei pääseks. 

räätsamatk

Allikas: 360kraadi, visit estonia

3. Naudi vaikust ja rahu!

Miks rabasse üldse matkama peaks? Sest seal on säilinud vaikus, rahu ja puutumatu loodus. Oled sa seisnud keset raba ja kuulnud... mitte midagi? Täpselt nii. Ei mingeid autosid, inimesi, tulesid ega vilesid ümberringi. See on maailma parim antidepressant ja hea koht "patareide laadimiseks". Lase vaikust ja rahu nautida ka raba püsielanikel.

Grupp inimesi räätsamatkal

Allikas: visit estonia

Kas teadsid, et rabades kasvab turvas, mida peetakse eri allikate poolt inimese nahale lausa maailma parimaks looduslikuks ravimiks?

4. Looduse ilu ja võlu

Öeldakse, et räätsamatkaks on parim aeg sügis ja talv, kuid nii, nagu aastaajad erinevad üksteisest, pakuvad ka räätsamatkad igal hooajal elamusi. Tule talvel imetlema jäiseid laukaid ja avastama loomade jälgi lumel. Tule suvel murakaid otsima ja rabalaugastes suplema. Tule sügisel värvikirevust nautima ja jõhvikaid korjama. Omamoodi elamuse saad kindlasti siis, kui tuled räätsamatkale varahommikuse päikesetõusu ajal. Siis omandab rabamaastik kuidagi eriti maagilise ja nõidusliku aura – laukad auravad ja maastikule on laotunud tuhanded kastetilkades ämblikuvõrgud. Kui päike kõrgele tõuseb, kaovad need võluväel. Ei, see pole muinasjutt, vaid täitsa tõsijutt!

Rabamatk

Allikas: Visit Estonia

Räätsamatka ABC

 • Pane selga oma tavaline matkariietus, kõige olulisem on tunda end hästi ja mugavalt. Kui su lemmikriietus on aga teksapüksid, kontsakingad või plätud, siis need soovitan siiski koju jätta.
 • Õige riietus on sportlik ja kihiline ning ilmastikule vastav.
 • Kotis või seljas olgu ka selline riideese, mis kaitseb ootamatu hoovihma eest.
 • Kuumal suvepäeval tasub end päikese eest kaitsta mütsiga. Müts tasub pähe panna ka talvisele matkale, lisaks võiks kätte panna kindad.
 • Jalanõudeks sobivad hästi matkasaapad. Märjemal ajal võib räätsamatkale jalga panna kummikud, nii jääb jalg kindla peale kuivaks.
 • Teised, kergemad jalatsid ja sokipaar võiks tagavaraks kaasas olla, et matka lõpus ära vahetada.
 • Maksimaalseks mugavuseks võid matkale kaasa võtta matkakepid, mis aitavad hästi pinnasel tasakaalu hoida ja edasi liikuda.
 • Soovi korral paki seljakotti ka väike veepudel ja snäkipala.
 • Ära kindlasti unusta head tuju ja fotoaparaati! 
 • Enne sohu minekut loe läbi ka räätsamatkamise hea tava!

Räätsamatkamise hea tava

 • Räätsamatk kannab loodushariduslikku ja loodushoidlikku sisu, annab selgitusi soodest, Eesti loodusest ja kultuuripärandist.
 • Räätsamatka kavandades selgitan eelnevalt välja minu valitud soos olevad looduskaitselised väärtused ja piirangud ning kavandan oma matka lähtudes nendest.
 • Soodes lumeta ajal liikumiseks kasutan „küünisteta" räätsasid.
 • Kaitsealustes soodes ei liigu räätsadega jüripäevast jaanipäevani (23.04.-24.06), välja arvatud kaitseala valitseja nõusolekul.
 • Räätsadega soos matkates liigun külastustaristult soosse hajutatult, et vältida taristu ümbruses eristatavate pinnasekahjustuste teket.
 • Oskan hinnata rabas liikumisel tekkivaid jälgi ning valida sobivaid teekondi nende jälgede vähendamiseks. Vajadusel rakendan pinnase taastumiseks vahe-aastaid.
 • Looduses liikudes hoian oma jalajälje minimaalse ja selleks eelistan liikuda väikestes gruppides.
 • Hea tavaga liitunud matkakorraldaja matkade järel jääb raba puhtam kui enne (matka kestel korjatakse prügi jm võõrkehad rabast).

5. Avasta põnevad lood ja legendid

Sa võid muidugi räätsad rentida ja iseseisvalt rappa minna, kuid kõige parem on võtta kaasa kogenud matkajuht. Tema annab sulle räätsad ja viib sind külastama kõige põnevamaid kohti. Lisaks on tal rääkida vahvaid lugusid möödunud aegadest, sookollidest ja legendidest ning tarkusi rabataimedest ja loomastikust. Just matkajuht oskab su tähelepanu juhtida kohtadele, millest ise minnes ehk mööda astuksid. Kuna rabas on alati värske õhk ja puhas vesi, ei tasu imestada, kui mõni matkajuht sulle laukast toodud veest teed keedab. Sageli tehakse pärast mõnetunnist matka üles lõke ja pakutakse kosutavat einet. Mis saaks veel parem olla?

Rabamatk giidiga

Allikas: Visit Estonia

Räätsamatkade pakkujad leiad siit

Avasta Eestimaa

Kasuta selleks interaktiivset kaarti

Eesti kaart

Soovitame

Elen Juurma

Visit Estonia turismiinfosüsteemi spetsialist