Ilus lugu sellest, kuidas talvine loodus inspireerib kunstnikke

Allikas: Anu Lõhmus

Ilus lugu sellest, kuidas talvine loodus inspireerib kunstnikke

Eesti talv loob maagilisi ja inspireerivaid kunstiteoseid, milleks loodusel pole vaja muud kui vabalt langevat vett, järvesilmi ürgoru sügavates soppides ja korralikke külmakraade.

Juba detsembris saabuvad külmad muudavad Lõuna-Eesti veekogud alates Rõuge ürgoru seitsmest järvest kuni Pühajärve kallasteni müstilisteks jääpeegliteks – on maagiline kogemus jalutada üle jäätunud vee ja piiluda paksu jääkaane all järvesügavuse varjude mänge.

Kui mitte varem, siis aasta kõige külmematel kuudel jaanuaris ja veebruaris, mil temperatuurid võivad kohati langeda ka alla -20 C, vormib talv Põhja-Eesti koskedest ja jugadest pööraseid skulptuure. Mis talvises vagas ja oma värvid lumevaiba alla peitnud looduses puudu jääb, kompenseerib külm võimsaid ja maagilisi sammassaale ja jäiseid monumente luues. Jägala juga, mis langeb ligi kaheksa meetri kõrguselt, on neist muljetavaldavaim ning tänu Tallinna lähedusele ka üks lihtsamalt imetletavaid talvise looduse vaatemänge.

Jäämaagia toimib ühtviisi romantikutest uisutajate kui praktilise meelega kalameeste peal – pealtnäha talveund tukkuv Eesti loodus on elu täis.

Oma minimalistlike vahenditega meie meeltega trikitav talv on alati inspireerinud käsitöömeistreid ja disainereid, keda nüüd kindlasti Jägala jäises sammassaalis, Rõuge ürgorus räätsamatkal või Pühajärve jääl tõukekelguga tuhisedes ideid kogumas näeb. Nagu looduseski – talv sünnitab ka moes skulptuurse vormiga mantleid, kudumeid, kleite.

Talv toob moodi lumevalged, metsaviiru mustad ja virmalistena küütlevad kangad, mille värvigamma on oma võimalustes sama piiritu kui öötaevas. Talv on traditsiooniliselt olnud aeg, kui pikkadel õhtutel saab lõngaks kedratud villast võluda sooje kampsuneid, käpikuid, kangaid.

Vill on imeline materjal põhjamaises kliimas ja ka tänaste disainerite käe all saab sellest saab luua lõputult palju, see annab sooja ja lubab puutumata looduses viibimisest rõõmu tunda ka kõige külmemal päeval.

Isegi napi päevavalgusega talves loovad jääga kaanetatud järved valgusküllaseid lagendikke, mida ümbritsevad eestlasele nii olulised rahu ja turvatunnet pakkuvad metsad. Mets on kohalikele olnud aastatuhandeid pühamuks, pühad metsad ehk hiied on kujundanud siinseid mõttemalle ja arusaamu maailmast; pakkunud kaitset ja toitu – ning muidugi ka inspiratsiooni nii oma talvises monokroomsuses kui suvises värvipillerkaares.

Foto: Pohjanheimo, Cervo Volante, Sigrid Kuusk

Põhja-Eestis pakkusid loodusele kui inspiratsiooniallikale küll tõsist konkurentsi rannikule jõudvad võõramaised laevad, mille pardal olid lisaks kaupadele ka kohalike jaoks eksootiliselt ja põnevalt riietatud reisijad. Just nii jõudsid ka jäätunud jugade loodud sammassaalidesse 19. sajandil Inglise ja Prantsuse aadlike peaosaalides populaarsust kogunud ruudumustrilised kangad.

Pakase meistritööst osa saamiseks tuleb vaid uisud haarata ja suunduda näiteks Pühajärve äärde, kus talvepealinn Otepää oma hotellides ja söögikohtades lahkelt võõrustab või suunduda sealt veelgi kaugemale lõunasse, Rõuge ürgorgu. Jägala jäähammaste ja -sammaste sürreaalse iluni ning tagasi Tallinna jõuab autoga mõne tunniga.

Teine võimalus selle piirkonna erilisusest osa saada on aga Tallinn Design House'i foto- ja videoprojekti "Kummardus" jälgedes, mis esitab fotokeeles mitmeosalise jutustuse Eesti disainist. Sõna "Kummardus" sümboliseerib tänuavaldust olemasoleva eest ning läbi pildijutustuse tutvustakse Eesti disaini juuri.

Foto: Pohjanheimo, Cervo Volante, Sigrid Kuusk

Eesti disainiloomingu juuri tutvustavas projektis osaleb ligi 100 Eesti disainerit, kelle käekiri ja looming on saanud Eesti disainimaastikul äratuntavaks ning kõnetab ka rahvusvahelisel skeenel. Projekti loovjuht Piret Puppart on kontseptsiooni loomisel lähtunud Eesti silmapaistvate disainerite loome algupärast, mis on on otsesemal või varjatumal kujul põimunud inspiratsiooniga loodusest, mõjutatud traditsioonide pikaaegsest hoidmisest ning kohapealsete meistrite olemasolust.

Foto: Pungits

Tallinn Design House  on Rotermanni kvartalis tegutsev Eesti disaini ühisturundus- ja ekspordiplatvorm ning esinduslik kauplus-showroom. Kohapeal ja veebikeskkonnas on esindatud enam kui 100 Eesti disainerbrändi.

Viimati muudetud: 11.01.2023

Teema: Aktiivne puhkus