Nõuanded Saatse saapa lähistel matkamiseks

Allikas: Toomas Tuul

Nõuanded Saatse saapa lähistel matkamiseks

Salapärane Saatse saabas Setomaal on osa Venemaa Petseri rajooni territooriumist, mis on sopistusena ümbritsetud Eesti territooriumist. Umbes kilomeetri pikkune saapakujuline ala asub Saatse küla lähedal (Värska jääb sealt umbes 20 km kaugusele) ja tõmbab igal aastal magnetina ligi nii sise- kui ka välisturiste. Kui palju on maailmas kohti, kus saad viisavabalt Venemaa territooriumil viibida? Ent ole tähelepanelik – Saatse saapas on konkreetsed nõuded ja käitumisjuhendid. Piirireegli rikkujatel tuleb arvestada menetlusajaga ja maksta trahv.

Saatse saabas

Foto: Toomas Tuul

Saatse Värska teelõigul satud kahel korral Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni kontrollalale. Praegune piir – ametlikult siiski vaid ajutine kontrolljoon – tõmmati pärast Eesti taasiseseisvumist, 1990. aastate keskel. Kontrolljoon järgis suuremas osas 1945. aastal vahele tõmmatud piiri. Et kohalikud saaksid kasutada Värska-Saatse otseteed, leppisidki piiriesindajad kokku, et Saatse saabast võib läbida sõidukiga (sh jalgrattal), kuid peatuda ei tohi. Jalga võõrriigi territooriumile maha panna ei tohi.

Pane tähele, et õiguslikult on Vene Föderatsioonil õigus peatada nende riigi territooriumit läbiv sõiduk (Politsei- ja Piirivalveamet).

Enne piirialale sisenemist on paremal kollased hoiatussildid eesti, vene ja inglise keeles, et oled sisenemas Vene Föderatsiooni ning käimine ning peatumine seal on keelatud. Seda jälgivad mõlema riigi tublid piirivalvurid ning kaamerad. Piiritulbale ei tohi nimelt minna lähemale kui 15 meetrit. Fotosid piiripostidega saad soovi korral teha Saatse muuseumi õuel, kus see on lubatud ja sobilik.

Setomaal on vaid 3 kohta, kust on võimalik üle kontrolljoone liikuda: Koidula ja Luhamaa piiripunktid, mis on avatud liiklusele ning Saatse piiripunkt, kus saad piiri ületada vaid jalgsi või jalgrattaga. Seda võivad teha ainult Eesti ja Venemaa kodanikud.

Ole tähelepanelik ja jälgi silte!

Foto: Toomas Tuul

Viimati muudetud: 05.02.2021

Teema: Lõuna-Eesti