Allikas: Visit Estonia/Karl Ander Adami

Kahe Eesti rohesihtkoha edulugu pääses rahvusvahelisel konkursil finaali

Rahvusvaheline säästvat turismi arendav organisatsioon Green Destinations valis rohesihtkohtade edulugude finaali kaks Eesti lugu: Pärnumaal Sindi paisu lammutamise järel arendatud veespordikeskuse ja suvitajatele mõeldud jäätmekäitluslahenduse Hiiumaal.
Finaali pääses kuues kategoorias ühtekokku 36 edulugu üle maailma. Detsembris selgub, milliseid neist saavad esikolmikusse ning tuleva aasta märtsis Berliinis toimuval Euroopa suurimal turismimessil ITB toimub rohesihtkohtade auhinnatseremoonia, kus tehakse teatavaks võitjad.

Meeldetuletuseks, et looduse ja maastiku kategoorias kuue parema sekka valitud Pärnumaa edulugu räägib Sindi paisu lammutamisest ning ala muutmisest heaks keskkonnaks nii loodusele kui ka inimestele.
Tori vallas asuva Sindi paisu lammutamine ja seejärel kärestiku rajamine oli üks peamisi osi hiigelprojektist "Pärnu jõestiku elupaikade taastamine", mille põhieesmärgiks oli Pärnu jõe vana hüdroelektrijaama paisu lammutamise teel jõe avamine kalade rändele selle kogu pikkuses. Koos Sindi paisu lammutamise ning juurdepääsuteede ja tehiskärestiku rajamisega loodi head tingimused avaliku ruumi ja rekreatsiooni arendamisele, sh võimaluseks luua aastaringselt avatud veespordi- ja veeturismikeskus koos rahvusvahelistele standarditele vastava puhkealaga.

Keskkonna ja kliima kategoorias kuue tugevaima sekka pääsenud Hiiumaa edulugu on aga sellest, kuidas saare külastajatele loodi võimalus lihtsalt ja vastutustundlikult ära anda reisimise ajal tekkinud prügi nõnda, et see ei koorma kaupluste ega teiste asutuste prügikonteinereid. Hiiumaa vallavalitsus leidis selleks koostöös kohaliku ettevõtte ja turismiasjalistega nutika lahenduse – saare külastajale mõeldud eelmakstud oranžid prügikotid, mille ostuhind sisaldab ka olmeprügi käitlemist. Neid spetsiaalseid prügikotte saab osta kõikidest Hiiumaa kauplustest või juba saarele tulles Hiiumaa praamil. Eelmakstud segaolmejäätmete prügikotid ja ka teised liigiti kogutud jäätmed nagu pakendid, paberi jne saavad turistid viia üle Hiiumaa jäätmete kogumispunktidesse vastavatesse konteineritesse. Hiidlaste jäätmekäitluslahendus hooajalise prügiprobleemi lahendamisel on esimene omataoline Eestis.

2023. aastal pääsesid Eestist Pärnumaa ja Hiiumaa kõrval ülemaailmsesse Green Destinationsi rohesihtkohtade TOP100 nimekirja ka Saaremaa, Lahemaa, Järvamaa, Rakvere ja Tartu ehk kõik taotluse esitanud Eesti rohelised sihtkohad.