public.homepage.logo
TuristAllikas: Stigo

Eurooplaste reisihuvi on aastatagusega võrreldes kasvanud

Millised on eurooplaste suvised ja sügisesed reisikavatsusted?
Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator

Eurooplaste huvi minna sel suvel ja sügisel reisile on aastataguse ajaga võrreldes kasvanud, selgub Euroopa Turismikomisjoni (ETC) värskelt avaldatud uuringust. Tervelt 75% uuringus osalenuist plaanib lähikuudel reisile minna, see on 6% rohkem kui mullu samal ajal.

Reisi pikkuse ja kulutuste osas pole plaanid aastatagusega võrreldes oluliselt muutunud. „See tähendab, et majandusraskuste tõttu reisid lühemaks ei muutu,“ selgitab Visit Estonia uuringute koordinaator Piret Kallas. „Vähemalt põhipuhkusest tahetakse võtta maksimum, seda ei lühendata, aga kui on vaja raha kokku hoida, siis jäetakse ära lisareise.“ 
 
Üksinda reisivad inimesed on majandusraskustest kõige vähem mõjutatud – esiteks reisivad nad nagunii muude segmentidega võrreldes oluliselt sagedamini ja teiseks on nende plaanitavate reiside arv ka mullusega võrreldes kasvanud. Kallase sõnul näitab uuring, et 36% sellest segmendist teeb lähema kuue kuu jooksul vähemalt kolm reisi, samas koos pereliikmete või sõpradega reisijatest teeb vähemalt kolm reisi umbes 20%. 
 
Eurooplaste peamised muret tekitavad tegurid reiside planeerimisel on seotud rahaga – nii hindade tõusuga kui ka vastaja enda majandusliku toimetulekuga, neile järgnevad sõda Ukrainas ja konflikt Lähis-Idas ning seejärel äärmuslikud ilmaolud. „Need ei ole pruugi olla otseselt reisimist takistavad tegurid, kuid mõjutavad mingil viisil reisiotsuseid, näiteks nii sihtkoha kui teenuste valimist,“ märgib Kallas.  

Naine rannas

Allikas: Renee Altrov

Kuigi lemmiksihtkohtade edetabeli tipus troonivad endiselt Vahemere maad, on varasemaga võrreldes märgata olulist nihet: pea pooled (45%) eurooplastest eelistaksid rannapuhkust veeta soojas ja päikselises Lõuna-Euroopas (Hispaania ja Itaalia on populaarseimad, järgnevad Prantsusmaa ja Kreeka), ent soojemate sihtkohtade eelistamine ei ole aastaga kasvanud ning on tunamullusega võrreldes isegi vähenenud (-10%). Samal ajal on aga märkimisväärselt tõusnud reisihuvi Lääne- (+18%) ja Põhja-Euroopa vastu (+13%). 
 
Euroopas liikumiseks eelistatakse endiselt lendamist, mis on esimene valik enam kui pooltel (54%) vastanuist (kasv eelmise aastaga võrreldes 5%). Kõige altimad lendama on Suurbritannia (73%), Hispaania (68%) ja Itaalia (62%) inimesed. 
 
Euroopa elanike reisikavatuste uuringu uus küsitlusetapp toimus 25. maist 7. juunini Saksamaal, Suurbritannias, Prantsusmaal, Hispaanias, Itaalias, Poolas, Austrias, Šveitsis, Hollandis, Belgias. Küsitluses osales pea 6000 inimest. Uuring kajastab sise- ja välisreise Euroopas tänavu juunist novembrini.  

Tutvu täismahus uuringuga

Tallinna lennujaam

Allikas: Sven Zacek

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator