Messimuljed Inglismaalt: Eesti loodus pakub brittidele suurt huvi

Allikas: Visit Estonia

28. august 2023Juulis osales Visit Estonia Inglismaal loodusturismi messil Global Birdfair. Nüüd, kus üritusest on nõks aega möödas, on õige hetk jagada osalejate muljeid.

Nagu messi nimi reedab, on üritus keskendunud ennekõike linnuvaatlusturismi võimalustele. Ent kuna linnuhuvilised soovivad sihtkohta tulles kombineerida tiivuliste vaatlust aina enam ka imetajate vaatlusega, ei too Global Birdfair kokku pelgalt ornitoloogiaentusiaste ning nii messil osalejate kui seal käsitletavate teemade ring on tegelikult märksa laiem.

14.-16. juulil Inglismaal Oakhamis peetud messi motoks oli „Conserving Nature Worldwide". Seegi asjaolu viitab, et messi keskmes ei ole kitsalt loodusturism, vaid loodushoiuteemad üleüldisemalt.

Seekord tutvustasid Visit Estonia messiboksis meie loodusturismi võimalusi Visit Estonia loodus- ja kultuuriturismi teemajuht Lily Allas, MTÜ Eesti Loodusturismi Ühingu liikmeid esindav Marilin Pehka, loodusturismi ettevõtjatest Bert Rähni ja Peep Rooks osaühingust Natourest, Mati Kose osaühingust Naturum ning loodusgiid Liina Steinberg. Visit Estonia kõrvalboksis andis Eesti linnuvaatlusturismi võimalustest ülevaate Tarvo Valker osaühingust Birding Haapsalu.

Ühtekokku oli üritusel väljas 280 eksponenti ning kolme päeva jooksul käis messilt läbi 12 500 külastajat. Messi külastavad pigem vanemaealised inimesed, orienteeruvalt 65% messikülastajatest on vanuses 60+, aga üritusele tuleb ka nooremaid loodushuvilisi ja lastega peresid.

Visit Estonia loodus- ja kultuuriturismijuhi Lily Allase sõnul sai messil peale sihtkohtade ja ettevõtete pakkumiste kuulata hommikust õhtuni erisisulisi ettekandeid. Eestlased tutvustasid ilvese vaatluse võimalustest Eestis ja seda ettekannet kuulas üle poolesaja huvilise. Lisaks oli üritusel omaette vestlusala, mis on sarnane meie suvise arvamusfestivaliga. Allas:„Messil saime tutvustada Eesti uut rahvusparkide trükist, mis põhineb meie kuuel rahvuspargil ja nende võludel. Eriti vajalikuks pidasid külastajad trükise keskel olevat kalendrit, kus on kuupõhiselt märgitud, millal on parim teatud linnu või looma vaatlusaeg ning mis perioodil milliseid aktiivseid tegevusi Eestis kõige parem teha on."

Kuidas vaatavad tänavusele Global Birdfair messile tagasi teised asjaosalised?

Loodusturismi ettevõtja Bert Rähni osaühingust Natourest peab messilkäiku oma ettevõttele kasulikuks kogemuseks. „Lõime seal uusi kontakte reisikorraldajatega ja saime korraldatavatele reisidele konkreetseid eelbroneeringuid ning ühtlasi ka kinnitust, et Eesti loodus pakub brittidele suurt huvi," ütles Rähni.

Eesti Loodusturismi Ühingu projektijuhi Marilin Pehka hinnangul kõnetasid messilisi kõige paremini kindlad tooted ja teenused ning konkreetsed plaanitud reisid koos kuupäevade ja hindadega. „Koostasime messi tarbeks meie ühingu liikmeid tutvustava trükimaterjali, mida jagasime huvilistele koos Visit Estonia rahvusparkide loodusturismitrükisega. Samuti tegime messiks neli temaatilist postkaarti: linnuvaatlus, loomavaatlus, aktiivtegevused ja korilus. Populaarseimaks osutusid linnu- ja loomavaatluse postkaardid. Jagasime kolme messipäeva jooksul välja 350 ühikut printmaterjali oma ühingu liikmete kohta ja ühtekokku 480 postkaarti," rääkis Pehka.

Olgugi et suurem osa messikülalistest tuli üritusele ajendatuna linnuhuvist, olid vähemalt pooled neist valmis kombineerima oma linnutuuri ka mõne imetaja (nt ilvese) vaatlemisega. „Oli neidki, keda paelusid vaatlusobjektina esmajoones ilves või pruunkaru ning alles siis, kui nende loomadega seotud küsimused olid saanud meilt vastuse, uuriti milliseid linde nende loomade vaatlustuuride ajal Eestis näha võib," märkis Pehka.

Paljud teisedki sihtkohad pakkusid messil mitmekülgset loodusalast teavet, mis hõlmas nii linde, imetajaid kui kahepaikseid, aga ka putukaid, taimi jms elusloodust. Siiski, võrreldes lindude ja imetajatega, jäid putukad ja taimed pigem nišiteemaks. Eestis esinevatest lindudest pakkusid brittidele kõige enam huvi kakud, rähnid, röövlinnud ja muidugi kirjuhahk.

Visit Estonia plaanib osaleda ka järgmise aasta Global Birdfair messil. Loodusturismiga tegelevatele ettevõtjatele on see üritus suurepärane võimalus end teistele näidata ja meelitada Eestimaale sügava loodushuviga klientuuri. Samuti on mess mugav moodus näha missugust loodusturismi leidub mujal maailmas ja ammutada mõtteainet uuteks tootearendusteks. Seega kui Visit Estonia pakub võimalust tuleva aasta juulis Inglismaale messile minna tasub sest kindlasti kinni haarata.

Kui soovid turismiuudistega kursis olla, siis liitu turismiprofessionaali uudiskirjaga.