Kestlikud sihtkohad ja Green Destinations Award

Allikas: Visit Estonia

Eesti kestlikud sihtkohad ja Green Destinations Award

9.-10. oktoobril 2023 võõrustas Visit Estonia ja Visit Tallinn Green Destinations rahvusvahelise koostöövõrgustiku konverentsi Green Destinations 2023, kuhu olid oodatud osalema lisaks võrgustiku liikmetele ka teised kestliku turismi arendusest huvitatud sihtkohtade esindajad.

EASi turismiarenduskeskus on GSTC (Global Sustainable Tourism Council) poolt akrediteeritud kestlikku turismi arendava organisatsiooni Green Destinations (GD) ametlik partner. GD pakub piirkondadele tuge kestliku arengu kavandamisel.

2022. aasta sügisel valis GD Hiiu-, Järva- ja Saaremaa ning Tartu edulood juba kolmandat aastat järjest kestlike sihtkohtade TOP 100 nimekirja.

Järvamaad esindab Kirna mõisa lugu „Läbi lillede kogukonna südamesse ja populaarseks turismiobjektiks". Kõik sai alguse hoopiski õnnetusest, kui 2019. aasta uusaastaõhtul maandus Nurmiko aeda ilutulestiku rakett ja süttisid kasvuhooned. 200 000 tulbisibulat päästeti ja toodi Kirna mõisa aeda. Kestliku turismi eksperdid, kes hindavad sihtkohtade lugusid kõikjal maailmas, andsid hinnangu: "See näide inspireeris, kuidas traagilist sündmust vaadelda positiivse nurga alt ja see positiivne nurk sihtkoha populaarsuse heaks ära kasutada."

Hiiumaa tänavune lugu räägib elektrijalgrataste renditeenuse arendamisest ja nende laadimismajadest, mis töötavad päikeseenergial. Projekti eestvedaja on Peep Lillemägi MTÜst Ungrukivi Selts. Trian-S nime kandvate paviljonide projekti autor on Hiiumaal Soonlepas tegutsev Tõnis Kasemägi, kes on juba aastaid tegelenud autonoomsete energiaallikatega hoonete väljamõtlemise ning rajamisega.

Saaremaa loo keskne persoon on Taavo Kuusiku ja MTÜ Saaremaa Kalavaru. Kuusiku õpetab külalisi ja lapsi vastutustundlikult kalastama ja kala väärindama. MTÜ tegeleb lisaks teadlikkuse tõstmisele ka kalavarude taastamisega. Peale selle on Taavo Käbruotsa Puhketalu peremees, kes suunab iga külastaja ööbimise tasust kindla protsendi Saaremaa Kalavaru arvele.

Tartu osales sel aastal konkursil keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendiga, mis pole vaid paberile jääv soovituste kogu: kõik kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluvad üritused on korraldatud keskkonnahoidlikult ning juba alates 2022. aasta juulist on eesmärgiks, et kõik Tartu avalikus ruumis korraldatavad üritused lähtuks vähemalt keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise miinimumnõuetest.

Tutvu ka 2023 a sihtkohtade Top100 edulugudega.

Green Destinations võimaldab

  • ligipääsu GD veebiplatvormile
  • osalemist GD võrgustikus
  • sihtkoha välisauditit GD standardi kriteeriumite täitmisele
  • osalemist GD Sustainability Stories Top100 edulugude konkursil
  • Top100 nimistusse arvamisel esitlemist Top100 nimistus
  • nähtavust GD veebis, Good Travel Guide ja GD sotsiaalmeedia kanalites
  • õigust kasutada GD brändingut oma turundustegevustes

Kestlike sihtkohtade Top100 nimekirja valimise eelduseks on silmapaistev edulugu, millest on ka teistel kestlikel turismisihtkohtadel õppida. Konkursil osalemiseks esitab iga turismisihtkoht esmalt rohekvaliteedi auditi, kus hindab sihtkoha elu-, ettevõtlus- ja külastuskeskkonna vastavust GD kestliku kvaliteedi standardile.

Eesti alustas koostööd GDga 2020. aastal. Pilootprogrammis osalesid Pärnu-, Saare- Hiiu-, Järva- ja Lahemaa ning Tartu ja Rakvere. Kõigi sihtkohtade edulood saavutasid 2020. aastal koha GD Top100 nimistus ning edulugude finaalis saavutas Tartu lugu kliima ja keskkonna kategoorias üleilmses konkurentsis 2. koha.
Loe pilootprogrammi kõigist lugudest.

2021. aastal andsid välisaudiitorid sihtkohtade tasemele täpsema hinnangu, andes välja GD auhinna eri tasemetel: Pärnule ja Rakverele omistati pronks; Järva-, Saare- ja Hiiumaad tunnustati hõbedaga ning ainsana Eesti sihtkohtadest pälvis Lahemaa kuldtaseme tunnustuse. Pilootprogrammis osalevate piirkondade osalustasu perioodil 2020–2022 novembri lõpuni kattis Euroopa Regionaalarengu Fond.
Loe lähemalt GD Awardi tulemustest.

2022. aastal osalesid Top100 edulugude konkursil Pärnu-, Saare-, Järvamaa ja Tartu, kes kõik pälvisid koha 100 parima nimekirjas ning Järvamaa ja Saaremaa lood jõudsid 2023. a märtsis ITB Berlin turismimessil toimunud finaali ehk 30 parima hulka. 

2023. aastal uuendasid Eesti sihtkohad oma GD Awardi. Pärnu ja Rakvere tõusid eelmise aasta pronkstasemelt hõbetasemele. Järvamaa säilitas hõbeda. Hiiumaa ja Saaremaa tõusid hõbetasemelt kuldtasemele ning Lahemaa ja Tartu kõige tugevamana kuldtasemelt plaatinatasemele.

Loe lähemalt GD Awardi 2023. a tulemustest.

Rohelised sihtkohad

Visit Estonia kestlike sihtkohtade võrgustiku koordinaator

Imbi Lepik-Martinson

kestliku turismi teemajuht

imbi.martinson@eas.ee

Eesti kestlike sihtkohtade koordinaatorite kontaktid

Anne-Ly Torstensson

Hiiumaa ja Saaremaa kestliku turismi arengu koordinaator

anne-ly.torstensson@hiiumaa.ee

Egle Puhk

Saaremaa turismi arendusspetsialist

egle.puhk@visitsaaremaa.ee

Kaisa Linno

Lahemaa kestliku turismi koordinaator

kaisa@kolgakyla.ee

Anneli Villem

Tartu ja Lõuna-Eesti kestliku turismi koordinaator

anneli.villem@visitsouthestonia.com

Inge Kosemäe

Rakvere kestliku turismi koordinaator

inge.kosemae@rakvere.ee

Tiina Lippant

Kesk-Eesti kestliku turismi koordinaator

tiina@jarva.ee

Silva Koemets

Pärnumaa kestliku turismi koordinaator

silva.koemets@parnu.ee