public.homepage.logo
Aidu karjäärAllikas: Eesti Energia, Toolbox

5 ohtlikku, kuid külastamist väärt kohta Eestis

Vaatamata ohtudele on need paigad põnevad, sest näitavad, milliseid omamoodi ilusaid monstrume on inimkäsi loodusesse loonud.

Aidu karjäär  

Kui Aidus kaevandus suleti, täitus ala tasapisi veega. Nüüd avaneb seal omanäoline vaatepilt, kus kunagised karjääri viivad autoteed vette sumbuvad. Pikkade, sirgjooneliste karjäärijärvede vesi on helesinine ja läbipaistev, näha võib uppunud metsatukka.  

Kant on matkamiseks ideaalne, kuid nõlvad ja teed on kohati väga järsud. Vahel tuleb jala all libisevate kivide tõttu neljakäpukil ronida või rattamatka puhul kahekesi ühte ratast üles tirida. Rajal tuleb tõmbeparvedega ületada veetakistusi, aga kui parv on teisele kaldale hooletu käe läbi kinni jäänud, on ainus võimalus üle ujuda või tuldud teed tagasi minna.

Aidu karjääris on võimalik matkata ka koos giidiga.

Kukruse mägi

Narva maantee ääres asuv Kukruse mägi on Eesti esimesi ja kõrgemaid tuhamägesid. Mäkke viib matkarada, kust avaneb hunnitu vaade. 

Mägi aga tossab, sest see põleb seest! Kivimite kuhjumisel suurenes rõhk, mis süütas põlevkivi jäägid. Termokaamera järgi ulatub mäesisene temperatuur 300 kraadini. Aeg-ajalt on Kukrusel maanihkeid ja varinguid, on oht ootamatult tossavasse auku kukkuda. Ronimine on omal vastutusel, turvalisem on imetleda mäge eemalt. Kui juba sealkandis reisid, külasta ka teisi Ida-Virumaa kauneid paiku.

Külasta Ida-Virumaal ka neid kohti

Astangu laskemoonalaod

Tallinna lähistel Astangul on paeklindi sees hiigelsuured tunnelid – need rajas sinna Vene merevägi laskemoona hoidmiseks. Plaan oli ehitada U-kujulisi tunneleid 5 km jagu, kuid valmis jõuti 800 m. 

Et saada tunnelite võimsusest elamus, tuleb julgelt sügavustesse minna. Kottpimedas ei tea aga ette, ega seal mõnda üleujutatud või sissevarisenud kohta pole. Hämarad nurgatagused meelitavad ka kurikaelasid. Sealt rõõmsa ja kuivana väljumiseks on soovituslik võtta kaasa taskulamp ja kanda ilmastikukindlaid jalatseid.  Astangut võid avastada ka giidiga.

Settebasseinid

Üldiselt tuleb helesinise veekogu ja kuldse liiva jaoks sõita paar tuhat kilomeetrit lõuna poole, aga Ida-Virumaa settebasseinid toovad selle vaatepildi koju kätte. Kaunist tehisimest on saanud tõmbenumber, mille taustal pildistada ja teeselda puhkust Maldiividel. 

Need on Eesti Elektrijaama tööstuslikud järved ja laguuniefekt tekib vees olevast lubjakivi tolmust. Ligipääs on aga piiratud, sest vesi on tugevalt leeliseline ja söövitav ning põhjustab naha- ja limaskesta ärritust.

Soovitame

Iga hooaeg pakub sulle eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt