public.homepage.logo
Laudtee soos Soomaa rahvspargisAllikas: Sven Zacek

Soomaa rahvuspark

Soomaal on metsatukkadest ümbritsetud hiiglaslikud rabad, suuremad ja väiksemad jõed, liigirikkad luhad ning viies aastaaeg, mil vesi näitab oma võimu

Soomaa rahvuspargis on suured rabad, mida ümbritsevad metsad, jõed, luhad ja lillelised puisniidud, kus saab nautida puutumatu looduse ilu ja vaikust.

Ehkki ala on paar korda aastas üleujutatud, pole inimtegevus sealt taandunud, vaid pigem kohanenud. Külastajatele enim tuntud on lume sulamise või suurte vihmade järgne Soomaa suurvesi ehk nn viies aastaaeg, mil madalamad alad on üleujutatud. Sel ajal saab kuni 17 500 hektari suurusel  alal liikumisvahendina kasutada ühepuupaati, kanuud või süsta. See on ideaalne aeg kanuumatkaks. Kui üleujutus peaks juhtuma talvel ja vesi külmaga jäätub, tekib hiiglaslik liuväli – siis saab piiritult uiskude või tõukekelguga lustida. Kusjuures, seda perioodi kutsutakse lausa kuuendaks aastaajaks.

Kui soovid viiendat aastaaega ise kogeda, siis Soomaa rahvuspargis on selleks erinevaid võimalusi – osaleda saab giidiga ekskursioonidel või ise matkata.

Soomaal on aga tegevusi ka muul ajal, ja seda kogu aasta vältel. Näiteks läbi suurte sooalade ja omanäoliste metsade kulgevad laudteedega matkarajad. Avastamisrõõmu pakuvad ka Ruunaraipe liivaluited, jõgedeäärsed puhkekohad, aga ka Soomaa rahvuspargi looduskeskus.

Soomaa on saanud Euroopa kaitsealade liidult (EUROPARC Federation) kvaliteedimärgise, millega tunnustatakse piirkonna loodusturismi jätkusuutlikku arendamist.

Allikas: Visit Estonia

Viiendal aastaajal on peamine liiklusvahend ühepuupaat, kanuu või süst

Ehkki ala on paar korda aastas üleujutatud, pole inimtegevus sealt taandunud, vaid pigem kohanenud - elanikel on paadid alati käepärast võtta. Kui soovid viiendat aastaaega ise kogeda, siis  Soomaa rahvuspargis on palju häid matkajuhiga ekskursioone ja matkasid.

Olenevalt aastaajast leiab Soomaal ohtralt tegevust: ringi saab liikuda kanuu või püstise aerulauaga, haabja või Soome kelguga, suuskade või ratastega, räätsade või uiskudega ning jalgsi või hobusega.

TOP soovitused, mida teha Soomaal:

Avasta Soomaa

Allikas: Priidu Saart

Uisutamine Soomaa laugastel

Kui üleujutatud vesi talvel jäätub, tekib liuväli, kus saab liikuda uiskudel. Selline periood kestab tavaliselt lühikest aega, mistõttu on ainulaadne!

Soomaa rahvuspargi ja sealsete tegevuste kohta lisateabe saamiseks külasta Soomaa ametlikku kodulehte.

Veel põnevat lugemist

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart