Võhandu maraton – 14-tunnine väljakutse metsikus looduses

Allikas: Janis Pauls, VisitEstonia

Võhandu maraton – 14-tunnine väljakutse metsikus looduses

Autor:


Mari Kareda


Võhandu maratoni peetakse Euroopas üheks keerulisimaks ja pikimaks kanuumaratoniks. Lisaks sellele on üritus tuntud oma võrratu toimumiskoha poolest – metsik ja maastikuline Lõuna-Eesti. 100-kilomeetrine teekond kulgeb Võru linna ääres asuvast Tamula järvest Peipsi järveni. Spordi- ja loodusearmastajana otsustasin selle teekonna ette võtta.

Üritusel eel ja rajal oli minu kõige suuremaks hirmuks ilm. Kuna tegemist oli läbi aegade kõige külmema Võhandu maratoniga (varahommikul näitas kraadiklaas +2 kraadi), siis kartsin külma tuult ja haigeks jäämist. Minu positiivseks üllatuseks oli ilm kogu sellel teekonnal täiesti teisejärguline. 14 h jooksul saime nii lund, rahet, vihma ja udu kui ka lõõskavat päikest ja täielikku tuulevaikust. Vahelduv ilm tegi teekonda pigem põnevamaks ja veel ekstreemsemaks.


Müstiline ja metsik Eesti loodus

Kui esimese 30 km jooksul jälgisin pigem vett ja püüdsin leida õiget sõidutehnikat, siis jõudes 35. kilomeetril Süvahavvale, märkasin enda ümber imelisi kõrgeid kaldaid ja liivapaljandeid, tihedaid männimetsi ja imelisi väikseid talusid. Soe päike sinna juurde oli justkui kirss tordil. See lõik oli looduse poolest kõige metsikum ja müstilisem, kuid raja poolest kõige raskem – kärestikud, vette langenud oksad ja kivid. 45. kilomeetril esimeses toidupunktis söödud suitsulihaga hernesupp ja lihapirukad maitsesid taevalikult.

Võistluse eel seadsime endale reaalse eesmärgi – 50 km. Endalegi üllatuseks läbisime 14 tunniga 76 km ja seda suuresti tänu meie suurepärasele toetusmeeskonnale ja sellele suurepärasele melule ja seltskonnale, kes koos meiega kogu selle päeva imelisel Võhandu jõel kulgesid. Soovitan Võhandu maratoni kõigile, kes otsivad sportlikke väljakutseid ja kes soovivad kogeda midagi täiesti erakordset. Minul on järgmise aasta maraton juba kalendris kirjas.


Kuidas veeta aktiivne puhkus kaunis ja puutumata looduses linnakärast eemal:

  • Mine Eesti metsadesse, soodesse ja rabadesse matkama.
  • Võta osa orienteerumisnädalatest ja pane proovile oma füüsilised võimed ja sportlik vorm.
  • Kui tunned end piisavalt tugevana, võta osa ka muudest spordiürituste sarjadest.

Viimati muudetud: 28.03.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Aktiivne puhkus