Kõhedust tekitavad paigad, millel on oma varjupool

Allikas: Tony Bowden, CC 4.0, flic.kr/p/9sGXup

Kõhedust tekitavad paigad, millel on oma varjupool

Eesti turismisihtkohtade seas on ka neid, millel on oma tumedam pool, veidi kõhedust tekitavad paigad, kuhu just iga päev ei satu. Sinna minemiseks tuleb oma söakus kokku koguda ja väljakutse vastu võtta. Pakume valiku eriskummalisi kohti, üks ekstreemsem ja veidram kui teine – mahajäetud tehased, okupatsiooniaegsed vanglad, keskaegsed lossivaremed, ka linnalegendidest inspiratsioonilendu saanud näitused – igaühel oma lugu rääkida.

KGB vangikongid

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Pagari tänav 1 hoone keldris asus Nõukogude okupatsiooni ajal üks kurikuulsamaid ja kardetuimaid eeluurimisvanglaid. Seni avalikkusele suletuks jäänud endised KGB vangikongid on külastamiseks avatud. Arreteeritud Eesti poliitikuid, riigiametnikke, haritlasi, Vabadussõja veterane aga ka lihtsaid inimesi piinati seal ning mõisteti siis surma või vangi. Keldrisse rajatud kongid on jäänud tänini kommunistliku terrori võrdkujuks. Külastajate ees avaneb kelder kahe koridori, kuue kongi ja ühe kartseriga.   

Loe edasi

Sagadi mõisa öine põlismetsaretk

Lääne-Viru maakond, Sagadi küla

Öine mets on salapärane, tundmatu, müstiline. Öises metsas muutuvad erksaks kõik meeled. Öösel metsa matkama on sattunud vaid vähesed vapramad. Kutsume teid põnevale avastusretkele Lahemaa põlislaantesse. Kuulame ööhääli, oma lugu hakkavad rääkima erinevad lõhnad, otsime märke loomade öisest tegutsemisest. Retke võib läbi viia kas öö hakul või vahetult enne koitu, mil mets muutub ärkavate lindude laulust häälekaks. Kogenud retkejuhid muudavad retke turvaliseks.

Loe edasi

KGB kongide muuseum

Tartu maakond, Tartu linn

KGB Kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas", kus 1940.–1950. aastatel asus NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid arreteeritute kambrid. Osa konge, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisaegsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning kommunistliku režiimi kuritegudest. Muuhulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, samuti materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost.

Loe edasi

Kudjape kalmistu

Saare maakond, Kudjape alevik

1780. a. rajatud linnakalmistu koos klassitsistlikus stiilis kabelitega on kaitse all arhitektuurimälestisena. Kabelitest on ilusaimad 1848. a. kalmistu peaväravasse ehitatud väikese kreeka templi kujulised sammastikfassaadiga hooned. Kalmistu ise on kui raid - ja sepiskunsti muuseum. Siin näeme hulgaliselt 19. saj. I poole raskete kiviplaatidega kaetud krüpthaude ning maitsekaid meisterlikult viimistletud klassitsistlikke hauamonumente, millele sageli antud urni või vaasi kuju. Hea teada: Kalmistul paiknevad ajaloomälestisena nelja kultuuritegelase hauad. Kultuurimälestiste riiklik register

Loe edasi

Ungru lossi varemed

Lääne maakond, Kiltsi küla

Ungru loss on Eesti üks mõjuvamaid neobarokseid hooneid, kuigi täielikult ei valminud loss kunagi. Tegu on võimsa ehitisega, mis on peaaegu täpne koopia Saksamaal asuva Merseburgi lossist. Lossi ehitamise taga oli kurb armulugu: Krahv Ungern-Sternberg armus Merseburgi lossihärra tütresse, kes oli lubanud kogu enda elu veeta Merseburgi lossis. Krahv lubas aga ehitada täpselt samasuguse lossi, millega lossihärra tütar nõustus. Lossi ehitustööd aga peatusid, kui krahvi armastatu ootamatult haigestus ja suri.  Tegu on müstiliste varemetega looduskaunis kohas, ühtlasi imeline koht pildistamiseks!

Loe edasi

Pärnu Kummitustuur

Üle Eesti

Kas Sa tead millisel tänavanurgal on võimalik kohata ümisevat keskaegset munka? Või milline on suvepealinna kõige kummitavam maja? Kummitustuur viib huvilised Pärnu kõige huvitavamatele radadele ja tänavatele. Müstilised lood ja müüdid Pärnu pimedama poole kohta tekitavad muidu päikselisest kuurortlinnast hoopis teistsuguse pildi. Tuur kestab tund aega.  Tuuri saab tellida eesti või inglise keeles kui on vähemalt 7 huvilist.  

Loe edasi

Patarei vangla ja merekindluse näituseala

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

19. sajandil rajatud Patarei merekindlus Tallinnas on Läänemere piirkonna pärl - terviklikult säilinud klassitsistlik kaitserajatis. Tegemist on kommunismi ning natsismi ohvrite mälestusmärgi ning Eesti Vabariigi märtrite vastupanu sümboliga. Hoone on teeninud suurtükipatarei, kasarmu ja vanglana. Patarei kuulub Euroopa arhitektuuripärandisse. Patarei vanglas on avatud kommunismi ideoloogiat ja kuritegusid ning hoone ajalugu tutvustav näituseala „Kommunism on vangla“. Näituseala hõlmab 1200 ruutmeetrit hoone idatiivas, kus on säilinud ehtne vanglainterjöör ning vangide jalutusboksid ja hoov.

Loe edasi

Kreenholmi piirkond ja Kreenholmi manufaktuur

Ida-Viru maakond, Narva

Narva jõel, linnast veidi kõrgemal, asub 2 astanguga juga, mis kunagi oli Euroopa veerohkeim juga. Nüüd on joa astangud enamasti kuivad, vaid suurvee ajal lastakse neile liigvett. Astangute vahel on Kreenholmi saar. XIX sajandil ehitati joa äärde kuulus manufaktuur, mis tol ajal oli Vene impeeriumi suurim vabrik. Vabriku ümbrusesse kujunes kompaktne tööstusarhitektuuri kompleks, kuhu kuulusid vabrik, veetornid, haigla, tööliste kasarmud, direktorite majad, park. Hooned on ehitatud inglise stiilis, punasest telliskivist. Manufaktuuri suletud alal korraldatakse pühapäeviti ekskursioonid.

Loe edasi

Hara sadama allveelaevade baas

Harju maakond, Hara küla

Haras põimuvad omavahel imeline Lahemaa loodus, ajalugu ja esivanemate visadus. See on endine sõjaväesadam, mida praegu tuntakse Hara allveelaevade baasina. Veealuste tehnorajatiste abil toimus demagnetiseerimine, millega muudeti nii laevade kui ka allveelaevade korpused magnetmiinidele tuvastamatuteks. Saad jalutada kail ja vaadata hoonete varemeid (kohati varisemisohtlikud - ettevaatlikkus on oluline!), soovi korral telli giidiga tuur. Kas teadsid, et just Hara saarel toodeti V. R. Sörenseni eestvedamisel kuulsaid „Tallinna kilusid“? Hara lahes ehitati ka Eesti ilusaim purjelaev Tormilind.  

Loe edasi
Viimati muudetud: 16.12.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus

Uudiskiri