Kõhedust tekitavad paigad, millel on oma varjupool

Allikas: Tony Bowden, CC 4.0, flic.kr/p/9sGXup

Kõhedust tekitavad paigad, millel on oma varjupool

Eesti turismisihtkohtade seas on ka neid, millel on oma tumedam pool, veidi kõhedust tekitavad paigad, kuhu just iga päev ei satu. Sinna minemiseks tuleb oma söakus kokku koguda ja väljakutse vastu võtta. Pakume valiku eriskummalisi kohti, üks ekstreemsem ja veidram kui teine – mahajäetud tehased, okupatsiooniaegsed vanglad, keskaegsed lossivaremed, ka linnalegendidest inspiratsioonilendu saanud näitused – igaühel oma lugu rääkida.

KGB kongide muuseum

Tartu maakond, Tartu linn

KGB Kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas", kus 1940.–1950. aastatel asus NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid arreteeritute kambrid. Osa konge, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisaegsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning kommunistliku režiimi kuritegudest. Muuhulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, samuti materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost.

Loe edasi

Ungru lossi varemed

Lääne maakond, Kiltsi küla

Kaasajal varemeis Ungru loss on Eesti üks mõjuvamaid neobarokseid hooneid, kuigi ta ei saanudki kunagi valmis. Lossi iseloomustab keerukas põhiplaan ja arvukad baroksed voluutviilud. Huvitav teada: Ungru loss oli Saksamaal asuva Merseburgi lossi peaaegu täpne koopia. Peale II Maailmasõda jäi loss nõukogude sõjaväe valdusse, 1968 otsustas lennuvälja ülem kasutud lossivaremed vedada lennuvälja stardiraja täiteks. Ligi kolmandik lammutati, ülejäänu on õnneks siiani säilinud. Võrdle korrastatud lossivaremete kõrval terava kontrastina asuvaid nõukogude sõjaväelennuvälja ehitiste varemeid

Loe edasi

CCCP Põgenemistoad - Põgenemine Pärnu vanast vanglast

Pärnu maakond, Pärnu linn

Avasime uuesti 2007. aastal suletud pika ajalooga legendaarse Pärnu vangla. Oleme loonud siia Põhjamaade ja Ida-Euroopa suurima mõistatusi täis põgenemistubade kompleksi. Vangla, kust tuleb põgeneda, varjab endas kõige psühhopaatsemate kurjategijate saladusi. Peate suutma vanglast põgeneda kolme tunni jooksul. Kui jääte hätta, on kohapeal ka vangivalvurid kes pistise eest vihjeid jagavad. Vangla külastamine sobib nii väiksematele kui suurtematele seltskondadele. Võite tulla ka üksinda - saate soetada pääsme ja liituda teiste „vangide“ grupiga. Broneerige aeg kodulehel.

Sagadi mõisa öine põlismetsaretk

Lääne-Viru maakond, Sagadi küla

Öine mets on salapärane, tundmatu, müstiline. Öises metsas muutuvad erksaks kõik meeled. Öösel metsa matkama on sattunud vaid vähesed vapramad. Kutsume teid põnevale avastusretkele Lahemaa põlislaantesse. Kuulame ööhääli, oma lugu hakkavad rääkima erinevad lõhnad, otsime märke loomade öisest tegutsemisest. Retke võib läbi viia kas öö hakul või vahetult enne koitu, mil mets muutub ärkavate lindude laulust häälekaks. Kogenud retkejuhid muudavad retke turvaliseks.

Loe edasi

Kudjape kalmistu

Saare maakond, Kudjape alevik

1780. a. rajatud linnakalmistu koos klassitsistlikus stiilis kabelitega on kaitse all arhitektuurimälestisena. Kabelitest on ilusaimad 1848. a. kalmistu peaväravasse ehitatud väikese kreeka templi kujulised sammastikfassaadiga hooned. Kalmistu ise on kui raid - ja sepiskunsti muuseum. Siin näeme hulgaliselt 19. saj. I poole raskete kiviplaatidega kaetud krüpthaude ning maitsekaid meisterlikult viimistletud klassitsistlikke hauamonumente, millele sageli antud urni või vaasi kuju. Hea teada: Kalmistul paiknevad ajaloomälestisena nelja kultuuritegelase hauad. Kultuurimälestiste riiklik register

Loe edasi

Pärnu Kummitustuur

Pärnu maakond, Pärnu

Kas Sa tead millisel tänavanurgal on võimalik kohata ümisevat keskaegset munka? Või milline on suvepealinna kõige kummitavam maja? Kummitustuur viib huvilised Pärnu kõige huvitavamatele radadele ja tänavatele. Müstilised lood ja müüdid Pärnu pimedama poole kohta tekitavad muidu päikselisest kuurortlinnast hoopis teistsuguse pildi. Tuur kestab tund aega. Tuuri saab tellida eesti või inglise keeles kui on vähemalt 7 huvilist.  

Loe edasi

KGB vangikongid

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Pagari tänav 1 hoone keldris asus Nõukogude okupatsiooni ajal üks kurikuulsamaid ja kardetuimaid eeluurimisvanglaid. Seni avalikkusele suletuks jäänud endised KGB vangikongid on külastamiseks avatud. Arreteeritud Eesti poliitikuid, riigiametnikke, haritlasi, Vabadussõja veterane aga ka lihtsaid inimesi piinati seal ning mõisteti siis surma või vangi. Keldrisse rajatud kongid on jäänud tänini kommunistliku terrori võrdkujuks. Külastajate ees avaneb kelder kahe koridori, kuue kongi ja ühe kartseriga.   

Loe edasi
Viimati muudetud: 16.12.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus

Uudiskiri