Vaatamisväärsused, mille pärast tasub maanteelt maha keerata!

Allikas: Jaanus Ree, Visit Estonia

Vaatamisväärsused, mille pärast tasub maanteelt maha keerata!


Uued sirged maanteed on väga head – muudkui tuhised kiirelt ühest linnast teise. Aga mis sinna vahepeale jäi? Siin on mõned näited, mille pärast tasub maanteelt maha keerata.

Tallinn - Pärnu maantee

Sõites Tallinnast Pärnusse on suurepäraseks peatumispaigaks Kernu mõis Kohatu külas, mis asub 900 meetrit põhimaanteest eemal. Loodussõpradele sobib ideaalset jalgu sirutada 2,6 km RMK Jalase loodusrajal Jalase maastikukaitsealal Palamulla külas, kuhu jõudmiseks tuleb põhimaanteelt vaid veerandtunnike kõrvale sõita.

Maanteelt 300 meetrit maha sõites oled jõudnud Eesti suurima püsikute kollektsioonini Lepiku-Mardi talu kollektsioonaias Halinga külas. Lastele meeldivad kindlasti imearmsad alpakad, kääbuskitsed, minilambad ja angooraküülikud, kellega saab tutvust teha Eesti suurimas alpakakasvatuses Niidu külas. Enne Pärnusse jõudmist tasub kindlasti külastada ka Automuuseumit Loomse külas, mis asub kohe maantee ääres.

Müstilised Saula Siniallikad

Foto: Asse Sauga, Visit Estonia

Tallinn - Tartu maantee

Alustades sõitu Tallinnast peatu esmalt Siniallikate juures Saula külas. Siniallikate nägemiseks tuleb põhimaanteelt maha sõita ning paralleelselt sõita 4,5 kilomeetrit. Sõitu jätkates külasta Eesti ajalooga tutvumiseks Ajakeskus Wittensteini Paides, mille külastamiseks sõida 5 kilomeetrit maanteelt kõrvale jäävasse Paide linna. Lastega pered on oodatud Imavere Sassi talu jaanalinnufarmi, kus saab tutvuda mitmekesise sulelisteperega.

Seejärel jaluta kaunis Põltsamaa linna Roosiaias 3 kilomeetri kaugusel põhimaanteest. Kui enne Tartut soovid veel ühte peatust, siis tasuks see kindlasti teha Puurmani mõisas. Mõisa külastamiseks sõida maanteelt 1,3 kilomeetrit Puurmani asulasse.  

Kõrge Ontika paekallas

Foto: Silver Kamara, Visit Estonia

Tallinn - Narva maantee

Sõites Tallinnast Narva väärib Jägala juga Ruu külas kindlasti külastamist, see asub asub 4,1 kilomeetrit maanteest. Sõitu jätkates põika läbi Kukruse Polaarmõisast Kukruse külas, kus tutvu mõisaperede ajalooga (see asub 1,3 kilomeetrit põhiteest).

Enne Narva jõudmist külasta Valaste külas ka Ontika pankrannikut, mis on Baltikumi klindi kõrgeim osa. Pankrannik asub 10 minuti sõidu kaugusel maanteest ning sealsamas asuv Valaste juga on oma üle 30-meetrise veeseinaga Eesti kõrgeim.

Maantee viib mööda Sillamäe linnast, kuhu tasub sisse pöörata, et imetleda kaunilt korrastatud südalinna.

Romantiline Viljandi rippsild

Foto: Jaak Nilson, Visit Estonia

Tartu - Pärnu maantee

Üks Tartumaa üks ilusamaid looduslikke objekte on Kavilda ürgorg, mis on ligikaudu 19 km pikk ning suubub Emajõe madalikule. Orus voolab Kavilda jõgi ning maantee läheduses asub Kavilda ohvriallikas.

Võrtsjärve piirkonda võib nimetada müstiliseks looduslikuks paigaks, siin on omanäolised kalurikülad ja salapärane Tondisaar. Emajõe algusesse, Rannu-Jõesuu puhkealale, on ökoloogilistest materjalidest ehitatud Võrtsjärve külastuskeskus, kus perega tulija saab ujuda, mängida ja veeta aega hubases järveterrassiga kohvikus.

Kaunite loodusvaadetega ja väärika ajalooga folkmuusika pealinnast Viljandist läbi sõites tee peatus ja jaluta kaunites lossimägedes ning romantilisel Viljandi rippsillal.

Pärnu lähedal Toris leiad jõe kaldajärsakust salapärase koopasuu, mida on juba mitusada aastat nimetatud Tori põrguks. Selle kohaga on seotud palju rahvajutte ja muistendeid.

RMK matkarada Matsalus

Foto: Visit Estonia

Haapsalu - Pärnu maantee

Nelja meetri kõrgune Rannajõe vaatetorn pakub vaate ulatuslikule luha-alale, kus võib peatumas või pesitsemas jälgida tuhandeid linde, aga näha võib ka põtru ja metskitsi.

Matsalu lahe põhjakaldal asuv Haeska linnutorn on parima vaadeldavusega Euroopas – ümbruse rannaniidud ja madalaveeline laht on üheks rändlindude meelispaigaks.

Kasari jõe vana sild on üle 300 m pikk ning 7m lai ning oli oma valmise ajal, 1904. aastal, pikim raudbetoonsild Euroopas. Sillalt võid imetleda Kasari jõge, mis on oma 100 km pikkusega Eesti kuues jõgi ning suubub Matsalu lahte.

Pärnumaa rabade ja metsade vahelt leiad imelise troopilise Liblikamaja värvikate eksootiliste liblikate ja troopiliste taimedega! Imetleda saab nii päeva- kui ööliblikaid ning kauneid ja lopsakaid õisi.

Pärnu lähedal asuv Valgeranna on tuntud ja teatud oma ilusate valgete liivarandade poolest. Kaunis promenaad viib parkimisplatsilt otse mere äärde, kus on kolme vaateplatvormiga 9 meetri kõrgune ümmargune Valgeranna vaatlustorn.

Kuremäe klooster

Foto: Visit Estonia

Tartu - Jõhvi maantee

Tartust Jõhvi poole sõitma hakates jäävad tee äärde nii Jääaja Keskus kui Elistvere Loomapark, mis on mõlemad eestlaste seas tuntud ja armastatud. Mustveesse jõudes külasta Mustvee vanausuliste muuseumi, mis tutvustab omanäolist vanausuliste kultuuri nii eile kui täna.

Avinurme on tuntud kauni puidukäsitöö kodupaigana, Avinurme Puiduaidas saad ka ise oma käteosavust proovida. Pere pisemaid rõõmustab kindlasti Avinurme muuseumrong, millega omal ajal veeti nii kaupa kui inimesi.

Peipsi kaldal asuva Rannapungerja tuletorni jalamile rajatud vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade järvele ning rannamaastikule.
Jõhvile lähenedes tasub teha kõrvalepõige ja tutvuda Kuremäe nunnakloostriga. Kuigi iidsetel aegadel asus siin eestlaste hiiepaik ja mäe all ohvriallikas, siis klooster tegutseb siin juba 1891. aastast.

Pitsiline Haapsalu

Foto: Olev Mihkelmaa, Visit Estonia

Tallinn - Haapsalu - Rohuküla maantee

Vaid 30 minuti kaugusel Tallinnast asub kogupere teemapark LaitseRallyPark, kus läbivateks teemadeks on auto, liikumine ja liikluskasvatus. Siit leiad ka ühe eksklusiivseima vanaautode kollektsiooni, mille kõik liikmed on sõidukorras. Juba autode lainel olles tasub läbi astuda ka Ellamaa elektrijaamas asuvast MOMU Mootorispordi muuseumist, mis on ainulaadne kooslus ajaloolisest hoonest ja maailmas haruldasest võidusõidutehnika ekspositsioonist.

Imetle kauni Riisipere mõisa ainulaadset arhitektuuri ja tutvu tsaariaegse Risti veetorniga, mis omal ajal varustas auruvedureid veega. Vaata üle tolleaegsed töövahendid ja näitus, mis kirjeldab tööd veetornis, siis roni ka ise mööda keerdtreppi üles torni.

Pitsipealinna Haapsalusse jõudes imetle puupitsilist Haapsalu raudteejaama ning astu läbi filigraanset pitsikunsti eksponeerivast Haapsalu Pitsikeskusest. Seejärel on paras aeg ette võtta huvisõit aurupaadil Kallis Mari.

Ega's muud kui nael kummi ja Eestimaad avastama!