Rannarahvas on näoga mere poole

Allikas: Stina Kase

Rannarahvas on näoga mere poole

Meri on eestlaste elus alati tähtsal kohal olnud. Meri on andnud leiva ja leivakõrvase, siit on saanud inspiratsiooni meie lood ja laulud. Rannakülade elu on iidsetest aegadest olnud seotud merega, meri on meie pärand ja ajalugu. Kuid nii nagu kogu elu, nii on pidevas muutumises ka ranniku- ja merekultuur. Sageli toimuvad suured muutused üsna lühikese aja jooksul, kuid igapäevaelu rutus ei pane me seda alati tähele. Vaata, kus võib veel leida ehedat rannakülade hõngu ja traditsioone!

Eesti Vabaõhumuuseum

Harju maakond, Haabersti linnaosa

Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti maa-arhitektuuri ja külaelu tutvustav Eesti Vabaõhumuuseum. Muuseumi 14 talus saad ülevaate sellest, kuidas elasid 18.–20. sajandil erineva jõukuse ja tegevusalaga pered. Nagu ühes õiges külas ikka, on ka siin kirik, kõrts, koolimaja, veskid, pritsikuur, külapood, mere ääres võrgumajad. Muuseumist saad kaasa osta käsitööd, sõita hobusega või proovida talupojakõrtsis Eesti rahvustoite.  Mõnusat ajaviitmist, toredaid töötubasid ja sündmusi ning muidugi tera tarkust leiab nii suur kui väike siit igal aastaajal.  

Loe edasi

Kalaturg Tallinnas

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

Laupäev on kalapäev! Tallinn on merelinn ja Kalamaja on ajast aega olnud koht, kus värske kalaga kaubeldud. Värsket kala ja kalatooteid ning hooajaliselt ka suitsetatud kala saad osta Tallinna südalinnas Linnahalli taga asuvalt Kalaturult.

Loe edasi

Rannarahva Muuseum

Harju maakond, Pringi küla

Rannarahva Muuseum asub põlises Pringi rannakülas Viimsis, vanas ja väärikas koolimajas. Muuseumi näitused, haridus- ja elamusprogrammid keskenduvad Eestimaa rannarahva mitmetahulisele ajaloole ja kultuurile ning kaasaegse mere- ja randluskultuuri propageerimisele. Vahva mereteemaline mängutuba  nakatab väikeseid külalisi mereriigi elanikule hädavajaliku merepisikuga. Muuseumimajas on suurepärased võimalused erinevate seminaride, konverentside ja tähtsündmuste pidamiseks. Me ei rendi ruume, vaid erilist miljööd.     

Loe edasi

Viimsi Vabaõhumuuseum

Harju maakond, Pringi küla

Viimsi Vabaõhumuuseum on üle 150 aasta vana rannatalude kompleks maalilisel mererannal Pringi rannakülas. Siin on võimalik osa saada külaelanike igapäevastest tegemistest, talutöödest ning merelkäigust, puhkehetkedest ja külapidustustest, turupäevadest ja pühadekommetest. Mererand ja ajalooline miljöö pakuvad meeldivaid puhkehetki, siin on parim koht üle mere Tallinna silueti imetlemiseks. Pakume temaatilisi programme ja erilist atmosfääri sündmuste korraldamiseks. Igal laupäeval ootab külastajaid Eestimaa hinnatuim taluturg. Lastele pakub lustimisrõõmu kiigeplats.  

Loe edasi

Altja kaluriküla

Lääne-Viru maakond, Altja küla

Altja on tüüpiline rannaküla, kus majad paiknevad piki ühte külatänavat. Lahemaa rahvuspargis asuv Altja kaluriküla esineb kirjalikes allikates esmakordselt 1465 a. Täna näed Altjal Uustalu ja Toomarahva tüüpilisi rannatalusid 19. saj lõpust ja 20. saj algusest. Altja neemel näed taastatud võrgukuure. Külas on ka kiigeplats ning rahvuslikke roogi pakkuv Altja kõrts. Huvitav teada: Võrgukuuride lähedal vees on Suurkivi. Rannarahvas teab rääkida, et kui sisemaa elanikele tõid lapsi kured, siis Altja küla lapsed olevat selle kivi tagant veest toodud. Seetõttu on kivi ka Titekiviks kutsutud.

Loe edasi

Käsmu kaptenite küla

Lääne-Viru maakond, Käsmu küla

Käsmu kaptenite küla on tänapäeval populaarne suvituspaik ja ürituste toimumise koht. Siin on Sul võimalus kosutada hinge rannas jalutades, õpperajal matkates, kontserte nautides või vaatamisväärsustega tutvudes. Esimesed kirjalikud andmed Lahemaa rahvuspargis asuva Käsmu küla kohta pärinevad 1453. a. Käsmus töötas merekool ja pea igas peres oli oma kapten või tüürimees ning seetõttu tunti Käsmut “kaptenite küla” nime all. Küla ajaloost saad hea ülevaate Käsmu Meremuuseumist. Huvitav teada: Julgemad võivad suvel ette võtta retke läheduses asuvale Saartneemele, rahva seas tuntud Kuradisaarele.

Loe edasi

Purtse jahtsadam

Ida-Viru maakond, Liimala küla

Purtse jahtsadam asub Purtse jõe suudmes, jõe läänekaldal. Sadamas on 18 kaikohta kuni 40 jalastele alustele ja paadislipp. Navigatsiooniperiood on 1. mai kuni 1. oktoober. GPS`i koordinaadid 59°26'05.27''N/26°59'28.56''E Sadama kõrval asub maaliline Liimala liivarand. 2017. aasta suvel avati sadamas ka Tulivee rannarestoran. 2019. aasta suvel avas uksed Tulivee salapiiritusmuuseum ja kontserdikeskus. Tulivee Villa pakub  majutusvõimalus kuni 30 kohta (9 tuba ja 2 kämpingumaja). Tere tulemast! Sadamaregister

Loe edasi

Toila sadam

Ida-Viru maakond, Toila alevik

Toila sadam asub Eesti põhjarannikul, Pühajõe suudmealal. Sadama territooriumi läänepiir kulgeb kõrvuti supelrannaga ja pole rannast eraldatud. Pühajõe paremkaldal paikneb sadamaala Oru pargi maastikukaitse alaga. Sadama territooriumi pindala on 35 000 m2. Sadama veealaks on Pühajõe suudmeala jalakäijate sillast kuni idamuuli lõpuni, pindala 9 500 m2. Jõe vasaku kalda muuli siseküljel asub 3 kaid, kogupikkusega 180m. Sadamaregister Sadamakaart Hinnakiri

Loe edasi

Narva Linna Sadam

Ida-Viru maakond, Narva

Narva linna jahtsadam asub Narva jõe suudmest 14 km ülesvoolu. Kaikohti on külalisjahtidele 20, olemas on elektriühendused, saab joogivett ja muid sadamateenuseid. Sadama läheduses töötab suviti söögikoht Ro-Ro. Samast algab promenaad, mida mööda jalutades jõuab Narva Hermanni kindluse juurde.   Sadamasse mahuvad alused pikkusega kuni 24 m ja süvisega kuni 2 m, olemas on ka kohvik, saun ja töökoda. Mööda Narva jõge kulgeb ka Eesti ja Venemaa vaheline riigipiir, mistõttu põhjendamatu lähenemine idakaldale võib põhjustada komplikatsioone.

Loe edasi

Narva-Jõesuu rand

Ida-Viru maakond, Narva-Jõesuu

Narva-Jõesuu on kuulus ainulaadse looduskeskkonna poolest. Omapärase männimetsaga ääristatud peene liivaga Narva-Jõesuu rand on pikim mererand kogu Eestis, kulgedes 7,5 km ulatuses mööda Soome lahe lõunakallast. Vetelpäästega rannas on rannavolleplats, atraktsioonid lastele, riietuskabiinid ja välidušš. Hea teada: Narva-Jõesuus on tasuline parkimine ning parkimispileteid saad osta kontrolöridelt, poodidest, baaridest ja hotellidest.

Loe edasi
Viimati muudetud: 06.05.2019

Teema: Tallinn, Lääne-Eesti, Saared, Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus

Soovitame