Rannarahvas on näoga mere poole

Allikas: Stina Kase

Rannarahvas on näoga mere poole

Meri on eestlaste elus alati tähtsal kohal olnud. Meri on andnud leiva ja leivakõrvase, siit on saanud inspiratsiooni meie lood ja laulud. Rannakülade elu on iidsetest aegadest olnud seotud merega, meri on meie pärand ja ajalugu. Kuid nii nagu kogu elu, nii on pidevas muutumises ka ranniku- ja merekultuur. Sageli toimuvad suured muutused üsna lühikese aja jooksul, kuid igapäevaelu rutus ei pane me seda alati tähele. Vaata, kus võib veel leida ehedat rannakülade hõngu ja traditsioone!

Altja kaluriküla

Lääne-Viru maakond, Altja küla

Altja on tüüpiline rannaküla, kus majad paiknevad piki ühte külatänavat. Lahemaa rahvuspargis asuv Altja kaluriküla esineb kirjalikes allikates esmakordselt 1465 a. Täna näed Altjal Uustalu ja Toomarahva tüüpilisi rannatalusid 19. saj lõpust ja 20. saj algusest. Altja neemel näed taastatud võrgukuure. Külas on ka kiigeplats ning rahvuslikke roogi pakkuv Altja kõrts. Huvitav teada: Võrgukuuride lähedal vees on Suurkivi. Rannarahvas teab rääkida, et kui sisemaa elanikele tõid lapsi kured, siis Altja küla lapsed olevat selle kivi tagant veest toodud. Seetõttu on kivi ka Titekiviks kutsutud.

Loe edasi

Rannarahva Muuseum

Harju maakond, Pringi küla

Rannarahva Muuseum asub põlises Pringi rannakülas Viimsis, vanas ja väärikas koolimajas. Muuseumi näitused, haridus- ja elamusprogrammid keskenduvad Eestimaa rannarahva mitmetahulisele ajaloole ja kultuurile ning kaasaegse mere- ja randluskultuuri propageerimisele. Vahva mereteemaline mängutuba  nakatab väikeseid külalisi mereriigi elanikule hädavajaliku merepisikuga. Muuseumimajas on suurepärased võimalused erinevate seminaride, konverentside ja tähtsündmuste pidamiseks. Me ei rendi ruume, vaid erilist miljööd. Muuseumipood on tuntud oma põneva merelise kingi- ja raamatuvaliku poolest.    

Loe edasi

Jalgsimatk "Tuntud ja tundmatu Käsmu"

Lääne-Viru maakond, Käsmu küla

Käsmu poolsaar on rikas nii kultuuri kui eriilmelise looduse poolest, siin on võimalik teha nii pikemaid kui ka lühemaid retki. Kes ei teaks kuulsat kaptenite küla oma valgeksvõõbatud majade ja väärika ajalooga merekooliga? Õnnekivihunnik ja kabeliaias põlvitav Signe kuju ning NSVL aegne militaarpärand on kohustuslikud külastusobjektid.  Käsmu poolsaar on kui suur jääajapark koos ainulaadse kivikülvi ja romantiliste rändrahnudega. Käsmu järv ja Eru laht on kohad, kuhu teenimatult harva satutakse, nii üllatabki madalate kiviste randadega poolsaar siin liivase ranna ning kõrge kaldaga.

Loe edasi

Muhu Muuseum

Saare maakond, Koguva küla

Koguva küla Muhu saare läänerannikul on Eesti talurahvaarhitektuuri üks väljapaistvamaid näiteid. See omapärases maastikus paiknev küla on mõnevõrra erandliku ajalooga. Siin elasid vabad talupojad, kes ei olnud kunagi pärisorjad. Mida on vaadata: taluarhitektuur, Muhu rahvariided, vana külakool,mitmesugused näitused Muhu ajaloost, lisaks kunstinäitused ja muuseumipood. Hea teada: Muuseum avati kirjanik Juhan Smuuli sünnikodus Tooma talus 1973. aastal. Alates 1990. aastast kannab see  Muhu Muuseumi nime. Muuseum on külas neljas talus, piletid ja külaplaani saab Tooma talust.

Loe edasi

Traditsiooniline kalapüük Nõval

Lääne maakond, Nõva küla

Huvilistel on võimalik koos kutseliste rannakaluritega, kalapüügi juurde kuuluva varustuse ja instruktoriga minna kalapüügireisile merele või mõnele kohalikule järvele. Õpitakse tundma kohti, kust kala leiab, mis püügiviise ja tehnikaid erinevates kohtades kasutada ning kuidas neid õigesti ja efektiivselt kasutada. Tutvustatakse rannarahva traditsioonilisi meetodeid ning uskumusi. Ajaline kestus 1-3 tundi. Kalapüügiperiood on hiliskevadest varasügiseni.

Loe edasi

Purtse laevasaun Black Pearl

Ida-Viru maakond, Liimala küla

Saunaelamused vanasse kalatraalerisse ehitatud saunas, mis paikneb Purtse jahtsadama platsil ja võimaldab oma vahva kerekuju tõttu saunalistel tunda end justkui tormisel merel madalikule sõitnud kaptenina. Purtse jahtsadamas asuv saun on rajatud vanale MSTB tüüpi traallaevale. Saunakompleks koosneb leili- ja tünnisaunast. Sobilik kuni 12 inimesele. Leiliruumist avaneb vaade Purtse jahtsadamale, merele ja Purtse jõele.

Loe edasi

Kalaturg Tallinnas

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

Laupäev on kalapäev! Tallinn on merelinn ja Kalamaja on ajast aega olnud koht, kus värske kalaga kaubeldud. Värsket kala ja kalatooteid ning hooajaliselt ka suitsetatud kala saad osta Tallinna südalinnas Linnahalli taga asuvalt Kalaturult.

Loe edasi

Tuur vanausuliste Piirissaarele

Harju maakond

Piirissaare peamisteks vaatamisväärsusteks on vanausuliste kalmistud, külad ja läbi saare kaevatud kitsas kanal, mida mööda sõites saab nautida saare loodust. Kohalike põhitegevuseks on kalapüük ja sibulakasvatus, millega me ka oma reisil tutvust teeme. Päev saab alguse Laaksaare sadamas, kust väljub reisiparvlaev Koidula. Saarele jõudes alustame ekskursiooniga, mille käigus tutvume saare külaelu, kultuuri ja tavadega ning külastame kohalikku muuseumi, kus võimalik juua teed samovarist koos kuulsa Piirissaare suhkruga. Ekskursiooni lõpus naudime kohalikest toorainetest valmistatud lõunat.

Loe edasi

Orjaku sadam

Hiiu maakond, Orjaku küla

Orjaku sadam Hiiumaal oli kasutusel kalapüügikohana juba 17.saj., 1912 alustati sadama ehitamist Tsaari-Venemaa merejõudude miinilaevastiku baasiks. Hea teada: Sissesõidu kanali ja sildumise sügavus on 3,5 m, hetkel on kokku jahtidele 15 poikinnitusega sildumiskohta, sadamahoones on WC ja saun. Kail on saadaval elekter, kütust saab tellimisel. Sadamaregister

Loe edasi

Koguva Kalandusmuuseum

Saare maakond, Koguva küla

Aastal 2012 avati Koguva sadama mõrrakuuris Eestis ainulaadne kalandusmuuseum. Kõik eksponaadid on pärit Koguva küla taludest, suurem osa Tõnise talust, kelle peremees keeldus kolhoosi astumast ja hoidis oma aitade uksed lukus, et vara kolhoosi ei viidaks. Mõrrakuuri ainulaadses interjööris on võimalik nautida ka sadama kohviku menüüd.

Loe edasi

Kaluriga merele! Merereiside korraldamine Pärnu lahel

Pärnu maakond, Liu küla

Tulge väljasõidule Liivi lahele koos professionaalsete kaluritega ja saage osa tõelise kaluri päevatööst! Teil on võimalus jälgida võrkude sisselaskmist ja väljavõtmist, näha ja kogeda kala teekonda hommikuks turule ja poeletile. Tutvustame rannakalurite elu ja traditsioone läbi aegade. NB! Täpne hind küsi järgi, see sõltub ajast, ilmast ja sõidu pikkusest!

Loe edasi

Muusikafestival Viru Folk

Lääne-Viru maakond, Käsmu küla

09.08.2019 - 11.08.2019

Koguperefestival Viru Folk võtab seekord tutvustada iiri kultuuri. Tegelikult on iiri muusika tuntud ja hinnatud üle maailma, on ju väga palju iirlasi oma saarelt laia  maailma rännanud ning oma kultuuri kõikjal levitanud. Iiri pubisid võib leida väga paljudelt maadelt ning ikka saab neis ka sageli live-muusikat nautida. Igas maakera nurgas on muusikasõpradele kindlasti hästi tuttavad sellised laulud nagu “Molly Malone”, "Drunken Sailor", "The Wild Rover (No Nay Never)", "Whiskey in the Jar" jpt. Iirimaal võib neid laule kuulata iga päev, iirlased on väga muusikalembesed. Seekord püüavad Viru Folgi korraldajad luua Iirimaaga sarnast atmosfääri ka Käsmus, kus kolme festivalipäeva jooksul saab kuulata ohtralt iiri traditsioonilist muusikat, imetleda kuulsat iiri steptantsu ning rüübata kuulsat iiri kohvi, iiri õlut ja iiri viskit.  

Loe edasi
Viimati muudetud: 06.05.2019

Teema: Tallinn, Lääne-Eesti, Saared, Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus

Soovitame