Paigad, mida on Puhka Eestis veebist enim otsitud

Allikas: Renee Altrov, Visit Estonia

Paigad, mida on Puhka Eestis veebist enim otsitud

Need objektid ja looduskaunid kohad on meie veebist enim otsitud. Kas oled sinagi mõnda neist guugeldanud? Huvi nende vastu on igatahes suur. Vaata nimekiri üle ja võta nende külastamine ette.


Kirna Mõis

Põhjus, miks on Kirna mõis Puhka Eestis veebis kõige enam otsitud, on ilmselt selles, et Kirna mõisahoone on arvatud maailma viie ürgjõuliseima paiga hulka – see info levib suust-suhu ja üldjuhul teavad sellest paljud.

Kirna mõis sai tublisti kuulsust juurde ka 2019. aastal, mil Nurmiko lillekasvatus kinkis pärast oma suurpõlengut Kirna mõisale 200 000 tulbi ja 15 000 nartsissisibulat – nüüd muutub igal kevadel mõisa park lilleväljaks, mis kutsub kohale kümneid tuhandeid külastajaid. Talgute korras istutatud lilleaed sai ka Järvamaa aasta teoks 2020.

Veidi ajaloost: Kirna mõis rajati 1620. aastal, mil Gustav II Adolf kinkis Eestimaa rüütelkonna peamehele (Hans von Fersen) Järvamaal küla. Tegemist oligi rüütlimõisaga, mis käis sajandite vältel käest kätte, kuni 1997. aastal müüs riik selle eraisikule, kes rajas sinna alternatiivravikeskuse. Nüüdki pannakse seal toimuvatel üritustel suurt rõhku vaimsele tervisele ja loodusravile: toimuvad erinevad loengud, õpitoad, kontserdid, salongiõhtud ja näitused

Tuhala nõiakaev

Igasugune nõiduslik asi on ju põnev, kas pole. Kui vanasti täpselt ei teatud, miks Tuhala kaev kevadeti üle ajab, arvati, et nõiad hakkasid kaevus vihtlema. Tänapäeval me teame, et tegemist on ajutise tõusuallikaga Nabala-Tuhala looduskaitsealal, kus karstiala maa-alune jõgi hakkab suurvee ajal vett üle ajama.

Kusjuures kõige "pingelisemal ajal" lendab kaevust vett välja 100 liitrit sekundis. Kui olete märganud, siis vesi on veidike pruun – see on tingitud sellest, et maa-alune jõgi on soo päritolu. Värvusest hoolimata on vesi puhas ja joogikõlbulik. Tuhala kaev on unikaalsemaid loodusnähtusi Euroopas. Kaevu sügavus on 2,4 meetrit.


ÖÖD Hotels Rooslepa

See pole tavaline majake metsa sees – tegemist on peegelmajaga, mis otsekui sulandub loodusega ühte ja laseb seesolijal kogeda kõike vahetult. Majakeses on olemas voodi, kööginurk, terrass, tualett ja duširuum jpm.

ÖÖD Hötels Rooslepa asub Lääne-Eesti metsikus looduses, kuhu inimesed saavad põgeneda linnamüra eest või niisama privaatsust otsides. Rooslepa on tuntud oma kaunite randade ja metsaradade poolest, kus on tegemist nii spordisõpradele kui niisama jalutajatele

Elamusmajutus sambliku puumajas

Selle maja populaarsus näitab, et ka iga täiskasvanu hinges on peidus põnevust otsiv lapsemeelne tegelane, kes salaja unistab puu otsa ronimisest ja onnide ehitamisest. Sambliku puumaja ongi nagu üks onn, kus saab sees ööbida. Milline luksus: ärkad kõrgel onnis ja näed sealt otsa päikesetõusu. Romantika missugune!

Kurese muinasküla

Kuresest pole avalikult palju juttu olnud, aga tegemist on ajalooliselt väga põneva kohaga. Nimelt oli seal 1000 aastat tagasi küla, mille säilmed on tänaseni säilinud - muinasaja aare. Lietud on kalmeid, varemeid, maju, kaevusid, keldreid ja kiviaedu. Ümbruskonnas on maalilised vaated.
Territooriumil on liikumine lubatud, kuid seda piirab tarand ning ümbritseval aasal on loomad. Soovituslik on muinasküla avastama tulla giidiga, et leiaksid õige tee.

Pääsküla raba loodusõpperada

Kes elab Tallinnas, teab hästi, et Pääsküla raba on üks lähemaid kohti, kuhu linnakära eest pakku põgeneda. Iseäralik loodus, vaikus ja lindude hääled.

4 km pikkune rada kulgeb mööda pinnase- ja laudradu läbi erinevate metsatüüpide, üle kanalite ja allikate. Männikupoolses osas asub 10 meetrikõrgune vaatlustorn, kus saab jalgu puhata. Rada on kuiva jalaga läbitav igal aastaajal. 2 kilomeetri pikkune laste- ja invarada kulgeb suures osas mööda pinnatud teed ja on tervenisti koos platvormidega läbitav lapsevankri ja ratastooliga. Mõlemale raja osale on paigaldatud kohalikku loodust tutvustavad infostendid.

Neeruti mõis BuxHöwden

Kui keegi näitaks Neeruti mõisa pildi pealt, pakuks selle asukohaks Austriat või Lõuna-Saksamaad. Tegelikult asub see Lääne-Virumaal. 1406. Aastast pärit mõis on üks väljapaistvamaid juugendstiilis ehitisi Eestis.

Hoone on ebasümmeetriline. Seda kujundavad mansardkorrus, arvukad voluutjalt kumerduvad frontoonid ja muljetavaldav 30 m kõrgune vaaterõduga torn lõunatiival. Mõisas korraldatakse pargikontserte.

Ohvriallikad "Saula siniallikad"

Üks ilusamaid allikaid Eestis on Saula Siniallikate ohvriallikad. Ei näe välja nagu oleks tegemist Eesti veekoguga - türkiissinine värvus on lihtsalt lummav. Olenevalt maapõues olevate kivimite iseloomust ja keskkonnast on allikad Eestis erinevat värvi. Põhja-Eesti allikad, nagu Saulagi, on vägagi atraktiivsed: selge ja sinine vesi, mida põhjustab maapõues olev lubjakivi.

Vaata ka teisi Eesti ilusamaid allikaid

Mukri raba

Kehtna vallas Eidapere lähedal asuv Mukri raba on tekkinud järve soostumisel umbes 10 000 – 9000 aastat tagasi ja seda peetakse Eesti üheks vanemaks sooks.

Rabasse viib laudtee, matkaraja pikkus on suurepärane ka lastega läbimiseks. Rabas asuv Mukri järv on saarekeste ja vesiroosidega 2,2 hektari suurune veesilm. Kes tumedat vett ei pelga, see saab siin ujuda.
Rabamätastelt saab marju korjata. Raja peal asub ka 18 meetri kõrgune vaatetorn, kus saab imelise vaate kogu rabale. Kui laudtee liiga mugav tundub, saad soovi korral ka räätsamatkale minna.


Saula siniallikad on ilusaima tooniga allikad Eestis.

Pilt: Martin Suuroja, Wikimedia Commons
Viimati muudetud: 19.05.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Loodus