Matsalust inspireeritud disain

Allikas: Tiina Talumees, Adrikorn Artefacts, Anu Tera, Cervo Volante / "Kummardus"

Matsalust inspireeritud disain

Kevadeti ärkab valjuhäälselt ellu Kasari jõe suudmeroostik, suurim omataoline Läänemere ääres. Ligi 3000 hektarit hõlmav – kolm Tallinna vanalinna endasse mahutav – ala, kus löövad laulu lahti tuhanded linnud, algav usin pesaehitus ja selle kõige kohal tiirutavad uhked merikotkad. Kevadel kanuu või paadiga mööda Kasari jõge libisedes, veetaimed jõepõhjale mustreid vedamas vastavalt jõevee liikumisele, on tunne nagu sõuaks vaikselt läbi mõne iidse muinasloo lehekülgede. Eriti hetkel, kui kusagil jõekäärus libiseb roostikust veele mõni vana, just nende jõgede jaoks loodud traditsiooniline paati-lootsik ehk ruupi.

Ja justkui oleks pärast monokroomset talve jääst lahti rabelenud jõest; kaldapealsetest põldudest, mis täis lopsakate anemoonide laike ja karulaugust ererohelised; isalindude edevate sulgede värvidest veel vähe – Matsalu ja Kirbla kandis näivad Kasari jõe kallastel olevat lõputud õunaaiad, mis mässivad kogu ümbruskonna oma õrnroosasse õievahtu. Puud kasvavad nii vanade talude aedades, kuhu õunapuud rändasid mõisnike maadelt, kui ka metsikutena puudesaludes ja teepervedel, õitsedes kirjeldamatu innuga.

Foto: Kristina Viirpalu, Monika Järg, Tiina Talumees / "Kummardus"

Kui seni on Haapsalu sallide kergus ja romantilisus karmis põhjalas ikka üllatust tekitanud, siis seal, keset muinasjutulist õitemere pehmust, saab selgeks, kui üdini eestimaine ja omane see sallide pitsivaht on. Olete ju kuulnud nendest suurtest ent nii hõrkudest sallidest, mis isegi sõrmusest läbi tõmmata mahuvad? Tänasedki disainerid oskavad selliseid kudumistraditsioone kõrgelt hinnata ja oma loomingusse miksida. On kirjeldamatu luksus lasta sallipitsiks kootud kevade kergusel ja romantikal end alati soojas hoida. Igal aastaajal, igal ajastul.

Ent sallimustrid ei ole Läänemaal ainsad, mis kõnelevad sealse kandi inimeste käte osavusest. Sõudke või matkake Kasari vana sillani, et siis mööda seda tagasi 20. sajandi algusesse jalutada. Vaid munakividega kaetud sild on püsinud muutumatuna algusaastatest tänaseni ning võite vaid ette kujutada, mida need kivid näinud ja kandnud on. Ja kui pealtnäha tundub sild igati arhailine, siis tegelikult oli see oma aja suur innovatsioon – see oli esimene rajatis kogu Tsaari-Venemaal, kus kasutati mootoriga ringi aetavat segumasinat betooni tarbeks.

Foto: Hanna Korsar, Adrikorn Artefacts, Cervo Volante / "Kummardus"

Kevad on parim aeg Matsalus matkamiseks ja tärkava looduse ürgsest jõust ja õunapuude helgest õitepeost osa saamisest. Mured jäävad iga sammuga kaugemale, nagu taanduv talvgi – ja küllap sellel oli oma põhjus, miks just õunapuu on Eesti rahvapärimustes üks armastatumaid pühi puid, kelle kaissu mindi murega. Või matkake veel kaugemale, Salumäele, mille tipust avaneb vaade Topi lahele ja Matsalu lahe suudmele, laskuge alla lubjakiviastangu jalamile, kus asub Silmaallikas ja jätke oma viimased mureriismed maha – selle vett peetakse ravitoimeliseks. Jalutage seejärel muretult ja avatud meeltega matkarajal läbi rikkaliku taimestikuga Puhtu-Laelatu puisniidu – seal on loetletud kuni 76 taimeliiki ruutmeetril, maailmarekordist kohe järgmine tulemus – saab selgeks, kust eesti disainerite fantastiline värvitaju pärit on.

Matkamise kõrval on teine võimalus selle piirkonna erilisusest osa saada Tallinn Design House'i foto- ja videoprojekti "Kummardus" jälgedes, mis esitab fotokeeles mitmeosalise jutustuse Eesti disainist. Sõna "Kummardus" sümboliseerib tänuavaldust olemasoleva eest ning läbi pildijutustuse tutvustakse Eesti disaini juuri.

Foto: Hanna ja Karl Korsar, Luminé / "Kummardus"

Eesti disainiloomingu juuri tutvustavas projektis osaleb ligi 100 Eesti disainerit, kelle käekiri ja looming on saanud Eesti disainimaastikul äratuntavaks ning kõnetab ka rahvusvahelisel skeenel. Projekti loovjuht Piret Puppart on kontseptsiooni loomisel lähtunud Eesti silmapaistvate disainerite loome algupärast, mis on otsesemal või varjatumal kujul põimunud inspiratsiooniga loodusest, mõjutatud traditsioonide pikaaegsest hoidmisest ning kohapealsete meistrite olemasolust.

Tallinn Design House on Rotermanni kvartalis tegutsev Eesti disaini ühisturundus- ja ekspordiplatvorm ning esinduslik kauplus-showroom. Kohapeal ja veebikeskkonnas on esindatud enam kui 100 Eesti disainerbrändi.

Projekt viiakse ellu "Loomemajanduse ettevõtete konkurentsivõime, jätkusuutlikkuse, ekspordivõimekuse ja teiste majandussektoritega koostöö arendamine" EU53522 raames EASi toel Sihtasutus Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid poolt perioodil 01.01.2020 – 31.12.2021.

Viimati muudetud: 04.06.2023

Teema: Lääne-Eesti