Kus näeb kaasaegset eesti tantsu?

Allikas: Alan Proosa

Kus näeb kaasaegset eesti tantsu?

Eesti kaasaegse tantsu maastik on noor, mitmekülgne ja otsinguline. Suurem osa professionaalsest etendustegevusest on koondunud pealinna Tallinnasse, ent huvipakkuvaid töötubasid ning lavastusi leidub ka mitmel pool mujal.

Telliskivi Loomelinnakus asuv Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on tantsukunsti etendus- ja arenduskeskus, mis keskendub kaasaegsele tantsukunstile selle erinevates väljenduslaadides.

STL toob välja nüüdistantsu uuslavastusi, toimuvad regulaarsed etendused, liikumistöötoad, residentuurid, loengud, vestlused, nüüdistantsu uute tulijate platvorm PREMIERE, kunstnike vaba kohtumisplatvorm Greenfield. Korraldatakse heategevuslikku, võrdsete liikumisvõimaluste eest seisvat Tantsumaratoni, noorte tantsu- ja etenduskunstnike kohtumist Battlejämmi, Balti Tantsu Platvormi ja Showcase'i ülevaatefestivali.

Sõltumatu Tantsu Lava sissepääs Telliskivi Loomelinnakus

Foto: Kris Moor

Kanuti Gildi SAAL on kaasaegsete etenduskunstide keskus Tallinna vanalinnas, olles esimene trupita etenduskunstide asutus kogu Baltikumis. Koostööd tehakse peamiselt vabakutseliste kunstnikega Eestist ja ka mujalt. Peamiselt kaasprodutseeritakse erinevaid lavastusprojekte ning korraldatakse residentuure. Samuti on SAALi üks olulisi väljundeid väljaspool Eestit tuuritamine, mis teeb SAAList Eesti enim välismaal tuuritava etendusasutuse.

SAAL korraldab ka mitmeid rahvusvahelisi festivale – tänavu toimub 3.-6. mail Tartus festival Ümberlülitus, 8.-11. juunil Helsingis festival Baltic Take Over ning 21.-31. augustil festival SAAL Biennaal Tallinnas.

Hanna Kritten Tangsoo ja Sigrid Savi "COWBODY" (Kanuti Gildi SAAL)

Foto: Alan Proosa

Fine5 Tantsuteater on kaasaegse tantsu autoriloominguga tegelev koreograafide-tantsijate kooslus, kes on tegutsenud koos 30 aastat. Teatri repertuaar on suunatud peamiselt täiskasvanud vaatajatele. Etendusi antakse nii suurtel kui ka kammerlikel lavadel, samuti eksperimentaalsetes etenduspaikades. Koostööd tehakse draamateatritega, rahvusvaheliste festivalidega ning teiste kunsti- ja haridusvaldkonna esindajatega. Fine5 pakub ka kaasaegse tantsu meistrikursusi nii professionaalidele kui ka laiemale huviliste ringile.

Fine5 Tantsuteatrit iseloomustab huvi inimkeha liikumise kui tantsukunsti peamise meediumi vastu. Täna on teater avardamas Eesti kaasaegset tantsumõtlemist noorte tanstijate/koreograafide lavastuste produtseerimise ja küpsemas eas tantsukunstnike loomingu nähtavaks tegemisega, osaledes muuhulgas “LoovEuroopa” toetatud võrgustiku “45+ elukestev õpe tantsijana” arendamises.

Fine5 Tantsuteater "FN" (Ekterinburgi festivalil NA GRANI 2021)

Foto: Gleb Mahnev

Eesti Tantsugentuur (ETA) on laiahaardeline tantsukeskus Tallinna kesklinnas, mis koondab tegevusi alates tantsuharidusest kuni professionaalse etendustegevuseni.

ETA Tantsukoolist on tuule tiibadesse saanud mitmed tänased tantsuõpetajad, koreograafid, lavastajad ja tantsijad. Tantsuetenduste sari TantsuMENÜÜ toob lavale professionaalse tantsukunsti nii ETA teatrisaalis kui mujal Eestis, festival Koolitants koondab igal aastal üle riigi kokku noored tantsijad. TantsuRUUM, toetav kohtumispaik tantsuprofessionaalidele, annab kõigile huvilistele võimaluse ühiselt liikuda ja loominguga tegeleda. Revüüteater Starlight Cabaret ühendab endas ETA veerandsajandi pikkuse kogemuse tantsulise meelelahutuse vallas.

Liisa Laine "Ruum ruumis" (Eesti Tantsuagentuur)

Foto: Aleksandra Kiidjärv

Ka traditsioonilise tantsu austajad leiavad Eestist palju huvitavat. Hea ettekujutuse tantsust eesti talupojakultuuris annab Leigarite kontsert Eesti Vabaõhumuuseumis. Pillimäng, tants, laul, ehedad rahvarõivad ja erinevas vanuses esinejad loovad tõelise külapeo tunde. Ise saab pärimustantse tantsida tantsuklubides üle Eesti, nt Tallinna või Tartu tantsuklubis.

20. sajandil kujunes Eestis välja omanäoline lavarahvatantsutraditsioon. Kõige paremini võtab selle kokku üle viie aasta toimuv Laulu- ja tantsupidu. Ca 10 000 tantsijaga lavastus jääb pikalt meelde.

Leigarite kontsert Eesti Vabaõhumuuseumis

Foto: Sandor Liive

Viimati muudetud: 16.03.2023