Ilusad promenaadid Eestis

Allikas: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Ilusad promenaadid Eestis

Siit leiad 12 Eesti ilusaimat promenaadi. Tule jaluta või tee sporti – saad lisaks heale teele ka kauni vaate. Tihtipeale on promenaadide ääres ka kohvikud ja vaatamisväärsused. Kas oled nendes kohtades käinud?

Emajõe Riviera promenaad

Emajõeäärsed rajad loovad mõnusa võrgustiku looduses liikumiseks ja vaba aja veetmiseks. Üks rahvarohkemaid on Emajõe Riviera, mis on oma nime saanud suvise kontserdisarja järgi. Soojade ilmadega on Emajõe äärne promenaad nii kohalike tartlaste kui külaliste üks meelispaiku. Rivieral ootavad kohvikud, baarid ja restod läbisegi mõnusa melu, hõrkude toidulõhnade ja muusikaga. Rohelust täis kaldapealsed kutsuvad lihtsalt olema, raamatut lugema, seltskonda nautima ning laeva- ja paadiliiklust uudistama. Õhtused jõeäärsed linnatuled mõjuvad nii, et tahakski suvise Tartu öisesse lummusesse jääda.

Loe edasi

Supilinna promenaad

Supilinna poolsel Emajõe kaldapealsel kulgeb mõnus promenaad (1,3 km), mida ääristab vanade paplite lummav allee. Allee viib mööda külakiigest, väikesest Konnatiigist ja Tähtvere Spordipargist, kus leidub tegevusi aastaringselt igaühele. Promenaadil kohtab nautlevaid tervisesportlasi. Suvel suunduvad linlased alleed mööda ratastel või jalutades Emajõe vabaujula randa suplema. Promenaadi pink-kiikedel loetakse kirjandust, nauditakse vaadet jõe laevaliiklusele aga ka hobikalameestele ja veedetakse sõprade ning peredega aega värskes õhus ja Supilinna võluvalt boheemlaslikus õhkkonnas.

Loe edasi

Ülejõe promenaad

Ülejõe promenaadil on kõigil võimalus nautida rohelust otse linna südames. Mööda Emajõe kallast lookleval promenaadil kohtad nii värvikirevat floorat kui faunat. Vaateplatvormidelt ja pinkkiikedelt avaneb vaade Emajõele, kus püüavad kala kalamehed ja kajakad ning kulgevad laevad ja aerulaudadel jõenautlejad. Promenaad saab mõttelise alguse Turusillast, lõpeb Lodjakoja ja Linnaujula juures (u 2,5 km).Turusillast Anne Kanali suunas saab alguse põnev nõukogudeaegne viie- ja üheksakorruseliste paneelmajade rajoon – Annelinn, mida kutsutakse ka magalaks, kuna seal on Tartu tihedaim asustustihedus.

Loe edasi

Narva Jõepromenaad

Jõepromenaad on Narva ajaloolises südames asuv kaldapealne, ca 967 m pikkune ala, mis on idast piiratud Narva jõega, läänest bastionimüüride ja Hermanni kindlusega, põhjast Narva Sadamaga ja lõunast Joaoru puhkeala ja rannahoonega. Promenaad asub Eesti / Euroopa Liidu ning Vene Föderatsiooni piiri vahetus läheduses. Promenaad on huvitav tänu oma temaatilistele objektidele: - Rootsi terrass on kogupere puhkeala, kus asuvad lõvide kujud; - Dahlbergi lava kujutab endast vabaõhulava;  - Õue trenažöörid Dahlbergi lava kõrval; - Päikeseplats, kus paiknevad suvekohvik, purskkaev ja päikesekell.        

Loe edasi

Pärnu rannapromenaad

Atraktiivne Pärnu rannapromenaad pakub tõelist kuurordihõngu ning muudab suvepealinna ranna ahvatlevaks isegi kehva ilmaga. Romantiliselt piki randa looklev promenaad üllatab oma läbimõelduse ja vahelduvate materjalidega. Oskuslik valgustus toob aktiivse elu randa ka päikese loojudes ning purskkaevude värvimängud õhtupimeduses on omaette vaatamisväärsus. Rannahoone pool asuvad promenaadi ääres laste mänguväljak, atraktsioonid, minigolf ning jäätisekohvikud. Promenaadi äärest leiad puhke-, joogi- ja söögikohad, kust kostub õhtutundidel muusikat ja melu. Surfiala juures tee lõppeb ning saab alguse rannaniidu matkarada koos vaateplatvormiga. Hea teada: Avalikud tualetid ning veepüstakud asuvad promenaadi alguses (mänguväljaku juures) ja lõpus (Side tänava parkla kõrval).

Loe edasi

Pärnu rannaniidu matkarada

Pärnu rannaniidu looduskaitseala hõlmab kokku 341 hektarit metsatukki, laguune ja rannaniite. Siin karjatatakse veiseid ehk linnalehmasid ning siin armastavad pesitseda nii linnud kui kahepaiksed. Unikaalse linnalooduse avastamiseks on külastajate jaoks projekti Linnalehmad toel rajatud 600 meetrine vaateplatvormiga matkarada, mis asub Pärnu keskrannas mere ääres. Külalised saavad kõndida otse sonnide ehk üleujutatud niitude kohal ja avastada erilisi ning looduskaitse all olevaid taimi. Laugjalt tõusval rajal saab loodust nautima minna nii lapsevankri kui ka ratastooliga.

Loe edasi

Jõepromenaad Jaansoni rajal

Pärnu jõe kallastel kulgev tervisespordirada on jooksuvõistluse järgi tuntud kui Jaansoni rada. Lisaks spordile ja looduse nautimisele on see ideaalne paik niisama kulgemiseks, soojal ajal kohtad siin palju heatujulisi jalutajaid. Jõe äärde paigutatud istekohtadel saad puhata jalga ning jälgida vesirooside ja vesikuppude vahel tegutsevaid linde.Kesklinnast algaval rajalõigul näed mitmesugust tänavakunsti ja saad kohvikutes keha kinnitada. Siin võid proovida kätt kalapüügis või nautida paadisõitu jõel. Paremkaldal jäävad tee äärde Rääma väliujula ja Niidupargi kaitseala koos puhkekohtadega.

Loe edasi

Promenaad ja Aafrika rand

Haapsalu, tsaariaegadest kuulsa kuurortlinna hiilgust meenutab mereäärne jalutustee Promenaad, mille pärliks on puitpitsiline Kuursaal. Kaldapuiesteel kõndides ja unistavalt merd silmitsedes kontrolli aega päikesekella juures ja puhka jalgu maailmakuulsa helilooja Tshaikovski pingil. Huvitav teada: Promenaad algab eksootilise nimega Aafrika rannast, lõpeb aga Šokolaadi-Promenaadiga, mis sai nime kunagise kohviku järgi. Promenaadil on laste mänguväljak ja linna ainuke linnuvaatlustorn. Kõlakoja tagant leiad Haapsalu tervistava ravimuda avastaja Carl Hunniuse ausamba.

Loe edasi

Elva keskväljak ja rannapromenaad

Elva keskväljak ehk linnasüda „Sõstrapõõsaste vahel" annab elanikele ja külastajatele edasi Elva kui suvitus- ja aedlinna olemust. Keskväljak on seotud Arbi järve ja rannaäärse puhkeala ja promenaadiga, kuhu rajatud purskkaevuga platvorm, lamamistoolid, võrkkiiged, lauatennis, õuemale ning mänguala, pakuvad vaba aja veetmise võimalusi nii suurtele kui väikestele. Linnasüda valmis 2019. aasta detsembris. Elva keskväljaku vahetus läheduses asuvad Elva Kultuurikeskus ning Elva ajalooline vaksalihoone.

Loe edasi

Tamula järve rand ja rannapromenaad

Tamula järve rand asub Võru linnas Tamula järve kaldal. Rand on huvitavalt kujundatud, kaasaegselt haljastatud ja korrastatud, varustatud riietuskabiinidega, erinevaid tegevusi pakkuvate atraktsioonidega. Saab mängida jalg- ja võrkpalli, turnida võrgul, ehitada liivalosse, päevitada murul või liivarannal. Rannapromenaad pikkusega 800 m (2009, arh. Andres Viitkar) algab Tamula hotelli juurest ja kulgeb Roosisaare sillani. Suplushooajal hoolitseb turvalisuse vetelpääste.  Tamula järve rand on üks Lõuna-Eesti 30-st avastamist väärt paigast, mis on tähistatud National Geographicu kollase aknaga.

Loe edasi

Pirita promenaad

Pirita promenaad algab Tallinna kesklinnast, linna kõige uuemalt Reidi teelt, mis viib mööda Kadriorust ja Lauluväljakust ning kulgeb kuni Pirita jahisadamani ja Pirita rannani. Kergliiklusteed on rajatud nii jalgsi merevaate nautijaile kui ka rulluisutajatele ning ratturitele. Teelt leiab puhkaja mitmeid mängu- ja spordiväljakuid, sadamas pakutakse erinevaid võimalusi veespordi harrastajaile ja avatud on ka mitmed kohvikud. Tallinna üheks sümboliks peetav linna siluett avaneb siin oma täies kauniduses. Vaated merele ja sadamale annavad Tallinnale merelinna pitseri.

Loe edasi

Kruiisiterminali katusepromenaad

Kruiisiterminali kõrval asuv 850 meetri pikkune katusepromenaad ühendab sadama kergliiklusteega, mis kulgeb mööda endist raudteetammi mööda Kalamaja mereäärt. Promenaadil on arvukalt istumiskohti, laste mänguväljak, spordiala, kauni merevaate ja avarate terrassidega restoran ning palju muud avastamisväärset. Promenaad avab Tallinna linna rohkem merele, võimaldades nautida seni varjus olnud kauneid vaateid meie pealinnale või pikendada hommikust jooksutiiru. Promenaadi külastades jäävad lähedusse avastamiseks Linnahall, Arhitektuuri muuseum ja Rotermanni kvartal.

Loe edasi

Sillamäe rannapromenaad

Sillamäe rannapromenaad ühendab ajaloolist kesklinna mererannaga. Mere puiestee promenaad läheb sujuvalt üle mereäärseks promenaadiks. Rannapromenaadil leidub meelelahutust ja põnevat tegevust kogu perele. See on atraktiivne spordi- ja kultuuriürituste läbiviimise koht ja sobib ka rannapuhkuse nautijatele. Rannapromenaadile on rajatud erinevad objektid ja alad: mitmetasandiline seitsme meetri kõrgune vaatetorn, puitterrassid ja platvormid, palliväljakud, laste mänguväljakud, lõkkekohad ja välijõusaal. Promenaadil on seitse purskkaevu ning seiklusrada koos üle Sõtke jõe viiva Robinsoni sillaga.

Loe edasi
Viimati muudetud: 06.12.2022