EHEdad töötoad: parimad kohad neile, kes soovivad midagi oma kätega valmis teha!

Allikas: Aron Urb

EHEdad töötoad: parimad kohad neile, kes soovivad midagi oma kätega valmis teha!

Sulle meeldib meisterdada? Siis on EHE-märgisega töötoad kindla peale minek! Õpi tegema võid, jäätist, kohukest, punutud korve, savinõusid, sõira ja palju-palju muud. Vali endale sobiv ja broneeri aeg! Ökoturismimärgis EHE tähendab, et need muuseumid või reiside korraldajad hoiavad kohalikku kultuuri ja loodust ning töötavad jätkusuutlikult.

1

Keraamika töötoad Tagametsa Loovusmajas

Tagametsa Loovusmajas toimuvad töötoad erinevate kunstimaterjalidega - keraamika, voolav akrüülmaal, portselanimaal, siidimaal.  Keraamika töötubades saavad kõik osalised valmistada endale tassi, kausikese, karbi, aluse või muu sarnase eseme. Grupid võivad soovi korral valmistada ühiselt keraamilise skulptuuri. Töötubasid juhendab keraamikakunstnik ja Loovusmaja perenaine Rave Puhm. Rave käe all on võimalus kõigil huvilistel avastada keraamika loomise sügavamat tehnilist maailma. Loovusmaja aidas on avatud autoritööde näitus, kus on eksponeeritud erinevatel näitustel osalenud tööd.

Loe edasi
2

Peipsiveere teekultuuri õpituba

Teekultuuri töötoas räägime tee joomisest vanausuliste külades ning sellest, mis on ivantšai ja kuidas seda valmistatakse. Teekultuuri õpituba viime läbi Varnja Samovarimajas (Kesk 21, Varnja), mis on rajatud hubasesse vanausuliste elamusse, kus saab vaadata samovaritööd Peipsiäärsetes majades, juua teed ning maitsta kombekohaselt põske pistetavat keedusuhkrut. Olenevalt hooajast saavad osalejad ka ise ivantšai tegemise protsessi koos Mesi tare perenaisega läbi teha (suvine aeg) või kuulata lugusid ajaloost ja tee raviomadustest ning nautida ivantšai maitset (sügis-talvine aeg).

Loe edasi
3

Hirvesarve töötuba Toosikannu Puhkekeskuses

Hirvesarv on imeline käsitöömaterjal! Hirvesarve töötoas saad instruktori abiga meisterdada endale hirvesarvest unikaalse mälestuseseme. Töötoas on olemas kõik vajalikud materjalid ja tööriistad ehte või eseme valmistamiseks. Hirvesarved pärinevad Toosikannu loomapargis elavatelt hirvedelt, kes igal kevadel sarved maha heidavad. Töötuba on arvestatud 10 inimese seltskonnale, küsi pakkumist! Mida saad meisterdada? Võtmehoidja, käeehte, sõrmuse, kaelaripatsi, visiitkaardihoidja, hambatikuhoidja. Või on sul endal mõni hea idee, mida teostada?  Head meisterdamist Toosikannul!

Loe edasi
4

Töötuba "Puud räägivad..." Avinurme Puiduaidas

Hubases keskkonnas saab meeleolukalt aega veeta koos sõprade või kolleegidega. Katame teile maitsva lõunalaua, tutvustame puidu ning metsaga seotud pärimust ning meisterdame koos töötoas. Lisaks puidust meisterdamise töötoale: * tutvume puiduaida ja puidust käsitööga * ootab ees puiduteemaline meelelahutus * lõunasöök: ahjukartul, hapukapsas või salat, seapraad, magustoiduks kamavaht pohladega, kohv, maitsevesi Kestus 3 tundi 

Loe edasi
5

Või ja karaski töötuba Eesti Piimandusmuuseumis

Tule piimandusmuuseumisse ja saad teada, kuidas valmistada värsket võid ja karaskit. Muuseumiköögis saad tunda tõelist meiereihõngu ja tunned end kui tõelise piimatööstuse töötajaks riietatuna, saad tõelise elamuse ning ka kõhu täis. Enne töötuba tutvustame sulle ka Eesti piimanduse ajalugu.  Või ja karaski programm sobib igas vanuses inimestele ja on jõukohane isegi lasteaialastele. Palume töötoa soovist teada anda nädal varem ning arvestada ka sellega, et miinimumtasu töötoa läbiviimiseks on 60 eurot.  Meie piimandusmuuseumi karask valiti aastal 2018 ka Presidendi vastuvõtu lauale. 

Loe edasi
6

Kohukese töötuba Eesti Piimandusmuuseumis

Meie juures saad valmistada igas eas eestlaste lemmikmaiust - kohukest. Üks kohuke päästab päeva - nii suur on selle kohupiimast, võist ja šokolaadist koosneva maiuse energiasisaldus. Poodides on valik külluslik, kuid isetehtu on ikkagi parem! Töötoas osalemine sisaldab ekskursiooni Eesti Piimandusmuuseumis. Riietutakse meierei töötajateks ja õpitakse valmistama kohukesi, mida hiljem maitstakse. Programm kestab 90 minutit ja sobib alates III klassist. Palume töötoa soovist teada anda nädal varem ning arvestada ka sellega, et miinimumtasu töötoa läbiviimiseks on 60 eurot.

Loe edasi
7

Jäätise valmistamise töötuba Eesti Piimandusmuuseumis

Kas oled proovinud jäätise isu rahuldamiseks jätta poodi minemata ja seda maiust ise teha? Eesti Piimandusmuuseumi jäätise valmistamise töötuba annab sulle oskuse, kuidas maitsvat külma ampsu ise teha, mis komponendid peavad sul kodus olema ja kuidas neid kokku segada. Töötoas osalejad riietuvad meierei töötajateks ja valmistavad ning maitsevad jäätist. Samuti tutvutakse muuseumi ekspositsiooniga. Töötuba kestab 90 minutit ja sobib igale vanusegrupile. Palume oma soovist nädal varem teada anda ning arvestada ka sellega, et miinimumtasu töötoa läbiviimiseks on 60 eurot.

Loe edasi
8

Sõira valmistamise töötuba Eesti Piimandusmuuseumis

Sõir on Lõuna-Eesti köögis valmistatav kodune juust. Seto- ja Võrumaal on traditsiooniline peamiselt köömnetega valmistatud variant. Sõira tooraineks on kohupiim, mis jääb erinevalt juustust laagerdumata. Proovime seda üsna kiirelt valmistatavat juustumääret Eesti Piimandusmuuseumis ise teha.  Töötoas osalejad riietuvad meierei töötajateks ja õpivad valmistama sõira, mida loomulikult ka maitstakse. Samuti tutvutakse muuseumi ekspositsiooniga ning vaadatakse ringi vanas meiereis.   Töötuba kestab 90 minutit ja sobib igale vanusegrupile.

Loe edasi
9

Klaara-Manni ausa aiavilja töötuba

Tule ja osale Klaara-Manni "Ausa aiavilja töötoas" Vaata ringi maheaias, kus aednik jagab mahekasvatuse näpunäiteid ja algteadmisi. Saad teada erinevustest mahekasvatatud ning keemiliste väetiste baasil turgutatud köögiviljade vahel. Töötoas pistad kevadel ise seemne mulda ja saad valmis külvi koju kaasa võtta, sügisel võid valmis saaki korjata. Peale ringkäiku aias valmistame koos käsitöölimonaade ja smuutisid, kasutades maheaiast korjatud ürte, metsast saadud võrseid või umbrohualgeid. Lisaks pakutakse suupärast mis on valmistatud kohalikust toorainest.  

Loe edasi
10

Pokumaa külastusprogramm "Kuidas õppida vaatama?"

Programm sisaldab mõnusat väikest matka Padasoomäel ja matkamängurajal koos retkejuhiga, kes õpetab vaatama, märkama ja hindama ümbritsevat nii, nagu tegi seda omal ajal Edgar Valter.  Kestus: Kuni 1,5 tundi Maksimaalne osalejate arv: kuni 25 inimest.  Maksumus: 150€ grupp Lasteaed: toetab õppe- ja kasvatustegevust valdkonnas „Mina ja keskkond" Kool: toetab riikliku õppekava läbivat teemat „Keskkond ja säästev areng" ning loodusõpetuse ja kunstiõpetuse ainekava. Grupi hinnale lisanduvad Pokumaa külastuspiletid.

Loe edasi
11

"Travnitsa" ehk ravimtaimedega täidetud nuku töötuba Vene Talus

Meisterda oma kätega iidsete traditsioonidega nukk! Traditsiooniline vene nukk "Travnitsa" on ravimtaimedega täidetud nukk, mida vanasti kasutati haiguste ja kurja peletajana. Nukk meisterdatakse traditsiooniliste võtetega, kus igal detailil, värvil ja taimel on tähendus ja vägi. Nuku meisterdamiseks kasutatakse naturaalseid materjale nagu puuvillane või linane kangas, lambavill ja puhtas keskkonnas kasvanud taimed. Ehtne ja Huvitav Eesti kvaliteedimärgisega tunnustatud töötuba on keskmise keerukusastmega ning sobib täiskasvanutele. Kestus on ca 1,5 tundi. Võimalus tellida töötuba ka endale külla!  

Loe edasi
12

Traditsioonilise vene talisman-nuku "Õnnenukuke" töötuba Vene Talus

Meisterda endale väike abiline ja oma saatuse kaitsja! "Õnnenukuke" (vene keeles "Kуколка на счастье") on naiste talisman ning abiline, mida kantakse alati kaasas. Nukukest tuleb kaitsta võõraste pilkude eest, et see ei kaotaks oma väge. Ehtne ja Huvitav Eesti kvaliteedimärgisega tunnustatud töötuba annab ülevaate vene nukkude traditsioonist ja maailmast ning selle seotusest igapäevaeluga. Juhendaja selgitab nuku detailide tähendust ja olulisust ning aitab osalejatel valmistatud nukkudele väe anda. Raskusaste on kerge. Võimalus kutsuda töötuba ka endale külla!  

Loe edasi
13

Kilplaste korvipunumise õpituba "Kilplased annavad korvi"

Asju, mis vajaksid lihtsat hoiupaika, on kodus ilmselt meil kõigil. Ise punutud korv sobib kõige hoiustamiseks ja asjade hoidmiseks ning on samas ka loodust säästev alternatiiv plastikkorvi ostmiseks, sest teeme vanadest ajalehtedest käsitsi punutud korvi. Korvi suurus ja väljanägemine sõltub õpitoas osaleja fantaasiast. Kõik käsitööks vajalik on kohapeal loomulikult olemas. Töö kõrvale jutustatakse kilplaste lugusid.Kilplaste Koja õdus interjöör ja äraspidine maailm kutsuvad ennast teostama.

Loe edasi
14

Küünlaaluse tegemise õpituba "Kilplased lähevad küünlaga nõukotta nõu pidama"

Küünlaaluse tegemiseks kasutatakse klaasist purki, rakendades fantaasiat erinevate materjalidega kaunistamisel. Ümber purgi liimitakse riideriba, sellele kuivatatud taimi, lilli, puukoori, korke, käbisid, värvilisi klaasitükke, sulgesid, nööpe, paelu ja muid kaunistusi. Igaühel on oma stiil ja mõte. Valminud purgi põhja paneme soola, see ei juhi kuumust ja hoiab teeküünla purgi keskel.  Töötuba on seotud kilplaste lugudega. Tutvustatakse, kuidas kilplased soola kasvatasid, hiirekoera lugu, nõukoja lugu. Kilplaste Koja õdus interjöör ja äraspidine maailm kutsuvad ennast teostama. 

Loe edasi
15

Kilplaste pudi-padi käsitöö õpituba

Meisterdame taaskasutatavatest ja looduslikest materjalidest lihtsaid, aga ka praktilisi asju, näiteks tarbeesemeid, interjööri kaunistusi, loomi, lilli, linde, autosid, väikeseid nukumaju ja muud. Õpituba sobib nii lastele kui täiskasvanutele. Materjalideks kasutame kuivatatud taimi, sulgi, nööri, riiet, pärleid, teokarpe, munakarpe, paelu, jäätisepulki, vanu raamatud ja asju, pudeleid, purke, topse, korke, riide- või puidujääke, värvilisi klaasikide, pappkarpe jpm. Abivahenditeks käärid, liim ja fantaasia. Kilplaste Koja õdus interjöör ja äraspidine maailm kutsuvad ennast teostama.

Loe edasi
16

Kilplaste käsitöö õpituba "Kilplased viskavad villast"

Tule Kilplaste Koja märg- ja nõelviltimise töötuppa! Igal tasemel osalejatele - alustajatele kuni kogemustega viltijateni. Algajatele märgviltimine vaid 8 €, edasijõudnutele põnev nõel- ja märgviltimine kuni 25 €. Kõik toimub Kilplaste Kojas,

Loe edasi
17

Kilplaste käsitöö õpituba "Kilplastel on savi"

Meisterdage endale ise oma võtmehoidja, külmikumagnet või keraamiline nõu! Me pakume erinevate savimaterjalidega töötube. Teil on võimalik valida endale sobivaim: - Valge savi töötuba – valget savi on mõnus modelleerida ja see ei vaja kuivamiseks spetsiaalset ahju - Keraamikatöötuba – töötoa läbivaks teemaks on savi ja erinevad lähenemisviisid savi voolimiseks, vormimiseks, treimiseks savikedral - Fimo- ja polümeersavi töötuba – savi soojeneb käte vahel ja siis laseb ennast kergesti voolida, savid on värvilised ja neist saab teha erinevaid väiksemaid esemeid. Õpituba viiakse läbi Kilplaste Kojas. 

Loe edasi
18

Kilplaste käsitöö õpituba "Kilplased vaatavad seepe"

Kilplaste käsitöö õpituba "Kilplased vaatavad seepe" kujutab endast ürdiseepide või nahasõbralikust glütseriinseebimassist erikujuliste ja erivärviliste seepide valmistamist. Sulatatud valmismassist nahasõbraliku seebi tegemisel saab fantaasiat rakendada erivärvi massi kokkupanemisel. Valmis glütseriinseebimassi tegemiseks on kasutatud taimset glütseriini, mis teeb naha pehmeks. Seepide sisse võib panna kaerahelbeid, meegraanuleid, kohvipuru, ravimtaimi, lilleõisi, eeterlikke õlisid paar tilka jm. Õpituba viiakse läbi Kilplaste Kojas.

Loe edasi
19

Leivapõrsa küpsetamise töötuba

Leivatoas saab teha oma esimesed katsetused leiva küpsetamises. Puiduaida leivameister jagab näpunäiteid, kuidas segada kokku üks õite hea leivataigen, mida head ja paremat sinna sisse võiks panna ja loomulikult, mis on salarelv, et leib kenasti kerkiks ja hõrgult maitseks. Töötoas saab igaüks panna oma käteosavuse proovile ja meisterdada endale leivapõrssa või siilipoisi. Töötoa lõppedes tuleb leivaahjust meeli erutavalt head leivalõhna ja loomulikult ei lahku keegi oma kunstiteoseta. Hea teada: oodatud on grupp suurusega 5-25 inimest ja aega tasub varuda 2 tundi.  

Loe edasi
20

Seto kultuuri õpituba "Seto rõivile panek"

Olete oodatud Obinitsa muuseumisse end riidesse panema! Seto kultuuri õpituba "Rõivile panek" on naisterahvale seto rõivaste selga panemine ja pää tegemine. Rõivile pannakse üks seltskonna või grupi liige. Riietumise käigus tutvustatakse esemete ajaloolist konteksti ja olulisust seto kultuuris. Saab selgeks, kuidas visuaalselt eristada abielus naist ning vallalist tüdrukut. Kõik see saab teoks ühe seto kultuuri parima tundja Õie Sarve juhendamisel. Tule ja tutvu seto rahvariiete ja ajalooga!

Loe edasi
Viimati muudetud: 18.05.2021

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus