Eesti rahvaspordi alus – Tartu Maraton

Allikas: Tarmo Haud, Tartu Maraton

Eesti rahvaspordi alus – Tartu Maraton

Autor:


Peeter Liik

Kirglik suusasõber ja Klubi Tartu Maraton liige


Ükski spordiüritus ei ole Eesti kultuuri ilmselt rohkem kujundanud kui Tartu Maraton. Alates 1960. aastast, kui toimus esimene Tartu Maraton, hakkas eestlaste hulgas kasvama rahvaspordipisik, mis täna, rohkem kui pool sajandit hiljem on vallutanud kogu maa. Eestis toimub igal aastal sadu erinevaid rahvaspordiüritusi ning kõikide nende ajalooliseks algatajaks võib tinglikult lugeda Tartu Maratoni. Seejuures on talviseks laulupeoks kutsutud maratonist välja kasvanud lisaks suusamaratonidele ka rahvajooksud, rattasõidud ning isegi rulluisumaratonid.

 

Ligi 60 aastaga on mõnekümne osalejaga entusiastide suusamatkast tänaseks välja kasvanud mitmetuhande osalejaga üks maailma tuntumaid suusamaratone, mis pakub unustamatut elamust Lõuna-Eesti kuppelmaastikul.

Tartu Maraton 1980ndail

Foto: Eesti Filmiarhiiv

Tartu Maratoni  osalejate ring on sama kirju nagu Kihnu naise seelikumuster. Alates kanakostüümis suusanautlejatest, lõunapoolkeralt kohale lennanud suusaturistidest kuni maailma tippsuusatajate ja Eesti legendideni nagu Andrus Veerpalu või Raul Olle.

Ja loomulikult ei puudu ka keskmine Eesti suusasõber – see sama, kes kord või paar nädalas suusad alla paneb, talvisest loodusest uut energiat ammutab ja veebruari kolmandal pühapäeval Tartu Maratonil koos kõigi teistega ürgset suusamõnu tunneb. 

Tartu Maratoni programm on mitmekülgne ning pakub kõigile midagi – nii lastele kui ka täiskasvanutele, tõsistele sportlastele ja ka pühapäevasuusatajatele. Pidu algab nädal enne põhisõite, kui Teatemaratonis võtavad mõõtu neljaliikmelised võistkonnad. Tihtipeale panevad tiimi kokku sõbrad, perekonnad või töökaaslased.

Pidu kulmineerub traditsioonilisel Otepää ja Elva vahelisel maailma kõige laiemal suusarajal – 63 või 31 kilomeetrit puhast klassikat. Uuendusena on alates 2019. aastast Tartu Maratoni programmis ka stressivaba Vintage sõit, kus tavapärasest kehvema tulemuse saab sõpradele ja töökaaslastele välja vabandada sellega, et kasutada tuleb eelmisest aastatuhandest pärit varustust.

Viimati muudetud: 25.01.2019

Teema: Lõuna-Eesti, Aktiivne puhkus

Soovitame
Uudiskiri