Eesti rahvaspordi alus – Tartu Maraton

Allikas: Tarmo Haud, Tartu Maraton, Visit Estonia

Eesti rahvaspordi alus – Tartu Maraton

Autor:


Peeter Liik

Kirglik suusasõber ja Klubi Tartu Maraton liige

Ükski spordiüritus ei ole Eesti kultuuri ilmselt rohkem kujundanud kui Tartu Maraton. Alates 1960. aastast, kui toimus esimene Tartu Maraton, hakkas eestlaste hulgas kasvama rahvaspordipisik, mis täna, rohkem kui pool sajandit hiljem on vallutanud kogu maa. Eestis toimub igal aastal sadu erinevaid rahvaspordiüritusi ning kõikide nende ajalooliseks algatajaks võib tinglikult lugeda Tartu Maratoni. Seejuures on talviseks laulupeoks kutsutud maratonist välja kasvanud lisaks suusamaratonidele ka rahvajooksud, rattasõidud ning isegi rulluisumaratonid.

2020. aasta jaanuaris möödus 60 aastat esimesest Tartu Maratonist. Selle ajaga on mõnekümne osalejaga entusiastide suusamatkast välja kasvanud mitmetuhande osalejaga üks maailma tuntumaid suusamaratone, mis pakub unustamatut elamust Lõuna-Eesti kuppelmaastikul. Läbi aastakümnete on maraton olnud Eesti maineürituseks ning teeninud auga välja Eestimaa talvise laulupeo nime.


Tartu Maraton 1980ndail

Foto: Eesti Filmiarhiiv

Tartu Maratoni osalejate ring on sama kirju nagu Kihnu naise seelikumuster. Alates kanakostüümis suusanautlejatest, lõunapoolkeralt kohale lennanud suusaturistidest kuni maailma tippsuusatajate ja Eesti legendideni.

Ja loomulikult ei puudu ka keskmine Eesti suusasõber – see sama, kes kord või paar nädalas suusad alla paneb, talvisest loodusest uut energiat ammutab ja veebruari kolmandal pühapäeval Tartu Maratonil koos kõigi teistega ürgset suusamõnu tunneb.

Tartu Maratoni programm on mitmekülgne ning pakub kõigile midagi – nii lastele kui ka täiskasvanutele, tõsistele sportlastele ja ka pühapäevasuusatajatele. Üritused algavad nädal enne põhisõite, kui Teatemaratonis võtavad mõõtu neljaliikmelised võistkonnad. Tihtipeale panevad tiimi kokku sõbrad, perekonnad või töökaaslased.

Maratoniprogramm kulmineerub traditsioonilisel Otepää ja Elva vahelisel maailma kõige laiemal suusarajal – 63 või 31 kilomeetrit puhast klassikat. Iga viie aasta järel on programmis ka stressivaba Vintage sõit, kus tavapärasest kehvema tulemuse saab sõpradele ja töökaaslastele välja vabandada sellega, et kasutada tuleb eelmisest aastatuhandest pärit varustust.

Alates 2021. aastast saavad soovijad läbida maratoni ka kaugosalusega ehk virtuaalselt ajavahemikus 16. jaanuarist 16. märtsini 2023.

Sel aastal toimub suur suusapidu 19. veebruaril. Üle mitme hektilise aasta on taas starti oodata tuhandeid suusaentusiaste Eestist ja välismaalt.

Viimati muudetud: 19.01.2023

Teema: Lõuna-Eesti, Aktiivne puhkus