Eesti rahvaspordi alus – Tartu Maraton

Allikas: Tarmo Haud, Tartu Maraton, Visit Estonia

Eesti rahvaspordi alus – Tartu Maraton

Ükski spordiüritus ei ole Eesti kultuuri ilmselt rohkem kujundanud kui Tartu Maraton. Alates 1960. aastast, kui toimus esimene Tartu Maraton, hakkas eestlaste hulgas kasvama rahvaspordipisik, mis täna, rohkem kui 60 aastat hiljem on vallutanud kogu maa.

Eestis toimub igal aastal sadu erinevaid rahvaspordiüritusi ning kõikide nende ajalooliseks algatajaks võib tinglikult lugeda Tartu Maratoni. Seejuures on talviseks laulupeoks kutsutud maratonist välja kasvanud lisaks suusamaratonidele ka rahvajooksud ja rattasõidud.

2024. aastal toimub järekorras 50. Tartu Maraton. Selle ajaga on mõnekümne osalejaga entusiastide suusamatkast välja kasvanud mitmetuhande osalejaga üks maailma tuntumaid suusamaratone, mis pakub unustamatut elamust Lõuna-Eesti kuppelmaastikul. Läbi aastakümnete on maraton olnud Eesti maineürituseks ning teeninud auga välja Eestimaa talvise laulupeo nime.


Tartu Maraton 1980ndail

Foto: Eesti Filmiarhiiv

Tartu Maratoni osalejate ring on sama kirju nagu Kihnu naise seelikumuster. Alates kanakostüümis suusanautlejatest, lõunapoolkeralt kohale lennanud suusaturistidest kuni maailma tippsuusatajate ja Eesti legendideni.

Ja loomulikult ei puudu ka keskmine Eesti suusasõber – see sama, kes kord või paar nädalas suusad alla paneb, talvisest loodusest uut energiat ammutab ja veebruari kolmandal nädalavahetusel Tartu Maratonil koos kõigi teistega ürgset suusamõnu tunneb.

Tartu Maratoni programm on mitmekülgne ning pakub kõigile midagi – nii lastele kui ka täiskasvanutele, tõsistele sportlastele ja ka pühapäevasuusatajatele.

Päev enne kuninglikku maratoni, laupäeval, toimuvad lastesõidud, kus sõita saavad nii kõige väiksemad, aga ka kooliealised; 3-liikmeliste võistkondadega teatesõit, kus tihtipeale panevad tiimi kokku sõbrad, perekonnad või töökaaslased.

2024. aasta uuendusena saab Tartu Maratoni sõita isegi vabatehnikas. Ning iga viie aasta järel sõidetakse Vintage sõitu, kus tavapärasest kehvema tulemuse saab sõpradele ja töökaaslastele välja vabandada sellega, et kasutada tuleb eelmisest aastatuhandest pärit varustust.


Maratoniprogramm kulmineerub traditsioonilisel Otepää ja Elva vahelisel maailma kõige laiemal suusarajal – 63 või 31 kilomeetrit puhast klassikat.

Alates 2021. aastast saavad soovijad läbida maratoni ka kaugosalusega ehk virtuaalselt ajavahemikus 16. jaanuarist 16. märtsini.

Uus peatükk maratoni ajalukku kirjutatakse aga 17. ja 18. veebruaril 2024, kui toimub 50. Tartu Maraton. Siis saab igaüks oma nime rasvaste tähtedega suusatamise ajalukku kirjutada, kui osaleb legendaarsel Tartu Maratonil.


Viimati muudetud: 16.01.2024

Teema: Lõuna-Eesti, Aktiivne puhkus