Eesti aiapärlid

Allikas: Visit Estonia

Eesti aiapärlid

Aiandus ja oma koduaia kujundamine on meelirahustav tegevus endale ning kaunis vaatepilt selle aia külastajaile. Seepärast on paljud aiad Eestis (ja ka naabrite juures Lätis) avatud suuremale külastajate hulgale. On loodud lausa omaette projekt aiapärlitest, millega on tänaseks liitunud ligi 80 Eesti ja Läti iluaeda ja parki. Nende hulgas on nii privaatseid eraaedu kui väärikaid mõisaparke, nii ürdi- kui iluaedu. Paljudest aedadest saab taimi ja kohalikke tooteid ka kaasa osta.

Mõnda neist aiapärlitest tutvustame sulle veidi põhjalikumalt. 


Maie aed

Maie Vridolini värvikas inglise stiilis aed on aiahuviliste inspiratsiooniallikas. Paikuse aleviku südames asuva aia 1500-ruutmeetrisest krundist moodustab iluaed umbes 1200 ruutmeetrit. 

Inglise stiilis kujundatud aias on kasutatud mitmesuguseid taimi, püsililli ja kõrrelisi. Ilutiigi kaldale on rajatud lopsakas niiskuslembeliste taimede peenar. Aias leidub nii päikeselisi püsilillepeenraid kui ka varjulisi istutusalasid, kus pinnakattetaimedega on oskuslikult kaetud kõik puude ja põõsaste alused pinnad ning loodud kauneid kooslusi.


Tamme talu ürdiaed

Tamme talu ürdiaed on üks suurimaid maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kollektsioone Eestis. Talu asub Pärnu lähistel Malda külas. Aias ringi jalutades kogeb külastaja unustamatut lõhna- ja maitsenaudingut: ürdiaia mitmekülgses ning põnevas kollektsioonis leidub u 500 erinevat taime. Tamme talu ürdiaed on pärjatud EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti) märgisega.


Lepiku-Mardi talu kollektsioonaed

Vaata veel Lepiku-Mardi talu kollektsioonaia kohta

Foto: Lepiku-Mardi talu kollektsioonaed

Eesti suurim erakollektsioonaed on Pärnumaal. Tavalisest maakodu aiast ja kogu pere hobist on Lepiku-Mardi talus aastatega kujunenud kolmel hektaril laiuv Eesti suurim erakollektsioonaed üle 6000 erineva taimega kogu maailmast. 

Väga paeluvad Kaug-Idast ja Jaapanist ning Uus-Meremaalt, aga ka Alpidest pärit taimed. Aias püütakse siinse kliimaga kohandada taimi, mis oma loomulikus kasvukeskkonnas kasvavad palju soodsamates tingimustes.


Tartu ülikooli botaanikaaed

Uuri lisaks Tartu ülikooli botaanikaaia kohta

Foto: Tartu ülikooli botaanikaaaed

Tartu Ülikooli Botaanikaaed on Eesti liigirikkaim aed ja Tartu vaatamisväärsus. Tartus Emajõe ääres 3,5 hektaril paikneva botaanikaaia missioon on tutvustada külalistele floora mitmekesisust, taimede kasutamist ja kaitsmist. Botaanikaaia kollektsioonides on ligikaudu 10 000 taimeliiki tundrast troopiliste vihmametsadeni.


Palusalu aed

Räpina külje all asuv Palusalu aed on umbes kahe hektari suurune inglise stiilis iluaed, mille rajamist alustati 2004. aastal. Aia kujundamisel on kasutatud puid, põõsaid, ronitaimi ja rohkesti püsikuid. Liigid, mida aiakujunduses kasutatakse, on enamasti pika õitsemisajaga puhmikulised püsikud. Palju on kasutatud vanu sorte. Aeda täiendavad kevadel, suvel ja sügisel õitsvad sibullilled.


Mikko talu Südamete aed

Vaata teisigi fotosid Mikko talu Südamete aiast

Foto: Mikko talu Südamete aed

Mikko talu Südamete aed pakub Põlvamaa maalilisi vaateid. Aastatega on loodud kahel hektaril paiknev liigirohke inglise stiilis taluaed, kus on enam kui 1000 erinevat taime. Reljeefsel maastikul avanevad maalilised vaated. Loodud on erinevad aiaruumid, kiviktaimla, metsaaed ja tiigid vesiroosidega.


Veel kümnete Eesti ja Läti aedade ja parkide kohta leiad praktilist infot Aiapärlite kodulehelt www.gardenpearls.eu.

Viimati muudetud: 09.07.2021

Teema: Loodus