7 soovitust, kuidas praamiga muretult reisida

Allikas: Meelika Lehola, Visit Estonia

7 soovitust, kuidas praamiga muretult reisida

Alanud suveperiood on parvlaevadele Eestis kõrghooaeg – koguni 40 protsenti kogu aasta reisijate arvust teenindatakse kolme suvekuuga ehk tung suursaartele on suur. TS Laevad annab sulle seitse sooja soovitust, kuidas muuta reis Eesti parimatele puhkusesaartele mugavaks nii endale kui teistele, ning kuidas vältida asjatut ajakulu sadamates.


Soeta kindlasti e-pilet

Reisimiseks suursaartele tasub alati osta e-pilet kas kindlale reisile või üldjärjekorda veebilehelt www.praamid.ee. E-pilet tagab sulle eelisjärjekorras saamise piletil märgitud reisile, kui saabud sadamasse 15 minutit enne reisi väljumist. Kui soovitud ajaks on e-teeninduses piletid välja müüdud, tasub soetada reisimise päeval üldjärjekorra e-pilet, mis aitab vältida kassajärjekorda ning tagab sujuva pääsu sadamaalale. Reisides e-piletiga säästad aega, sujuv sõit sadamaalale on kindel, samuti kiire pääs laevale.


Reisi õige piletiga

Veendu kindlasti selles, et soetatud pilet on korrektne. Enne makse tegemist kontrolli, kas su piletil on õige sõidusuund, sõiduki kategooria, reisijate arv ja soodustuste kasutamine. Juba ostetud piletit saad muuta kuni 15 minutit enne reisi väljumist. Vale piletiga reisimine võib kaasa tuua kopsaka rahatrahvi, mida sa kindlasti ei soovi.


Varu aega – ära kihuta maanteel

Suvisel ajal on Eestimaa maanteedel mitmeid teeremonte. Enne reisi algust uuri Maanteeameti kodulehelt, kas läbitaval teelõigul võib olla takistusi. Rahulikult sõites ja aegsasti marsruuti planeerides on tagatud turvaline teekond sulle endale, reisikaaslastele ja kaasliiklejatele. 


Sadamasse jõudmisel jälgi teeviitasid

Sadamaalale sõites on oluline järgida liiklusmärke ja teekattemärgistust ning valida sadamasse sisenemisel aegsasti õige sõidurada.
Tõkkepuuni jõudes peatu selleks ettenähtud kohas, vaid nii saab su sõiduki numbri automaatselt tuvastada ning kuvada tablool õige sõiduraja number. Tõkkepuu avanemisel sõida suunatud rajale ja pargi sõiduk mõistliku pikivahega.  


Laevale sõites juhindu märguannetest

Kui sulle antakse korraldus laevale liikuda, siis hoidu palun sõiduki juhtimist segavatest tegevustest. Sadamaalal ja laevale sõites kehtivad samad liikluskorraldusreeglid nagu maanteel liigeldes. Jälgi madruste märguandeid ning manööverda sujuva sõidukiirusega. Laeval jäta eelmise sõidukiga mõistlik pikivahe – mitte rohkem kui pool meetrit. Seisata mootor, kui on selge, et eesolev sõiduk on lõplikult peatunud – nii mahub laevale rohkem sõidukeid.


Pardal olles naudi head äraolemist

Parvlaevade pardal tasub maitsta head kohvi ja kinnitada keha. Pere pisimad saavad mängida mängunurgas ja teha fotoseinal meeldejäävaid pilte. Istumiskohti jagub kõigile – nii neile, kes soovivad vaikuses merevaadet silmitseda, kui neile, kel vaja nutitelefoni laadida.


Jõudes sihtsadamasse

Kuuldes kõlaritest kapteni märguannet on sul ja su reisiseltskonnal aeg liikuda sõidukisse. Laevalt maha sõites jälgi madruste märguandeid ja liiklusmärke sadamaalal. Kindlasti arvesta ka jalakäijate ning teiste kaasliiklejatega.

Viimati muudetud: 19.06.2019

Teema: Saared