Allikas: Aivar Kullamaa

Noblessner

Põhja-Tallinnas asuv Noblessneri sadamalinnak võlub külastajat omapärase, värvika ning kaasaegset ja ajaloolist hoogsalt kombineeriva arhitektuuriga. Omanäolised on ka linnaku kauplused, galeriid ja toidukohad. Piirkond on pealinnas kõige kiiremini arenev, mistõttu ka kõige põnevam osa.

Sadamalinnak asub kaldapealsel Lennusadama läheduses. Kunagi oli siin Tsaari-Venemaa tähtsaim allveelaevatehas, nüüdseks on sellest saanud inimestele ja merele avatud kaunis piirkond. Siit leiab suurejoonelise arhitektuuriga ajaloolised tööstushooned, rannapromenaadi, jahisadama ning hoolikalt läbimõeldud uusarendused. Noblessner – see on kunst ja kultuurisündmused, äri ja loovus ning muidugi merekultuur.

  • Noblessneri piirkonna ajalugu sai alguse aastal 1912, mil kaks Peterburi ärimeest rajasid siia tolleaegse Tsaari-Venemaa tähtsaima allveelaevade tehase. Nendeks olid masinatööstuse omanik Arthur Lessner ja Euroopa suurim kütusemagnaat, Emanuel Nobel (Alfred Nobeli vennapoeg). Meeste perekonnanimedest tuletatigi allveelaevatehase nimi – Noblessner. 
  • Vene tsaari mereväe varustamiseks ehitati uues tehases aastatel 1913-1917 kokku 12 kaasaegset allveelaeva.
  • Kuigi peale Eesti iseseisvumist allveelaevade ehitamine lõpetati, siis laevaehitus ja -remont toimusid siin kuni 2018.aastani. Seetõttu oli piirkond peaaegu terve sajandi avalikkusele suletud.
  • Kaasajal on Noblessneris toimunud kiire areng: avatud on ligipääs merele, siin on oma koha leidnud mitmed tuntud ettevõtted, söögikohad, korraldatakse laiemale publikule suunatud üritusi. Siin asuvad Kai kunstikeskus, PROTO avastustehas, Põhjala pruulikoda, Shishi.
  • Ajaloolised tööstushooned, meri, julged arhitektuurilahendused moodustavad mõnusa linnakeskkonna, kuhu on oodatud nii kohalikud kui külalised. Unikaalse arhitektuuripärandiga piirkonnast saanud avatud sadamalinnak.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.