public.homepage.logo
Aidu karjäärAllikas: Eesti Energia

Vähemtuntud, kuid väga huvitavad paigad Eestis

Miks nendest kohtadest rohkem ei räägita: suur auk, mis neelab vett, uppunud metsatukk, vesioinad, armastuse nimel ehitatud loss jne. Oled näinud?

Eestimaa on väike, aga see ei tähenda sugugi, et kõik huvitavad paigad oleks kõigile teada-tuntud. Palju on salapäraseid ja vähemainitud kohti, mis jäävad põhiteede juurest kaugele või pole osatud nende erilisusele veel tähelepanu pöörata. Parandame selle vea ja toome välja 10 vähemtuntud, kuid see-eest kõnekat paika.

 

Hara sõjaväesadam Harjumaal

Juminda poolsaarel asub endine salastatud Hara sõjaväesadam, mida kasutati allveelaevade demagnetiseerimiseks, muutes laevakered magnetmiinidele tuvastamatuks. Arhitektuuriliselt põnev sadam pakub kontrastse elamuse: Lahemaa kauni looduse keskel laiub massiivne, lagunev ja rüüstatud ehitis.

Muulidel saab jalutada, kuid varisemisohtlikel kaidel on palju katmata auke, mida on pimedas pea võimatu näha. Vesi seal all on sügav ning täis suuri kive ja metallprahti – vettehüpped on keelatud. Külasta Hara sadamat ka koos giidiga: saad teada, kui suured allveelaevad seal ikkagi käisid ja mida nendega tehti.

Hara sadam

Allikas: Karl Markus Antson

Käsmu kivikülv

Looduskaunis koht

Käsmu kaptenite küla lõpus vasakul metsas paikneb Eesti suurim kivikülv. See on paik, kuhu on kokku kuhjunud suur hulk massiivseid rändrahne. Suurim...

Käsmu kivikülv

Allikas: Kaarin Vask

Kivikülvist järgmine sihtpunkt Puhta vee teemapark

Puhta vee teemapargis saab vastused küsimustele, kuidas tekib puhas põhjavesi, kuidas sõltub elu puhtast veest ning millest muutub vee kvaliteet. 

Teemapark koos selle keskusega paikneb Pandivere kõrgustikul, Pandivere ja Adavere-Põltsamaa nitraaditundlikul alal.

Teemapark kannab edasi psühholoog Tõnu Otsa mõtet: „Looja peitis kogu maailma tarkused loodusesse – meie arukus on need üles leida.“
Pakume teenuseid, programme ka käsitööoskuse parandamiseks puuetega inimestele sh lastele ja ratastooliga liikujatele.

Allikas: Priidu Saart

Aidu karjäär Ida-Virumaal

Aidu karjäär on matkajatele aina populaarsem sihtkoht. See aga ei vähenda paiga külastamisväärsust, sest kant on suur ja ruumi jagub kõigile. Kui Aidus kaevandus suleti, täitus ala tasapisi veega.

Nüüd avaneb seal omanäoline vaatepilt, kus kunagised karjääri viivad autoteed vette sumbuvad. Karjäärijärvede vesi on helesinine, näha võib uppunud metsatukka. Vee ületamiseks saab kasutada tõmbeparvesid.

Aidu karjääris on võimalik matkata ka koos giidiga või leida enda jaoks sobivad matkateed ja grillimiskohaga puhkepaigad.

Leia oma seiklus Aidu karjääris

Tartumaa võlud

Kuidas saab üldse leiduda Eestis ülipõnevaid kohti, mida inimesed ei tea. Aga seepärast, et paljud pole autoga ligipääsetavad, vaid tuleb natuke vantsida ja vaeva näha. Kui sinus on seda indu, siis Tartumaa pärliks on Elva ürgoru matkarada ja Illi telkimisala. 15.5 km pikkune rada sobib mitmepäevaseks matkaks. Rajal kohtab erinevaid metsamaastikke, liivakivipaljandit, imelisi metsajärvi, Viti vaatetorni, pokusid, lamminiitu, kaevikuid, kopraid ning sipelgate kuningriiki. 

Paljud pole proovinud ka Kavastus asuvat tõmbeparve, kuhu saab isegi autoga peale sõita. Luunja vallas olev parv sõidab üle jõe ca 10 minutiga. Selle küljes on metallkett, mille otsad on mõlemale kaldale kinnitatud. Parvemees väntab hooratast (mis muideks on toodud üles ammu põhja läinud parve küljest). Pidurdamiseks torkab juht poolemeetrise roika läbi hooratta ja parv seiskub. Elamus nii väikestele kui suurtele. 

 

 

Kurisu neeluauk

Looduskaunis koht

Kurisu neeluauk on Kurisu küla lähistel olev karstilehter. Lehtri ülemine serv on umbes 32-meetrise läbimõõduga, alumises osas kitseneb see 12...

Kurisu neeluauk

Allikas: Enn Veevo

Vesioinad Tindiorus

Looduskaunis koht

Parim viis kohtumiseks Tindioru vesioinastega on võtta ette põnev matk mööda Rõuge Ürgoru matkarada. Vesioinas on „igiliikurist pump, mis kasutab...

Vesioinad Tindiorus

Allikas: Kaisa Äärmaa

Saaremaa

Vähetuntud vaatamisväärsus Saaremaal on Blesta kivid. Allikalahe külas asuv mälestusmärgi idee on pärit Abali ordult, kes väidavad, et pärast mitmeid katastroofe, mis leidsid aset umbes 20 000 aastat tagasi, olevat maailmamerest hakanud taas kerkima maa. Ühe esimese maakilluna tõusis 12 000 aastat tagasi merest Saaremaa – Ema Saar.

Läänemaa

Milleks inimesed armastuse nimel valmis pole!? Haapsalu kandis Kiltsi külas on uhked neobarokses stiilis Ungru lossi varemed. See loss on Saksamaal asuva Merseburgi lossi peaaegu täpne koopia. Ehitamise tagamaadest leiame kurva armuloo: Krahv Ungern-Sternberg armus Merseburgi lossihärra tütresse, kes oli lubanud kogu enda elu veeta Merseburgi lossis. Krahv lubas aga ehitada täpselt samasuguse lossi, millega lossihärra tütar nõustus. Lossi ehitustööd aga peatusid, kui krahvi armastatu ootamatult haigestus ja suri.

Ungru lossi varemed on imeilus paik piltide tegemiseks.

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Soovitame