public.homepage.logo
Narva, Visit EstoniaAllikas: Priidu Saart

Suur ülevaade: mida teha ja näha Narvas

Millal viimati piirilinnas käisid? Suuruselt kolmas linn Eestis ootab külla. Loe siit, kus seal süüa, mida vaadata ja kus puhata.

Parimad söögikohad, vaatamisväärsused, sündmused ja palju muud.

Vaatamisväärsused Narvas

Narva on oma suuruselt Eesti linnade seas auväärsel kolmandal kohal, lisaks piirilinnale on Narva Eesti sügispealinn. Rikkaliku ajalooga linn on Eesti üks vanemaid asulaid - sealsetel aladel elati juba kiviajal.

Sajandeid on Narvat peetud Ida ja Lääne tsivilisatsiooni piiriks. Linna on hüütud Läänemere barokk-pärliks, kuid Nõukogude lennuvägi purustas selle peaaegu täielikult 1944. aastal. Siiski meenutavad paljud linna vaatamisväärsused kuulsaid valitsejaid – Taani kuningat Valdemar IV, Rootsi kuningat Karl XII, Vene tsaare Ivan Julma ja Peeter I.

Hermanni linnus, mis kõrgub sügava ja kiire Narva jõe kaldal Venemaa piiri kohal, pole mitte ainult linna peamine vaatamisväärsus, vaid ka paljude tähtsate ürituste toimumiskoht. Praegu asub kindluses Narva Muuseum, kus suvel 2020 avati uus interaktiivne püsiekspositsioon. Nüüd pääseb ka konvendihoone müüriharjal kulgevasse galeriisse, kust avanevad suurepärased vaated Narva linnale ja Venemaale. 

Uuenenud Narva raekojas on avatud virtuaalreaalsuse ekspositsioon, mis äratab ellu Narva linna sellisena, nagu teda tunti enne II maailmasõda ja Narva pommitamist. NB! Vajalik eelbroneerimine.

Tule jalutama Vana Narva tänavatele ja tutvu bastionidel asuva Narva vanima pargi, XIX sajandist pärit Pimeaiaga.

Tutvu Victoria Bastioni kasemattides ja püssirohukeldris asuva bastionidest koosneva kaitsesüsteemi ajalooga, käike ja kasematte on seal kokku üle 1.5 km.

Puškini tänaval asub Paul Keresele pühendatud mälestusmärk. Skultuuri valmistajate teostuse järgi saab iga möödakäija istuda malelaua ees ja mõtiskleda koos Keresega partii üle.

Tee üks jalgrattasõit või jaluta imeilusal Narva jõepromenaadil, mis asub Narva ajaloolises südames. Värskelt valminud platvormil saab nautida 5-kroonise vaadet. 

Kreenholmi Manufaktuuri Georgi vabriku hoone oli kunagi kaasaegseim tööstusettevõte Venemaa keisririigis ja mitukümmend aastat suurim tekstiilitootja Euroopas. 

 

Leia söögikoht Narvas

Narva kultuurielu ja üritused

Narva on Eesti sügispealinn ja muutub sel ajal kultuurielu külgetõmbemagnetiks. Üle linna toimuvad festivalid, etendused ja muud üritused, mille pärast ollakse valmis kohale sõitma ka teisest Eesti otsast.

Häid kultuurielamusi saab Narvas kogeda muidugi igal aastaajal. Õhtud tasub kindlasti veeta kuulsas Ro-Ro baaris, mis asub endises sadama puuvillalaos. Paik on alati olnud rahvusvaheline – kui sada aastat tagasi saabusid sinna laevad erinevatest riikidest puuvillalastiga, siis nüüd käivad seal esinejad üle maailma. 

Klassikalisemad kontserdiprogrammid toimuvad kultuurimajas "Rugodiv" või Geneva kontserdimajas. Kui on isu tantsida hommikuni, võiks minna Geneva ööklubisse. Vaba Laval jällegi toimuvad erinevad festivalid ja kaasaegsed etendused. 

Astu läbi Vestervalli tänavalt, kus asub Narva Muuseumi Kunstigalerii, mis toimetab XVIII sajandi laskemoonalao endises hoones. Siin saab imetleda nii püsiekspositsiooni kui kaasaegsete Eesti ja Lääne-Euroopa kunstnike näitusi. Seal näeb ka huvitavat Vana Narva linna maketti.

Vaata kõiki sündmusi SIIT

 

Pärast Narva vaatamisväärsustega tutvumist võiks sõita Caroline'i parvlaevaga, mis sõidab liinil Narva – Narva-Jõesuu 

See väljub Ro-Ro klubi lähedalt muuli juurest. Sõit kestab 1 tund 20 minutit. Pileteid saab osta laeva pardal või broneerida veebis www.sunlines.ee. 

 

Kus Narvas puhata?

Kui rääkida Narvas puhkamisest, ei saa üle ega ümber Narva-Jõesuust.

Kas teadsid, et kunagi oli selle piirkonna nimi Hungerburg (rahva seas tunti seda ka kui Põhjamaa Riviera), Narva-Jõesuu nime hakkas see kandma 1890. aastal.

Huvitav on see, et 1936. aastal oli mõte anda alale taaskord uus nimi – Narva Rand või Narva Kuurort. Mõtteks see tookord jäigi.

Narva-Jõesuust (toona veel Hungerburgist) sai Moskva ja Peterburi koorekihi seas armastatud suvituskoht peale seda, kui sinnakanti Raudtee rajati. Turiste on sinna meelitanud imeilus rannaliiv, ajatud pargid ja head puhketingimused.

Kuurortlinna hiilgepäevad jäävad aastakümnete taha. Sõdade järel valitses seal langusperiood – mitmed hooned olid hävitatud ja põlenud.

Narva-Jõesuu rand on üks Eesti pikimaid ja ilusamaid – ligi 10 km puhast liivaranda.

Lõõgastu Ida-Virumaa spaades

Aktiivsed tegevused Ida-Virumaal

Ida-Virumaa on seikluste ja sportimise piirkond – just seda sealkandis proovida tulekski.

Äkkeküla spordi- ja puhkeala pakub kuhjaga talverõõmusid! Siin saavad nii profisportlased kui ka harrastajad rentida inventari ning suusatada eri pikkusega radadel, kelgutada, tuubitada, mängida paintballi, osaleda võistlustel või osta kohapeal kuuma jooki ja nautida rahulikku jalutuskäiku männimetsa ja sarapuude vahel. Uisutada saab aga vabaõhu liuväljal Narva Spordikeskuse ees.

Head spordirajad ja seikluspark asuvad Alutagusel. Seikluspargis on viis erineva raskusastmega seiklusrada, 22 põneva ülesandega Laste Seikluspark ning aastaringselt avatud tuubirajad. Siin saad teha Eesti ühed pikimad õhusõidud üle järve.

Tahad tõelisest kaevurielust maigu suhu saada?

Siis ei jää muud üle, kui kummikud jalga, puhvaika selga, lamp kätte ja sõit Kohtla-Nõmmele, kus asub Kaevandusmuuseum. Seal näed, kuuled, maitsed ja tunned seda, mida mehedki, kes mitukümmend aastat igapäevaselt maa all rasket tööd tegid.

Äärmiselt huvitav paik Ida-Virumaal on Aidu karjäär. Kui Aidus kaevandus suleti, täitus ala tasapisi veega. Nüüd avaneb seal omanäoline vaatepilt, kus kunagised karjääri viivad autoteed vette sumbuvad. 

Kiviõli Seikluskeskus asub Kiviõli linna põhjapoolses küljes oleval vanal tuhamäel, mille ühel küljel on talvel avatud Eesti pikimad suusanõlvad ja põnevaim lumelauapark. Suvel on avatud uhiuus kogupere elamuspark, downhillirajad, disc-golfi rada ja palju muud.

Leia kõik Narva ja selle lähiümbruse teenusepakkujad SIIT

Leia oma seiklus

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Soovitame

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart