Jaanipäeva traditsioonid Eestis

Allikas: EAS

Jaanipäeva traditsioonid Eestis

Allikas: EAS

Iga aasta 24. juunil tähistab Eesti jaanipäeva, mis on üks kõige vanemaid ja oodatumaid pühasid Eestis. Sel - aasta kõige valgusküllasemal ajal - suunduvad inimesed loodusesse, et nautida seda kaunist aastaaega sõprade ja perekonna seltsis. 

Nõnda nagu kõlab kuulus viisijupp "Jaanipäevaks kõrgeks kasvab rohi", tähistab jaanipäev maarahva jaoks suvise heinateo algust. 23. juunil ehk jaanilaupäeval ükski eestlane siiski töötegemisele ei mõtle. Nimelt on jaaniõhtu eestlastele juba aastasadu olnud eriline pidupäev, mil lapsed saavad kuni varajase päiksetõusuni õues olla, noored armunud koos sõnajalaõit otsida, ja vanavanemad lõkke ääres keha soojendada ja vaimu värskendada. Jaanituli ongi paljude eestlaste jaoks jaanipäeva keskmeks, mille jaoks juba pikalt ettevalmistusi tehakse. Traditsiooniliselt kasutatakse ära kogutud puud ja kasutusest läinud puuesemed. Kuigi tänapäeval peetakse jaanipäeva peamiselt sõpruskondade keskselt, siis traditsiooniliselt kogunevad peole nii perekonnad kui ka sõbrad. Neid kellel peotuju polnud, leidsid indu ebausust, mille kohaselt jaanipeole minemata jätmine võis kaasa tuua lõõmavaid tagajärgi. Peotuju tõstmiseks on eestlased aga aastasadu mitmeid põnevaid tegevusi välja mõelnud ning leidub väheseid keda sündmus külmaks jätab. Jaaniõhtul lauldakse ja tantsitakse ning julgemad näitavad rammu üle jaanitule hüpates, lootes nõnda heale õnnele ja tervisele järelejäänud aasta jooksul.

Tänapäeval teevad paljud väiksema sümboolse lõkke kas koduaias või sõidavad hoopis loodusesse piknikku pidama. Õues grillimine, einestamine ja vana hea saun on paljude jaoks juba kombekohasem kui lõkke tegemine, mis on ka paljudes avalikes kohtades keelatud.

Koos ilmaga soojenevad sel kesksuve päeval ka südamed ning nõnda nagu Koit ja Hämarik samanimelises muistendis, on vanarahva uskumuste kohaselt jaanipäev ka see eriline õhtu, kus neidudel on võimalik oma tulevast unes näha. Noormeestele peaks see õhtu olema samuti hea hetk huvi üles näidata, andes endast seejuures parima, et just nemad neiude unenägudest läbi vilksaksid.

Viimati muudetud: 03.05.2017
Soovitame