public.homepage.logo
Tartu, Visit EstoniaAllikas: Riina Varol

Tartu mõnusaimad hipsterstiilis kohvikud-baarid

Kui aastakümneid olid Tartu urkabaarid tõelised tegijad, siis nüüd võtavad kogukondlikud hipsterpaigad teatepulga üle. Parimad neist leiad siit.

1990ndatel iga endast lugupidavat kortermaja ilmestanud keldribaarid on suuresti kadunud, samuti tolle ajastu hõngu kandvad oaasid. Aga loodus tühja kohta ei salli – hipsterliku "vaibiga" kohvikud ja baarid vallutavad linna lausa mühinaga. 

Alustame baaridest

Esimesena võtame vaatluse alla Barlova – see on Karlova südames asuv kogukonnabaar, kust leiab eest hubaselt mõnusa sisustuse, värvikad tegelased nii kundede kui töötajate seas ning meeleolukad õhtud.

Mekkida saab kohalikke käsitööõllesid, Saicafi kohvi, Itaalia veine ja kui eriti hästi läheb, saab midagi hamba alla ka.

Kultuuriprogrammil tasub Facebooki kaudu silma peal hoida, sest igal kuul ripub baari seintel uus kunstinäitus, aeg-ajalt saab nautida muusikalisi etteasteid või panna proovile oma teadmised mõnes viktoriinis.

Õdus baar on ka Toomemäel asuv ULA, kus on kaunis õueala, toimuvad laua- ja mälumänguõhtud, tehakse lõket ja mõeldakse välja igasugu üllatus-vigureid (näiteks lumekindluse ehitamine jms).

No ja siis kindlasti tuleb ära mainida käsitööõllesid pakkuv Möku, mis meelitab soojadel suveõhtutel (ja ka muul ajal, mil tahe värsket õhku nautida) oma õuealaga. 

Mainimata ei saa jätte ka Vein ja Vine veinibaari, kus saab taskukohase hinnaga häid jooke, ning muidugi Genialistide Klubi, mis on subkultuuride kohtumispaik.

Supilinna kogukonna baar Mülä asub Emajõe ääres punastest tellistest majas. Nimi tähendab Tartu murdes paksu suppi ja jutuvada. Tihtipeale saab seal kuulata elavat muusikat ja tutvuda artistidega, kes pole endale veel suurt nime teinud, kuid on selleni teel.

Nüüd vaatame üle kohvikud, mis oma õdusa atmosfääriga külla kutsuvad

Soovid head kohvi? Siis kindlasti käi läbi Karlova Kohvi ökorösti röstikojast. Hommikuti saab seal ka putru. Kesklinnas saab head kohvi Säde kohviteegist, kus on ka imemaitsvad küpsetised.

Heade saiakeste pärast oleme valmis rändama ka teise linna otsa, eksole?! Näiteks Supilinnas asuv pereäri Saiasahwer ja sealne lõhn ei suuda kedagi külmaks jätta. Ka kõige põikpäisemal dieedipidajal hakkab suu vett jooksma.

Lastesõbralikuks kohvikuks on tunnistatud aga perekohvik Anna Edasi, kus valmistatakse kõik tooted kohalikust Eesti toorainest ja pakutakse õiglase kaubanduse kohvi. Mainime ära ka kohvikud Wedur ja Saiapalee Tüümian ning koogipoe Mandel.

Paigad, mis just suvisel ajal elu sisse saavad

Soojade ilmadega koondub ööelu Emajõe kallastele: avatakse promenaadi suvekohvikud, näiteks Mojitobaar Väike Kuuba ja TOKO. Ilmselt saab suvebaaride osa sel aastal ka täiendust.

Üle ega ümber ei saa ka juba klassikaks kujunenud kohtadest nagu Aparaaditehas, mis koondab hipstereid, kunsti- ja kultuuritegelasi ning samuti Kultuuriklubi Salong, mis asub Tartu Kirjanduse majas. Vaatamist ja kogemist väärt baar on ka tARTu kunstipoes tegutsev kokteilibaar Napp.

Kohalikud väiketootjad

Tartus asuvad Peninuki Distillery ja Pühaste Pruulikoda, kuhu saab minna uudistama, kuidas tootmisprotsess käib. Kohapeal saab toodangut maitsta.

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Soovitame