public.homepage.logo
Tartu, Visit EstoniaAllikas: Virgo Haan

Tartu – mida seal teha ja mida võiks linna kohta teada?

Milline see ülikoolilinna vaim siis on? Käi need alltoodud kohad läbi ja saad seda mõnuga tundma.

Neid asju võiksid Tartu kohta une pealt teada!

Tartu on juba rahvuslikust ärkamisajast peale olnud Eesti vaimne ja kultuuriline keskus, väljendab seda ka linna hüüdnimi: Emajõe Ateena. Olles Eesti kultuuri sünnikohaks, on Tartu alati koondanud häid mõtteid ja tarku inimesi, linna iseloomustavad mõned ajaloolise tähtsusega maamärgid.

- Tartu Ülikool, mis asutati 1632. Praegu kuulub see 3% maailma edukaimate ülikoolide sekka.
- Tartus asub Eesti esimene rahvusteater, mis asutati aastal 1870.
- Aastal 1869 toimus Tartus toimus esimene üldlaulupidu.
- Tartus asub Eesti kultuuripärandi kodu – Eesti Rahva Muuseum.

CNN National Geographic Traveller leht valis Tartu kõige lahedamate paikade nimekirja, mida 2024 võiks külastada.

Tartu ajalugu

Kas teadsid, et Tartu on Baltikumi vanim linn? Seda kinnitavad vanad Vene kroonikad, kus Tartut on esmakordselt mainitud juba 1030. aastal, kui Jaroslav Targa väed linna vallutasid.

Läbi ajaloo on Tartu käinud käest kätte, olnud sakslaste, venelaste, poolakate ja rootslaste võimu all. Oma pika ja värvika ajaloo vältel on Tartu kandnud palju erinevaid nimesid – Tarbatu, Dorpat, Dorpt, Dörpt, Derpt ja Jurjev.

Rootsi ajal 1630. aastal asutati siia esimene gümnaasium ja kaks aastat hiljem, 1632. aastal ülikool, kus on õppinud ja õpetanud mitmed maailmakuulsad teadlased ja haritlased.

Siinsest ülikoolist võrsus esimene Eesti rahvuslik eliit. Tänasel päeval kuulub Tartu ülikool esimese 400 hulka maailma mainekamate ülikoolide reas.

Tartu

Allikas: Hans Markus Antson

Rahvusvaheline edulugu! Mida tegi Tartu õigesti?

Tartu suureks edulooks on rattaringlus ja eestimaise rohegaasiga sõitvad linnaliinibussid, mis tõid linnale rahvusvahelise Green Destinations 2020 auhinna. Keskkonna ja kliima kategoorias võitis Tartu Tšiili järel teise koha. Vaatame, mis veel Tartus nutikat on.

Tartus on isegi majad targad

Puhtama keskkonna nimel tuleb tegutseda innovaatiliselt. Kes pole veel kuulnud, siis projekti SmartEnCity raames muudeti 1960. aastatel ehitatud korterelamud energiatõhusateks ja keskkonnasõbralikeks – majad said päikesepaneelid ja teised nutikad lahendused. Hrustšovkatest said Smartokad!

Tänavakunsti austajate meelispaik

Euroopas pole palju linnu, kus tänavakunsti luuakse koostöös linnavõimudega. Tartus käivad aga asjad ikka omamoodi. Kunstnikel on lubatud linnaruumis läbi oma tööde lugusid jutustada. Ka eelmainitud Smarovkasid ehivad majasuurused seinamaalingud. Kunst muudab elukeskkonna palju elavamaks ja rõõmsamaks.

Tartus toimuvad ka tänavakunsti festivalid.

Aparaaditehas tasub eraldi esiletõstmist

Head keskkonda ei saa lasta raisku minna – vanasse tööstuslikku tehasehoonesse loodud väikses linnakus on disaini- ja kunstipoed, ainulaadne raamatupood, moodsad söögikohad, galeriid ja ala, kus korraldada kontserte. Sinna on koondunud paljud loomeettevõtjad ja kunstnikud. Kindla peale on Aparaaditehas praegu Tartu moodsaim kohtumis- ja ajaveetmispaik.

Seal juures asub ka TYPA trüki- ja paberikunstikeskus, kus võimalik näha paberi valmistamist, paberskulptuure, ajaloolisi trükipresse, puust ja tinast kirjatüüpe ning erinevaid teemakohaseid ekspositsioone ja vahetuvaid näitusi.

 

Aparaaditehas Tartus

Allikas: Riina Varol

Igas linnajaos oma arhitektuur

Tartu üheks omapäraks on kindlasti arhitektuur – pea igas linnaosas on see vaatamist väärt ja just sellele piirkonnale omane.

Annelinnas 5- ja 9-korruselised nõukaaegsed korterelamud, vanalinnas ajaloolised ja majesteetlikud hooned ning Karlovas ja Supilinnas boheemlaslikud puitelamud.

Erinevat miljööd saab nautida niisama läbi jalutades või sõites, kuid aeg-ajalt toimuvad linnaosades kohalikud festivalid, mis just selle piirkonna eripärast kunsti ja elulaadi esile tõstavad.

Festivalid, kontserdid, teatrietendused, kogu elav ja värvikirev kultuurielu on linna omanäolise vaimse ja boheemlasliku õhkkonna säilitanud tänase päevani. Ajal on siin oma tempo ja mõõde.

Võta ette giidiga tuur

Perega Tartusse? Siis soovitame külastada neid kohti.

Kaasahaaravad festivalid

Aastaringselt pakuvad sulle unustamatuid elamusi Tartu uued ja ka traditsioonilised sündmused: tänavakunstifestival Stencibility, linnaloodust esile toov Tartu Loodusfestival, tänavateatri suursündmus TaDaa! Festival, üllatusi täis Tartu linna päev, keskaegse hõnguga hansapäevad, maitseelamusi pakkuv Tartu toidu- ja veinifestival ning mitmed teised tervele perele suunatud suurüritused.

Põnevad avastused

Sündmusterohkesse Tartusse mahuvad ära paljud muuseumid ja teaduskeskused, mis pakuvad lisaks väärtuslikele teadmistele ka põnevaid käed-külge tüüpi näitusi.

Laste lemmikuteks on kujunenud Tartu Mänguasjamuuseum, kus saad mängida ja tutvuda erinevate ajastute mänguasjadega ning Teaduskeskus AHHAA, mis teeb läbi mänguliste eksponaatide teaduse ja loodusseadused arusaadavaks ka kõige pisematele lastele.

Teadus ei peida end ainult AHHAA keskuses. ​​Kas oled kuulnud Hullu Teadlase kabinetist? See on Tartu Ülikooli muuseumis asuv teemaruum, mis kutsub nii lapsi kui ka täiskasvanuid avastama ja saama sõbraks teaduse ning teadlase tööga. Fantaasiarikas ja põnevate mehaaniliste interaktiivsete mänguasjadega ruum on koduks ning tööpaigaks Hullule Teadlasele, keda innustavad pidevalt tuhanded uued ideed ja küsimused ning kes ennastunustavalt püüab neile vastuseid leida. Hullu Teadlase kabinetti saab sisse Tartu Ülikooli muuseumi piletiga.

Kui füüsikast küll saab, keerab aga Tagurpidi Maja kõik su varasemad teadmised pea peale. Koos kooliealiste ja vanemate lastega tasub kindlasti külastada ka Eesti Rahva Muuseumit, mis tutvustab Eesti ajalugu ja kultuuri läbi nii esemelise kui ka virtuaalse maailma.

Sellest pole räägitud palju, aga Tartus on Eesti üks vingemaid loodusmuuseume: Tartu Ülikooli loodusmuuseum. Näitusel saad uurida miljonite aastate taguse elu jälgi, imetleda säravaid mineraale, jälgida liblikate "öist lennujaama" või Devoni ajastust pärit rüükala liikumist. 

 

Lõbusad seiklused

Kui oled aktiivne ning tahad oma vastupidavuse ja julguse proovile panna, siis vägevad rajad ja õhusõidud ootavad nii koolieelikuid kui ka vanemaid lapsi suveperioodil Tartu Seikluspargis ning aastaringselt Lõunakeskuse liuvälja kohal paiknevas siseseikluspargis. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi elamusnäitusel „Kõik mängu!" saavad mitmesugustes pallimängudes kätt proovida lisaks spordihuvilistele noorukitele ka mudilased.

Vesi on Tartus tähtsal kohal – seda nii tänu Emajõele, Aura Keskusele kui V Spale. Suvisel ajal võid terve perega Emajõel nautida linnavaateid lõbusõitudel Pegasusel ja Alfal, seilata lodjal Jõmmu ja suuremate lastega viikinglaeval Turm.

Spaad Tartus ja selle lähedal

Aeg lõõgastuda? Siis külasta neid paiku.

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Soovitame

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart