Soovitused tõukekelgumatkaks

Allikas: Kalmer Lehepuu

Soovitused tõukekelgumatkaks

Autor:

Imre ArroLoodusturism OÜ

Ajal, mil muru oli rohelisem ja talved püsivamad, olid soome kelgud rohkem au sees. See istmega varustatud ja pikkade raudjalastega praktiline abivahend leidis Eestis laialdast kasutust kõiksuguste argipäevaste liikumist vajavate toimetuste juures. Seepärast seostatakse soome kelku eelkõige külamemmedega jäätunud teedel ja kalameestega merel ja järvedel.

Täna võib neid kasutuses leida veel vaid ehedates maakohtades, aga kindlasti Peipsi rannarahva juures. Paraku on teede ja tänavate rohke liivatamise ja soolatamise ning tiheda liikluse tõttu soome kelk suuresti kasutuks muutunud. Seega võib öelda, et 60ndate üldlevinud sõiduriist on peaaegu uunikumiks muutunud.

Tõukekelgumatk Pühajärve jääl

Foto: Kalmer Lehepuu


Tõukekelk kui atraktiivne liikumisvahend

Tänapäeval on istmega soome kelgud eduka tootedisainimise tulemusel arendatud individuaalseteks tõukekelkudeks ja kasutusele võetud rekreatiivsel moel. Kaasaegne tõukekelk on atraktiivseks liikumisvahendiks igas vanuses inimesele.

Tõukekelk on traditsioonilisest soome kelgust tunduvalt kergem, kiirem ja paremini juhitavam. Mugavus ja ergonoomiline disain ning tehniliselt uued lahendused võimaldavad lisaks veekogude jääl liikumisele kasutada neid ka kinnisõtkutud lumel. Selleks paigaldatakse kaasaegsete kelkude raudjalastele alla plastikust lumejalased ehk nn suusad.

Pühajärve matkamaraton tõukekelkudel 2018

Foto: Aldis Toome

Tõukekelgutada saab kõikjal piisava tugevusega ja paksusega lumest vabal looduslikul jääl, lumest lükatud jäärajal või rajatraktoriga ettevalmistatud lumerajal.

Huvitavaks teeb marsruudi tõusude ja kiiremate laskumistega raja reljeefsus, kuid tõukekelguga matkamiseks sobivad ikkagi eelkõige lauged ja tasased maastikud. Täiesti unikaalse kogemuse saab aga tõukekelgumatkalt vesilibedal järvejääl.


Kellele sobib tõukekelguga sõita?

Tõukekelgumatkad on kõigile jõukohased ning tõukekelguga sõitmine ei nõua osalejalt füüsilist ettevalmistust ega varasemat kogemust. Tõukekelgumatk on individuaalselt jõukohane alates kooliealisest lapsest. Muudetava kõrgusega juhtraud teeb tõukekelgust sobiva matkavahendi ka pikka kasvu inimesele. Matkast osavõtjaid õpetatakse tõukekelku tõukama, juhtima ja pidurdama.


Matkamise kontekstis ei minda aega sõitma, liikumise tempo kohandatakse ikka grupiliikumisele omaselt kõigile jõukohases tempos. Matka jooksul tehakse mitmeid liikumis- ja kogunemispause, kus tutvustatakse ka piirkonda ja looduse detaile või viiakse läbi mõned vahvad ja lõbusad seltskonna- ja meeskonnamängud.

Mõnus matk järvejääl sõltub tuule suunast, õhutemperatuurist, sademetest ja pilvisusest, värskest lumikatte paksusest ja tehnika võimalusest jääraja lükkamisel ehk kõigeks tuleb talvises looduses valmis olla.

Kui jääolud ei ole lubavad või jääd katab lumelopp, siis tõukekelgutatakse lumerajal. Kui ka lumistel radadel pole parasjagu võimalik tõukekelgutada, siis asendatakse tegevus lähikonnas alternatiivsete matkaliikidega, milleks on näiteks tavapärane jalgsiliikumine või räätsamatk rabas või sooalal.


Soovitused tõukekelgumatkaks

Kindlasti ära mine ei esimesele jääle ega ka kevadisele haprale jääle omapead seiklusi otsima! Jääst läbi vajumine pole naljaasi! Matkakorraldajad oskavad hinnata jää turvalisust ja seisukorda, ohtude ennetamiseks lähtuvad nad alati reaalsetest võimalustest.

Jäämatkamise korral hooaja alguses ja lõpufaasis kontrollivad nad näiteks jääkatte seisukorda alati eelnevalt enne grupiga jääle minekut kogu marsruudi ulatuses. Enne matka ja ka jooksvalt instrueeritakse tõukekelguga turvaliselt sõitma, pidurdama, pöörama ja ohu korral käituma.

Lisaks varustab professionaalne matkakorraldaja järvejääl läbiviidavate matkade juures kõiki osalejad jäämatkamise turva- ja ohutusvarustusega (jäänaasklid kaela, ning tagab viskeliini ja talveapteegi olemasolu) ning vajadusel mugavusvarustusega (lausjää korral jagatakse libisemisvastased jäätallad jalanõu alla).

Matkaks riietu vastavalt ilmastikule, kihiliselt ja pigem sportlikult. Lisaks tuleks kanda peakatet, kindaid ja torusalli. Jalanõudeks sobivad sügavama tallamustriga niiskuskindlaks hooldatud talve- või matkasaapad.

Isegi kui matkakorraldaja pakub lisateenusena looduses toidupausi, sobib isikliku varustusena kaasa võtta sooja teed või joogivett ning väike energiaamps.

Talveöö tõukekelgumatk Pühajärve jääl

Foto: Timo Arbeiter


Lisaks tõukekelgumatkadele, mida tellitakse ettevõtete ja sõpruskondade talvepäevade juurde, kaasatakse tõukekelgud sageli mitmete teiste seikluslike väliürituste programmi.

Tõukekelkudega on looduse loal korraldatud mitmepäevaseid jõematkasid Emajõe-Suursoos, kogu päeva kestvaid ekspeditsioonilisi matkasid üle Lämmijärve Piirissaarele, Võrtsjärvel Tondisaarele, skandinaavialikus talveöös pealampidega lühimatkasid, vastlapäeva liusõite ja ka sportlikemaid mõõduvõtmisi maailma esimese tõukekelgurogaini ja tõukekelkudel matkamaratonideni välja.

Paljud sõitsid tõukekelguga viimati lapsepõlves, osad proovivad seda üldse esimest korda. Lükkad ühe jalaga hoogu, teisega seisad kelgujalasel – on ju imelihtne!


Tõukekelgumatk Pühajärve jääl

Foto: Kalmer Lehepuu
Viimati muudetud: 03.02.2023

Teema: Aktiivne puhkus, Loodus