Soomaa Rahvuspark ja külastuskeskus

Allikas: Jarek Jõepera

Soomaa rahvuspark

Soomaale jäävad metsatukkadest ümbritsetud hiiglaslikud rabad, suured ja väikesed jõed, liigirikkad luhad ja õiterohked puisniidud, kus saab nautida puutumatu looduse ilu.

Külastajatele enim tuntud on lume sulamise või suurte vihmade järgne Soomaa suurvesi ehk nn viies aastaaeg, mil kõik madalamad metsad ja teed on üle ujutatud ning ainsaks liiklusvahendiks sel ajal on kanuu või süst.

Kui talvel üleujutatud vesi jäätub, tekib hiilgaslik liuväli – siis saab piiritult uiskude või tõukekelguga lustida. Kusjuures seda perioodi kutsutakse lausa kuuendaks aastaajaks.

Ehkki ala on paar korda aastas üle ujutatud, pole inimtegevus sealt taandunud, vaid pigem kohanenud.

Soomaa on üks parimaid kohti Euroopas, kus looduses kobrast imetleda. Mööda metsatukkasid paadiga kulgedes võib muidugi kohata ka põtrasid, metskitsi, metssigu, ilveseid ja mitmeid linnuliike. Nõrga vooluga veed on ka suurepärane paik päikesetõusu või -loojangu imetlemiseks.

Soomaa võlub aastaringselt – kui parajasti üleujutusi pole, leidub seal rohkelt laudteega matkaradasid, mis viivad sind läbi rabade ja soode.

Kui sõidad Soomaa rahvusparki Suure-Jaani kaudu, siis kindlasti jaluta Hüpassaare õpperajal või uuri ürgmetsa Kuuraniidu laudteel. Kui valid aga  Viljandist lõunapoolsema marsruudi, siis põika sisse Suure-Kõpu mõisasse ja  Soomaa Rahvuspargi Külastuskeskuse juurest algavale Koprarajale, mis sobib hästi nii ratastooli kui lapsevankriga matkajatele. Peatu kindlasti ka Riisa rabarajal, et nautida vaikust, mida linnamelus ei kohta!

Soomaa pärandkultuuri esindaja, piirkonna oluline vaatamisväärsus on ühepuupaadi ehitamine, mida kohalikud kutsuvad haabjaks. Selle ehitamine ja Soomaal kasutamine kanti 2021. aastal ka UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.

Soomaa on saanud Euroopa kaitsealade liidu (EUROPARC Federation) poolt kvaliteedimärgise, millega tunnustatakse piirkonna loodusturismi jätkusuutlikku arendamist.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.