public.homepage.logo
Postitee maantee EestisAllikas: Anna Svetlichnaia / Visit Estonia

Vaatamisväärsused, mille pärast tasub maanteelt maha keerata

Põnevad paigad peidavad end kõikjal, on vaid vaja need üles leida.

Uued sirged maanteed on väga head – muudkui tuhised kiirelt ühest linnast teise. Aga mis sinna vahepeale jäi? Siin on mõned näited, mille pärast tasub maanteelt maha keerata.

Tallinna–Pärnu maantee

Sõites Tallinnast Pärnusse, on suurepärane peatumispaik Kernu mõis Kohatu külas, mis asub 900 meetrit põhimaanteest eemal. Loodussõpradele sobib ideaalset jalgu sirutada 2,6 km RMK Jalase loodusrajal Jalase maastikukaitsealal Palamulla külas, kuhu jõudmiseks tuleb põhimaanteelt vaid veerandtunnike kõrvale sõita.

Maanteelt 300 meetrit maha sõites oled jõudnud Eesti suurima püsikute kollektsioonini Lepiku-Mardi talu kollektsioonaias Halinga külas. Lastele meeldivad kindlasti imearmsad alpakad, kääbuskitsed, minilambad ja angooraküülikud, kellega saab tutvust teha Eesti suurimas alpakakasvatuses Niidu külas. Enne Pärnusse jõudmist tasub kindlasti külastada ka Automuuseumit Loomse külas, mis asub kohe maantee ääres.

Alpakad

Allikas: Innervisionteam / Visit Pärnu

Tallinna–Tartu maantee

Alustades sõitu Tallinnast, peatu esmalt Siniallikate juures Saula külas. Siniallikate nägemiseks tuleb põhimaanteelt maha sõita ning paralleelselt sõita 4,5 kilomeetrit. Sõitu jätkates külasta Eesti ajalooga tutvumiseks Ajakeskust Wittenstein Paides, mille külastamiseks sõida 5 kilomeetrit maanteelt kõrvale jäävasse Paide linna. Lastega pered on oodatud Imavere Sassi talu jaanalinnufarmi, kus saab tutvuda mitmekesise sulelisteperega.

Seejärel jaluta kaunis Põltsamaa linna roosiaias 3 kilomeetri kaugusel põhimaanteest. Kui enne Tartut soovid veel ühte peatust, siis tasuks see kindlasti teha Puurmani mõisas. Mõisa külastamiseks sõida maanteelt 1,3 kilomeetrit Puurmani asulasse.

Naine Põltsamaa roosiaias

Allikas: Hans Markus Antson / Visit Estonia

Tallinna–Narva maantee

Sõites Tallinnast Narva, väärib kindlasti külastamist Jägala juga Ruu külas, see asub asub 4,1 kilomeetrit maanteest.

Enne Narva jõudmist külasta Valaste külas ka Ontika pankrannikut, mis on Baltikumi klindi kõrgeim osa. Pankrannik asub 10 minuti sõidu kaugusel maanteest ning sealsamas asuv Valaste juga on oma üle 30-meetrise veeseinaga Eesti kõrgeim.

Maantee viib mööda Sillamäe linnast, kuhu tasub sisse pöörata, et imetleda kaunilt korrastatud südalinna.

Valaste juga, Ontika

Allikas: Hetkeline / Visit Estonia

Tartu–Pärnu maantee

Tartumaa üks ilusamaid looduslikke objekte on Kavilda ürgorg, mis on ligikaudu 19 km pikk ning suubub Emajõe madalikule. Orus voolab Kavilda jõgi ning maantee läheduses asub Kavilda ohvriallikas.

Võrtsjärve piirkonda võib nimetada müstiliseks looduslikuks paigaks – siin on omanäolised kalurikülad ja salapärane Tondisaar. Emajõe algusesse, Rannu-Jõesuu puhkealale, on ökoloogilistest materjalidest ehitatud Võrtsjärve külastuskeskus, kus perega tulija saab ujuda, mängida ja veeta aega hubases järveterrassiga kohvikus. Kui juba sealkandis olla, tuleb kindlasti minna ka Jõesuu vaatetorni.

Kaunite loodusvaadetega ja väärika ajalooga folkmuusika pealinnast Viljandist läbi sõites tee peatus ja jaluta kaunites lossimägedes ning romantilisel Viljandi rippsillal.

Pärnu lähedal Toris leiad jõe kaldajärsakust salapärase koopasuu, mida on juba mitusada aastat nimetatud Tori põrguks. Selle kohaga on seotud palju rahvajutte ja muistendeid.

Viljandi Lossimäed linnuvaade

Allikas: Rivo Veber / Visit Estonia

Haapsalu–Pärnu maantee

Nelja meetri kõrgune Rannajõe vaatetorn pakub vaadet ulatuslikule luhaalale, kus võib peatumas või pesitsemas jälgida tuhandeid linde, aga näha võib ka põtru ja metskitsi.

Matsalu lahe põhjakaldal asuv Haeska linnutorn on parima vaadeldavusega Euroopas – ümbruse rannaniidud ja madalaveeline laht on üks rändlindude meelispaiku.

Kasari jõe vana sild on üle 300 m pikk ning 7m lai ning oli valmimise ajal, 1904. aastal, pikim raudbetoonsild Euroopas. Sillalt võid imetleda Kasari jõge, mis on oma 100 km pikkusega Eesti kuues jõgi ning suubub Matsalu lahte. Jõe vasakul kaldal asuvast tornist avaneb vaade avarale jõeluhale, kus kevadise üleujutuse ajal peatuvad pardi-, hane-, luige- ja kurvitsaliste parved.

Pärnumaa rabade ja metsade vahelt leiad imelise troopilise Liblikamaja värvikate eksootiliste liblikate ja troopiliste taimedega! Imetleda saab nii päeva- kui ööliblikaid ning kauneid ja lopsakaid õisi.

Pärnu lähedal asuv Valgerand on tuntud oma ilusate valgete liivarandade poolest. Kaunis promenaad viib parkimisplatsilt otse mere äärde, kus on kolme vaateplatvormiga 9 meetri kõrgune ümmargune Valgeranna vaatlustorn.

Matkarada Pärnu rannas

Allikas: Priidu Saart / Visit Pärnu

Tartu–Jõhvi maantee

Tartust Jõhvi poole sõitma hakates jäävad tee äärde nii Jääaja keskus kui Elistvere loomapark, mis on mõlemad eestlaste seas tuntud ja armastatud. Mustveesse jõudes külasta Mustvee vanausuliste muuseumi, kus tutvustatakse omanäolist vanausuliste kultuuri.

Avinurme on tuntud kauni puidukäsitöö kodupaigana. Avinurme puiduaidas saad ka ise oma käteosavust proovida. Pere pisemaid rõõmustab kindlasti Avinurme muuseumrong, millega omal ajal veeti nii kaupa kui inimesi.

Peipsi kaldal asuva Rannapungerja tuletorni jalamile rajatud vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade järvele ning rannamaastikule.

Jõhvile lähenedes tasub teha kõrvalepõige ja tutvuda Kuremäe nunnakloostriga. Kuigi iidsetel aegadel asus siin eestlaste hiiepaik ja mäe all ohvriallikas, tegutseb klooster siin juba 1891. aastast.

Jääaja keskus Tartumaal

Allikas: Aron Urb / Visit Estonia

Tallinna–Haapsalu–Rohuküla maantee

Vaid 30 minuti kaugusel Tallinnast asub kogupere teemapark LaitseRallyPark, kus läbivad teemad on auto, liikumine ja liikluskasvatus. Siit leiad ka ühe eksklusiivseima vanade autode kollektsiooni, mille kõik liikmed on sõidukorras.

Juba autode lainel olles tasub läbi astuda ka Ellamaa elektrijaamas asuvast MOMU mootorispordi muuseumist, mis on ainulaadne kooslus ajaloolisest hoonest ja maailmas haruldasest võidusõidutehnika ekspositsioonist.

Suvine Haapsalu promenaad

Allikas: Rivo Veber / Visit Estonia

Loe rohkem

Eesti kaart