Allikas: Visit Estonia

Visit Estonia kostitas norrakaid Eesti juttude ja maitsetega

Norras Trondheimis peetava maailma mainekaima kokandusvõistluse Bocuse d'Or Euroopa vooru eel korraldas Visit Estonia tosinale Norra reisikorraldajale ja ajakirjanikule Eesti-teemalise lõunasöögi, kus meie toiduturismi teemajuht Helina Andruškevitšus ja Norra turu B2B projektijuht Agnia Nast tutvustasid Eesti toidukultuuri ja maitseid ning rääkisid, miks tasub Eestisse reisida. Tervitussõnad lausus Eesti suursaadik Norras Lauri Bambus.

Lõunasöögi valmistasid Norras töötav Eesti kokk Alexander Gureev, kes osales Bocuse d´Or võistlusel mullu, ja Trondheimi kokk Ådne Børseth Helgetun. Külalistele pakuti Norra köögist ja Bocuse d´Or võistlusest inspireeritud maitseid nagu näiteks skrei (tursk) ja akvaviit. Lauale jõudsid ka puhtad Eesti maitsed – kilu, Muhu leib, Eesti käsitööšokolaad ja Karamelle kommid, milles on kasutatud Eesti tootja Est-Agari innovaatilist punavetikast tehtud furtsellaraani. Mekkida sai Öun Drinks limonaadi ja rabarberiveini. Gastronoomiavõistluse Bocuse d'Or Euroopa voorus esindab Eestit Ivan Derizemlja koos abikoka Aljona Kochi ja treeneri Emmanuel Willega. Kõik kolm olid kohal ka reisikorraldajate ja pressi lõunasöögil, kus nad kõnelesid mõistagi toidukunstist kui sellestki, mis on nende endi lemmiksöögid.

Andruškevitšuse sõnul hindavad norrakad lisaks väga heale toidule kõrgelt kultuuri. Nad otsivad meelsasti näiteks poolepäevaseid tegevusi väljaspool suurlinnu, samuti oma hobidega seotud tegevusi. „Näiteks väiksemas grupis reisivad sarnaste huvidega norrakate jaoks on ühine harrastus - olgu selleks siis näiteks sport, raamatud või taaskord toit – väga oluline reisistiimul. Samuti on suur huvi Eesti vastu just motivatsioonireise tegevatel gruppidel, kes eelistavad otselende ning võimalikult aktiivset ja loovat programmi Eestis," sõnas ta.

Lõunasöögil osalenud ajakirjanik küsis Eesti rannapuhkuse ja kuurortide kohta. „Kuna Itaalia ja Hispaania on suvel nii kuumad, otsivad norrakad leebema kliimaga suvepuhkuse sihtkohti ja et nad on suured saarte fännid, pakkusid ka meie saared neile huvi ning samuti Pärnu ja Haapsalu," ütles Andruškevitšus. „Norrakad on meile sarnased: neile meeldib hea ja värske kohalik toit, loodus paneb neil silma särama, samuti sport. Loomult on nad pigem tagasihoidlikud ning nad on nagu eestlasedki veerahvas – armastavad viibida mere ja veekogude ääres, külastada saari ja lõõgastuda oma suvekodus."

Üks põnev nüanss veel. Kultuurilooliselt seob Eestit ja Norrat Püha Olav. Püha Olav ehk Norra kristlik märterkuningas on fjordidemaa tähtsaim pühak. Norras on väga populaarne matkata Püha Olavi palverännuradadel. Koroona ajal sai see komme veelgi hoogu juurde. Kõige menukamad Püha Olavi palverännuteed lõppevad Trondheimis Nidarose katedraalis. Kuna Eestimaal, eriti saartel ja Lääne- ja Põhjarannikul, on mitmeid Olavile pühitsetud või tema nimega seotud kirikuid, kabeleid ja pühapaiku, on siingi plaanis arendada Püha Olavi palverännurada, mis norrakatele kohe eriti palju huvi pakub.