Turismiettevõtjad loovad ambitsioonikaid teenuseid

Allikas: Konstantin Sedev

22. aprill 2021

Taas selgusid EASi turismi ärimudelite arendamisele suunatud programmi toel rahastatud projektid. Toetuse abiga turismiettevõtted hakkavad looma uusi teenuseid, automatiseerima teenuseid ja/või looma rohelisi lahendusi. Kokku on EAS aasta kestnud kriisi jooksul rahastanud 102 ettevõtte ärimudeli arendamist kokku 8,5 miljoni euroga.

„Ärimudelite toetus on tegelikult olnud saadaval juba aastaid, kuid enne kriisi oli huvi leige. Ettevõtted on kriisis mõistnud, et madalseis turismis on just õige aeg oma teenuste üle vaatamiseks, et turismi taastudes olla võimalikult konkurentsivõimeline," ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik.

Euroopa Regionaalarengufondist rahastatavat suurprojektide toetust sai taotleda kuni 200 000 eurot projekti kohta ning selle eesmärk oli rahastada lahendusi, mis võimaldaksid võita uusi kliendisegmente, kokku hoida kulusid või suurendada Eesti turismi konkurentsivõimet läbi leidlike teenuste. Nüüd on kõik rahastatud projektid selgunud ning ettevalmistamisel palju uuenduslikke teenuseid. Toetusega tuuakse turule uusi teenuseid, muudetakse kliendisegmenti või võetakse kasutusele sootuks uus ärimudel.

Paljudes Lääne-Euroopa riikides võimatut karuvaatlust on Eestis tehtud ammu, kuid Natourest tuleb välja selles vallas palju mugavama pakkumisega, kui see on seni võimalik olnud. „Kui tavaliselt käib karuvaatlus spartalikes tingimustes, ööbimine on magamiskotiga onnis ja karu saab vaadata ainult väikesest pilust, siis me plaanime luua kõigi mugavustega peegelklaasseinaga onni, kuhu sisse tuleb dušš ja WC ning ööbitakse mugavalt linade vahel. Peegelsein võimaldab tekitada looduses olemise tunde ja võiks pakkuda pisut ka adrenaliini," sõnas projekti eestvedaja Bert Rähni.

OÜ Spinnaker plaanib taastada ajaloolise Narva ja Narva-Jõesuu vahelise laevaliikluse Euroopa Liidu ja Venemaa piiril regulaar- ning tellimusreisideks. „Hetkel veel sobiva laeva osas läbirääkimised käivad, kuid see saab olema kahetekiline, millest ülemine on avatud ja laeva mahutavuseks ca 100 inimest. Laevasõidu ajal on võimalik mobiilsest audiogiidist kuulata infot vaatamisväärsuste ja piirkonna ajaloo kohta," ütles projekti juht Kaspar Eisel.

Toetust saanud Hara sadam muutub toetuse abil rahvusvaheliselt tuntuks atraktiivseks militaar-merepargiks, kus pakutakse mitmekesiseid Eesti merepärandi taasloomist, loodusturismi toetavaid ning aktiivseid tegevusi. „Saadud toetus annab olulise tõuke Hara sadama uue ärimudeli rakendamisele. Plaanime toetuse abil luua Hara sadama turismitoote ärikliendile, loodusturistile ja adrenaliinituristile," ütles Hara sadama projektijuht Katrin Suursoo. Hara sadama peakai renoveeritakse ja muudetakse külastajatele turvaliseks, luuakse näituseala ning juurdepääs lõunakaile. Ühtlasi rajatakse Hara saarele paadisild, soetatakse aktiivturismi pakkumiseks erinev inventar ning laiendatakse pakutavaid teenuseid.

Digitaalsetest lahendustest arendab Nordic Experience ekskursioonide tellimise rakendust, mille kaudu saavad turistid endale lühikese etteteatamisega tellida eri sihtkohtades giiditeenust. Kliendi jaoks muutub ekskursiooni tellimine hõlpsamaks, ettevõtte jaoks vähendab automatiseerimine nii aja- kui ka rahakulu. Navicup arendab platvormi tuurideks täisautomaatse audiogiidi juhendamisel. Nordic Hotels tuleb välja Eestit tutvustava kontaktivaba hotelliga Tallinna kesklinnas, samas Toolse Nostalgiakülas saab kogeda Nõukogude Eesti elu ning Haapsalus saab öö veeta seitsmetärnihotellis.

Rohelahendustest hakkab Prangli Reisid OÜ külastajale pakkuma kestliku turismi põhimõtetest lähtuvat ja piirkonna eripära esile toovat majutusteenust, Markall OÜ arendab elektrijalgrattaga tehtavat turismi ning Go Hotel Shnelli võtab ette projekti Go Green, millega suunab oma pakkumise keskkonnasõbralikke teenuseid hindavale külastajale.

Toetus on ainult osa EASi tegevustest, mis on suunatud ärimudelite arendamisele. Lisaks viiakse kokku IKT teenusepakkujad turismiettevõtetega, et hoogustada teenuste digitaliseerimist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu. Kestlikku turismi suunab EAS läbi Green Key ja EHE märgise, kuid ka Roheliste Sihtkohtade TOP100 nimekirja on juba aidatud 7 Eesti sihtkohta. Samuti korraldab EAS teenuste disaini praktikume ning pakub ärimudelite teemalist mentorteenust.

Loe kokkuvõtet kõigi rahastatud projektide kohta