Allikas: Visit Estonia

Saksa ja Austria reisikorraldajad rabavaikusest: lihtsalt lummav


Septembris võõrustas Visit Estonia Saksa ja Austria reisikorraldajaid, kes lisaks Tallinnale, Tartule, Pärnule ja Haapsalule jõudsid avastama ka hilissuviseid Eestimaa rabasid.

Septembri teisel nädalavahetusel saabus Eestisse grupp Saksa reisibüroode esindajaid, kes osalevad spetsiaalses Eesti ekspertide (Estland Experten) ehk Eesti saadikute motivatsiooniprogrammis. „Tegemist on aastase programmiga, kus Saksa reisikorraldajad õpivad tundma Eestit reisisihtkohana. Programmis osalejatele toimuvad veebiseminarid, nad saavad Eesti-teemalisi uudiskirju ja neil on ka oma Facebooki grupp, kus käib aktiivne infovahetus. Septembrikuine reis oli mõeldud tublimatele programmis osalejatele," selgitab Visit Estonia välisesindaja Evely Baum-Helmis.

Sportlik Eesti

Tulevaste Eesti ekspertide reisimarsruudile jäid Tallinn, Haapsalu, Pärnu ja Soomaa. Kui Tallinnas avaldasid sakslastele muljet vanalinn, Kalamaja, Noblessner ja söögikohad, siis Haapsalu võlus oma väikelinliku miljöö ning Soomaa räätsamatkaga. Baum-Helmise sõnul imponeeris külalistele Eesti mitmekülgsus: „Küsisime FAM-reisi järel, et mis teeb Eesti sakslaste silmis eriliseks ja mis võiks olla Saksa turul Eesti kui sihtkoha uus müügiargument. Ilmnes, et Eestis on paljutki, mis sakslast kõnetab, nagu näiteks puhas rikkumata loodus ja inimtühjad rabad, kuhu linnakära eest pageda. Plussina toodi välja ka lühikesed vahemaad, tänu millele jõuab vähese ajaga palju läbi käia. Öeldi sedagi, et Eesti pakub midagi igale maitsele, nii vanadele kui noortele. Üks osalenu rääkis, et tema jaoks on Eesti tõmbenumber sport. Eestis käies nägi ta, et siin saab pea igal sammul vabas õhus sporti teha." 

Esile tõsteti ka ajaloolisi vaatamisväärsusi, eriti Tallinna vanalinna, samuti siinset toidukultuuri. Näiteks märgiti, et Eesti köök pakub värskest kohalikust toorainest valminud roogadega hõrke maitseelamusi. Reisil osales ka Saksa ajakirjanik Oliver Graue, kelle sulest on ilmunud mitu Eesti-teemalist reisilugu. Neist üks on SIIN.

Üle ootuste mõnus kliima

Septembri keskel väisasid Eestit Austria reisikorraldajad. Nende külastusprogrammis oli lisaks Tallinnale ja Tartule ka Kakerdaja raba. Tartu oma armsusega, Lennusadam, Eesti Rahva Muuseum, Lore bistroo, restoran Mon Repos ja rabamatk ühes piknikuga Kakerdaja loodusradadel olid need, mis austerlastele enim meeldisid. „Üks Austria reisikorraldaja ütles, et tema nautis Eestis kõige enam rabas valitsevat vaikust ja tühjust. Ta ütles, et rabamatk ühes koduse piknikueinega on midagi sellist, mis paneb tema kaasmaalastest matkaselle kindlasti Eestisse tulema. Öeldi ka, et Eestis ei ole turistil võimalik igavust tunda," räägib Baum-Helmis.

Eesti trumbiks Austria turul pidasid reisikorraldajad Eesti loodust selle sõna kõige laiemas mõttes: kaunid maastikud, võimalus näha loomi-linde nende loomulikus elukeskkonnas ja gastronoomiaks pööratud kohalikud loodusannid on märksõnad, millega austerlased Eestit oma kodumaal reklaamiks. „Mul polnud aimugi, et Eestis on võimalik näha pruunkaru, hunte ja isegi virmalisi. Eestil on loodusturismi sihtkohana tohutu potentsiaal," lausus üks reisikorraldaja. Kiideti ka, et Eesti pole üle rahvastatud. „Meie kliendid otsivad alatasa kohti, kus poleks korraga 1000+ inimest juba ees ootamas. Kliimamuutuste tõttu on austerlaste peamised sihtriigid Hispaania ja Kreeka suvisel ajal väga palavad. Usun, et Austria puhkajad, esmajoones just pereturistid, naudiksid hea meelega veidi jahedamat ilma. Samas pole Eesti trumbiks mitte ainult kliima, vaid ka see, et siin on välisturistil nii suvel kui talvel väga palju teha ja avastada," leidis üks reisikorraldaja.

Septembri lõppu mahtus veel teinegi Austria FAM-reis, mis oli suunatud reisikorraldaja Broker Travel edasimüüjatele ja klientidele. Sellegi FAM-reisi fookuses oli lisaks Tallinnale ja loodusele kultuuripealinn Tartu2024. Ja taaskord tõstsid külalised lühikeste vahemaade – meri, järved-jõed, metsad ja sood vaid autosõidu kaugusel! – ning üle ootuste hea toidu kõrval esile räätsamatka, mis pakkus kustumatu elamuse. Kiideti, et Eestis on välismaalasel lihtne ringi liikuda, liiklus on hõre, tööstuspargid ei riiva silma ning kliimagi on parem, kui oleks osanud arvata.