Reisikavatsused World Travel Monitori järgi

Allikas: Tallinna Ülikool

24. märts 2021

Saksa uuringufirma IPK International, kes on aastakümneid teinud maailma peamiste turismiturgude elanike seas välisreiside uuringut World Travel Monitor ja kes alati esitleb ITB-l väikest osa oma uuringutulemustest, tegi ka sel aastal lühikese esitluse. Lisaks eelmise aasta tulemustele esitlesid nad ka jaanuaris tehtud 2021. aasta reisikavatsuste küsitlust.

See toimus 18 riigis: Saksamaa, Šveits, Austria, Holland, Suurbritannia, Itaalia, Prantsusmaa, Hispaania, Venemaa, Poola, Rootsi, Hiina, Jaapan, Lõuna-Korea, USA, Kanada, Mehhiko, Brasiilia). ITB avaldas esitluse põhjal ka pressiteate: ITB Berlin and IPK International: After dramatic slump, high chances for a fast recovery of tourism industry (March 11, 2021) - ITB Berlin (itb-berlin.de)

IPK näeb tulevikku optimistlikult ja ennustab, et turisminõudlus hakkab kiiresti taastuma, sest vastanute reisimissoov on suur. Nõudluse taastumise kiirus sõltub eelkõige vaktsineerimise kiirusest (st vaktsiinide kättesaadavusest, sest soov end vaktsineerida on kõrge – seda soovib 90% neist, kes varem välisreise tegid).

Kõige optimistlikumad on 2021. aastal välismaale reisimise osas Saksamaa, Šveitsi, Austria, Hollandi ja Venemaa elanikud. Keskmise potentsiaaliga on Itaalia, Prantsusmaa, Hiina ja USA.

Kõige rohkem märgiti 2021. aastaks huvi rannareiside vastu (62%), järgnevad linnareisid (43%), loodusreisid (33%), ringreisid (29%) ja wellness /spa (11%). Rannareisid on alati olnud kõige populaarsem puhkusereiside liik, kuid huvi loodusreiside vastu on COVID-19 eelse ajaga võrreldes tunduvalt kasvanud. 

Eurooplased soovivad sel aastal kõige rohkem reisida Hispaaniasse, järgnevad Itaalia, Saksamaa ja Prantsusmaa (st riikidesse, kuhu varemgi kõige rohkem reisiti). Kui eelmisel aastal soov reisida ühistranspordiga (eesotsas lennukiga) tugevalt vähenes, siis sellel aastal usaldus lennureiside vastu taastub. Samuti taastub soov ööbida hotellis.

Tulemusi esitlenud autoriteetse uuringufirma juht Rolf Freitag tuli esitluses välja veel intrigeeriva mõttega. Nimelt on arvatud, et pandeemia tõttu turisminõudlus lähiaastatel muutub (nt tähtsustatakse rohkem säästlikku arengut, kliimasõbralikke valikuid, muretsetakse tervise pärast jne), kuid see võib jääda vaid unistuseks, sest eelnevate epideemiate kogemus näitab, et pärast epideemia lõppu pöörduvad inimesed kiiresti endiste harjumuste juurde tagasi. Ka teenusepakkujad pingutavad, et muuta uuesti tulutoovaks senine, massiturismiks ehitatud turismitaristu.   

Arvuline prognoos oli sarnane teiste organisatsioonide prognoosiga: 2019. aasta tase saavutatakse taas 2023. aastal. Sel aastal oodatakse 50% kasvu võrreldes eelmise aasta väga madala tasemega. Suuremat kasvu prognoositakse 2022. aastaks – koguni 86% võrreldes tänavusega.