public.homepage.logo
Turismi- ja loomemajanduse ettevõtjate mõttetalgudAllikas: Lily Allas

Turismi- ja loomemajanduse sünergiast võrsuvad väärt ideed

Aprill tõi Eesti kevadpealinna ideekorjele veerandsada loome- ja turismivallas toimetavat ettevõtjat.
Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator

Kokkusaamise eesmärk oli lihtne: panna pead kokku ja leida mõlemale kasulikke koostööprojekte.

Tegemist oli esmase seesuguse ideekorjega, kus loomemajanduse ja turismisektori esindajad nuputavad Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse kutsel koostööideid. Mõttetalgutele järgneb minihäkaton, kus arendatakse mõttesähvatusi edasi ning arutatakse, kuidas uued ideed tulusalt toimima panna.

Ideekorjel osalenud Tallinn Music Week’i (TMW) administratiiv- ja jätkusuutlikkuse juhi Kertu Sülla sõnul on TMW jaoks koostöö loomemajanduse ja turismisektori vahel ülioluline. „Tuues kevadeti Tallinna üle 1000 väliskülalise, teeme tihedalt koostööd nii hotellide kui ka transpordifirmadega, rääkimata restoranidest, galeriidest jms. Samamoodi Ida-Virus, kus Station Narva festival on kuue toimumisaastaga kasvanud oluliseks siseturismi sihtpunktiks ning üha huvipakkuvamaks ürituseks ka lähisvälisriikide külastajatele,“ märgib Süld.

Süld räägib, et ideekorjel tärkas tema grupis väga hea sünergia, mis saatis ajurünnakulisi terve päeva. „Meie grupp suunas oma peamise tähelepanu küsimusele, kuidas aidata headel teenusepakkujatel ennast turundada. Pakkusime välja esimesed sammud sellega tegelemiseks, sealhulgas mõeldes eri võrgustike võimalustele. Ilmselt samade mõtetega ka jätkame, kuid seda, milliseid ideid võib kuuajane paus juurde tuua, näeme hiljem,“ nendib ta.

Mõttetalgud Türil

Allikas: Lily Allas

Turismivaldkonnaga puutub oma töös kokku ka video- ja video erilahendusi pakkuv osaühing Greip Productions, kelle kliendid on nii üritustekorraldajad kui turundusagentuurid, aga ka paljud riigi- ja eraettevõtted. Turismiga seotud tellijatele on tehtud videoprojekte kui ka nii-öelda kastist välja turundus- ja eksponaatlahendusi.

„Näiteks oleme teinud VR-lahenduse, kus peaseadme abil viiakse välismaine vaataja otse Eesti sündmuste keskele. Oleme ka loonud mänge, kus tuleb otsida (turismi)objektil põgenemisteid või lahendada ülesandeid. Hologramm rääkivast ürgkoerast või projektsioon lugusid jutustavast keskaegsest kaupmehest on veel mõned näited koostööprojektidest turismivaldkonnaga. Eksponaatlahendusi oleme teinud muuseumidele, näitustele ja ka erasektorile. Eks eriline valdkond soosib “veidi teisiti tegemist” ning annab turismiettevõtetele võimaluse huvitavate lahenduste abil teistest eristuda,“ leiab Greip Productionsi produtsent Katrin Meier-Kaldra.

Ka tema laudkonnal tekkis Türil kohtudes hulgaliselt ühistegevuse mõtteid. Millega neist täpselt minihäkatonil edasi liigutakse, selgub siis, kui uuesti kokku saadakse.

Mõttetalgud Türil

Allikas: Lily Allas

Turismiettevõtja Sirli Mangus-Marmor osaühingust Indietours ütleb, et tema teed on loomemajandusega ristunud üsna mitmel korral. Indietours korraldab süstamatku ja kelgukoeramatku ning pakub koostöös Uuejärve Matkapesaga Kõrvemaal pakub Pillapalu külas väikeses Small Laplandi nimelises teemapargis koeraturismitegevusi. Kelgukoerte varustusest tubli pool pärineb Eesti käsitöömeistritelt. „Samuti pakume matkadel lisateenusena loominguga seotud töötube, näiteks maalimise, kosmeetika- või parfüümide valmistamise, toidukunsti teemal,“ sõnab Mangus-Marmor.  

Tema grupi esimeseks ideeks oli korraldada Small Laplandis, Natura 2000 alale jäävas metsas vaikuse kontsert. Teine koostööidee on luua koerte aedikutele keraamilised nimesildid. Kolmas plaan on korraldada matkadel spetsiaalseid lauluringe, mis avavad meeled nii ümbritsevale loodusele kui iseendasse.

Minihäkaton seisab veel ees, aga juba esimese kohtumise pinnalt võib loodusturismiettevõtja arvates öelda, et algatus tuua loomemajandus ja turism ühe laua taha läks korda: „Üritus oli praktiline ja inspireeriv, tekkis palju toredaid ideid, mis kõik ei pea manifesteeruma, kuid annavad koostöövaatele uue nurga. Kõige enam rõõmustabki see, et Eesti ettevõtlusmaastik liigub aina enam üksteist toetava koostöövormi suunas.“

Mõttetalgud Türil

Allikas: Lily Allas

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator