public.homepage.logo
Kümme turismiettevõtjat lõpetas teenusedisaini meistriklassiAllikas: Interact

Teenusedisainist sündisid Eesti turismimaastikku raputavad uuendused

Kümme turismiettevõtjat tõmbas aprilliga joone alla neli kuud väldanud teenusedisaini meistriklassile.
Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator

Kümme turismiettevõtjat tõmbas aprilliga joone alla neli kuud väldanud teenusedisaini meistriklassile, kus arendati koos tipptasemel teenusedisaineritega välisturgudele sobivaid turismiteenuseid. 5000 eurot preemiat oma idee(de) seemneks võitis Kernu mõis koos mõisas asuva Kellerspaaga.

Žürii liikme, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) teenusedisaini juht Karl-Ingemar Viilveri sõnul tõid Kernule võidu julgus püüelda traditsioonilisest ja turvalisest kaugemale. „Seekordset meistriklassi võitjat iseloomustavad ka tarmukas teenusedisaini protsessi järgimine ning sealt saadud taipamiste õiges noodistikus helisema panemine. Uues kuues Kernu mõis on tulnud, et mõisakultuuri raputada ja tuntav märk turismimaastikul maha panna," märkis Viilver.

Samuti žüriisse kuulunud EISi turismiosakonna projektijuhi Ave Pilli ütlust mööda oli meistriklassi peamine eesmärk aidata turismiettevõtetel luua unikaalseid uusi turismiteenuseid ja -tooteid ning seda Kernu mõis ka saavutas.

Kernu mõisa tiim seadis teenusedisainis ambitsioonika sihi: olla teistmoodi mõis ja pakkuda teistmoodi teenust. Tõepoolest, Eestis on palju mõisaid ja kõigile külastajaid piisaval hulgal ei jagu. Veidi üle 200 aasta vana Kernu mõis koos Kellerspaaga on suviti populaarne pulma- ja peopaik, aga madalhooajal võiks täituvus olla parem. Nii võttiski mõis eesmärgiks tulla välja uuendusliku algatusega: olla rahvusvahelistele ettevõtetele eristuv ja kutsuv sündmuspaik. „Valitud sihtrühm on suurfirmad, nagu näiteks Wise, kel on tarvis aegajalt osa personalist Eestisse töö- või motivatsiooniüritusele tuua. Kernu mõis võiks olla nende esimene valik," ütles Kernu mõisa tegevjuht Meelis Kolk.

Kuna tegu on muinsuskaitse alla kuuluva mõisahäärberiga, seab see hoone muutmisele piirid, kuid mõisatiim leidis oma ideele nutika lahenduse – et luua Kernule äge, nooruslik ja kiiksuga kuvand, tuleb hakata „mängima" ajaloolise hoone sisekujundusega. Uuendustesse plaanitakse kaasata Eesti Kunstiakadeemiat, noori kunstnikke, mööblirestauraatoreid ja teisigi, kel mõte vimkadega - not another boring manor - mõisast loovusmahlad voolama paneb. Lisaks on kavas rajada mõisa peahoonesse ainulaadne pokkerituba, paisjärve äärde tšillimisala, Shinrin-Yoku koosolekurada, kokteilibaar kui palju muudki.

Meistriklassi võitja Kernu mõisa tiim

Allikas: Interact

Meistriklassi eriauhinna, turismikonverentsi kutsed koos õhtuse vastuvõtuga, pälvis Aidu Veespordikeskus. „Žürii jõudis üksmeelsele otsusele, et just Aidu Veespordikeskus on see paik, kus luuakse minevikupärandist tulevikukeskus ja kus vanast energiast saab tulevikuenergia. Aidu tulevikunägemusel luua "tulevikutehnoloogia saar" on suur potentsiaal muutuda nii Ida-Viru kui ka kogu Eesti üheks turismi tõmbekeskuseks," rääkis Pill.

Veespordikeskus jõudis meistriklassis arusaamisele, et Ida-Virusse endise kaevanduse alale rajatavast kompleksist peab kujunema kogupere veeseikluskeskus. Sihiks on arendada välja seiklus-, spordi – ja vabaajakeskus, kus igas eas inimene leiab jõukohase veeharrastuse, kogeb eneseületust ja eduelamust. Plaanid realiseeritakse etapiviisiliselt: kui käesoleval aastal on rõhk veelauapargi võimalustel, siis tuleval aastal lisanduvad kämpingud, veemoto tegevused ja saunamõnula; kahe aasta pärast võiks valmida klubihoone ja lainelauabassein, lisanduda sukeldumine ja talvised tegevused, sealt edasi juba läheks tulevikutehnoloogia saare rajamiseks ning aastaks 2030 on Aidus valmis terviklik rahvusvaheliselt tunnustatud sõude- ja aerutamiskanal.

Aidu Veespordikeskuse spordi- ja arendustegevuste juhi Rainer Orase kogemuse põhjal annab meistriklass vajalikud tööriistad, mille abil saab ettevõte enne päris teenusepakkumist kogu teekonna läbi mängida. „Nii hoiab ettevõte kokku aega ja raha, vahel isegi leiab, et on mõistlik kuhugi mujale oma raha investeerida. Lisaks paneb meistriklass vaatama asju teise nurga alt, annab ideid ja soovitusi kümnest erinevast perspektiivist ning toob uusi tutvusi ja koostööpartnereid," leiab Oras.

Aidu Veespordikeskuse tiim

Allikas: Interact

Ülikoolilinnas tosinat spordihoonet ja -rajatist opereeriv Tartu Sport keskendus meistriklassis Tamme staadioni hostelile. Teenusedisain aitas neil vaadata hostelit uue pilguga ning kaardistada, kellele hostel majutusteenust juba pakub ja kellele veel võiks pakkuda. „Meistriklassi tulemusena muutsime hosteli ühiskasutusega ruumid hubasemaks ja elutoalikumaks: tõime interjööri taimed, raamatud ning spordist inspireeritud seinagraafika. Lisaks sai ka hosteli ühisköök nüüdisaegse ja sotsiaalsust soosiva lahenduse," kirjeldas Tartu Spordi turundus- ja teenustejuht Marti Vilu.

Klientidele lihtsustati tagasiside andmist läbi QR-koodide, mis paigaldati numbritubade ustele. Samuti toodi hostelit ümbritsevate rekreatsioonivõimaluste ning nii sporditaristu kui ka spordivahendite laenutamise võimalused paremini nähtavale.

Tartu Spordi tiim

Allikas: Interact

Tallinna Teletorn leidis oma teenuseid, sihtrühmi ja nende klienditeekondi analüüsides, et tuleb nihutada maailm ja Eesti üksteisele lähemale. Esimesed sammud sel suunal on juba tehtud: teletorni suvisele külalisnäitusele „Eiffel, aina kõrgemale" lisati prantsuslikkust võimendavaid elemente ja ühes näitusega avati ka „Prantsuse suvi teletornis".

Eiffeli torni saamislugu kajastav näitus ei pajata vaid inseneriteaduse tippsaavutusest, vaid loob ka hea võimaluse aduda prantslaste rahvuslikku uhkust Eesti enda ühes tuntumas rahvuslikku uhkustunnet kandvas hoones. Meistriklassi tuules pakutakse oma külastajatele veel muudki: näiteks toob Bastille'i vallutamise aastapäev 14. juulil kaasa katse püstitada monorattal Põhja-Euroopa kõrgeimal avatud vaateplatvormil Guinnessi rekord ja tulekul on Pariisi olümpiamängude avatseremoonia ühisvaatamine. Teletornis kõlab sel suvel vaid prantsuse muusika ja teletorni restoran üllatab prantsusepäraste maitsetega.

Tallinna Teletorni tiim meistriklassi lõpetamisel

Allikas: Interact

Pärnumaal asuv Tamme talu ürdiaed võttis meistriklassis teenuse prototüüpimisel sihikule ärikliendi ekskursioonid. Ärituristid, näiteks konverentsidel või motivatsioonireisidel osalejad, otsivad võimalusi eemalduda mõneks ajaks linnakärast, pista näpud mulda ja nuusutada aromaatseid maitsetaimi. Baltikumi suurim maitsetaimede kollektsioonaed soovib pakkuda neile ürdiaia ekskursioone koos spetsialisti nõuannetega, taimedega seotud töötube vastavavalt aastaajale, ürtidest inspireeritud toitlustust ja kaasamüügiks talutooteid. Boonuseks asjaolu, et ärituriste saab ürditalu võõrustada ka madalhooajal ning tööpäeviti.

Tamme talu ürdiaia naiskond

Allikas: Interact

Turismiettevõtete teenusedisaini meistriklassis disainisid uusi tooteid ja teenuseid ka Saka ja Olustvere mõisad, Rummu karjäär ja Murru vangla ning City Bike ja Mustamäe Elamus spaa.

EISi turismiosakonna partneriteks meistriklassi korraldamisel on osaühingud InterAct Projektid & Koolitus ja Loome Disain ning Palo Alto Club. Koolitusprogrammi kaasrahastab Euroopa Liit.

Järgmine grupp turismiettevõtteid alustas teenusedisainerite juhendamisel teenuste arendamist 8. mail.

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator