public.homepage.logo
Riik toetab Eestis toimuvaid rahvusvahelisi konverentse.Allikas: Renee Altrov

Riigi tugi rahvusvahelistele konverentsidele tasub end ära vähemalt kuuekordselt

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) rahastas 13 Eestis tänavu toimuva rahvusvahelise tippkonverentsi korraldamist.

Piret Malv

Kommunikatsioonispetsialist

Konverentse toetati kokku 350 000 euroga, kuid Eesti majandusse toovad need tagasi vähemalt 2 miljonit eurot. 

Tuge rahvusvaheliste tippürituste korraldamiseks said Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts, MTÜ Skolioosiselts Katharina, MTÜ sTARTUpDay, MTÜ Impact Day, LEGID Law Tech OÜ, E-riigi Akadeemia, Haapsalu Linnavalitsus ja Sillamäe Lastekaitse Ühing. Toetatud projektide seas valmistatakse ette näiteks olulisimat soome-ugri keelte ja kultuuride rahvusvahelist teadusüritust,  arvutiteaduste ja mesinduse tippkonverentse, Baltikumi suurimat ärifestivali ja suurimat jätkusuutliku ettevõtluse konverentsi, Euroopa spaade assotsiatsiooni konverentsi. 

„EIS toetab äri- ja teaduskonverentse, mis toovad siia maksujõulisi külastajaid ning kujundavad rahvusvaheliselt Eesti mainet tipptasemel erialasündmuste korraldamise paigana. Konverentside välisdelegaat toob uuringute järgi Eestisse reisi kohta 890 eurot, mis on kolm korda rohkem puhkuseturisti kulutatud keskmisest. Lisaks hindas värskes piiriuuringus üle 80% konverentsidelegaatidest, et nad külastavad lähima viie aasta jooksul Eestit ka puhkusesihtkohana. Puhkusereisile minnakse tavapäraselt koos pere ja sõpradega, nii et kasu konverentsiturismist on pikaajaline ja mitmekordne,“ ütles EISi turismijuht Anneli Lepp

Tallinna Tehnikaülikoolis peetakse teaduskonverents, mis keskendub loodusteaduste, tehnika/tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika õpetajakoolitusele ning õppimise toetamisele läbi probleemõppe. „On suur au, et sellise maastaabiga üritus korraldatakse Eestis, sest nende õppeainete õpetamine on täna tähelepanu keskpunktis. Tegu on kõrgel tasemel konverentsiga, mille eelretsenseeritud artikleid tsiteerivad maailma juhtivad teadusinfo andmebaasid. Ootame konverentsile väliskülalisi kõigilt kontinentidelt,“ sõnas ICL 2024 konverentsi juht, TalTechi kaasprofessor ning rahvusvahelise inseneripedagoogiga ühingu IGIP president Tiia Rüütmann.

Konverentsipublik

Allikas: Kristi Sits

Ka Eesti Maaülikooli EurBee 10 kongressi presidendi Risto Raimetsa sõnul toob teadusüritus Eestisse mesilastega seotud teadlasi üle maailma. “Meemesilaste ja looduslike tolmeldajatega seotud probleemid on väga aktuaalsed, teadussündmus toob Eestisse mesilastega seotud teadlasi kogemusi vahetama, ent aitame kindlasti kaasa ka Eesti kui atraktiivse reisisihtkoha tutvustamisele, tuues kongressi temaatikat arvestades välja Eesti loodusturismi tugevust,” lisas Raimets. 

Viimase 10 aastaga on EIS toetanud Euroopa Liidu struktuurivahenditest rohkem kui 130 konverentsi toimumist kogumahus 3 miljonit eurot. Tulu on need toetatud rahvusvahelised konverentsid Eestile toonud kokku ligikaudu 20 miljonit eurot.  

Euroopa Liidu struktuurivahenditest kaasrahastatud toetus on mõeldud konverentsi rahvusvahelise konverentsi välisturundus- ja korralduskuludeks. Konverentsiprogramm peab hõlmama vähemalt kaht päeva ning järgima kestliku sündmuse korraldamise põhimõtteid. Samuti peab toetuse saamiseks olema tegu eri- või huvialase tippsündmusega, konverentsiks ei loeta koolitusi, õppereise, võistlusi, messe, töökoosolekuid või näitusi. Tallinnas toimuvale konverentsile peab saabuma vähemalt 200 välisosalejat, mujal Eestis vähemalt 100. Lävendid on erinevad, et motiveerida konverentside korraldamist ka väljaspool pealinna. Toetuse määr on 70 protsenti, millele lisandub taotleja omafinantseering.  

Kõik toetatud projektid

Lisaks rahvusvahelistele konverentsidele toetab EIS eesmärgiga kasvatada Eesti turismiekspordi tulu ka EASi ja KredExi ühendasutus toetab kaheksat rahvusvahelist kultuuri- ja spordisündmust - EASi ja KredExi ühendasutus rahvusvahelisi kultuusi- ja spordisündmusi – jaanuari algul said kokku üle poole miljoni euro toetust kaheksa rahvusvahelise osalejaskonnaga ning väliskülastajaid Eestisse meelitavat spordi- ja kultuurisündmust

Vahepaus konverentsil

Allikas: Renee Altrov

Piret Malv

Kommunikatsioonispetsialist