public.homepage.logo
VihtlejadAllikas: Visit Estonia

Kuidas üks saunaskäik Eesti turismile hoogu annab?

Rahvusvahelisel saunapäeval 8. juunil koguneme sauna, et püstitada MAAILMAREKORD – "Enim fotosid saunas viibivatest inimestest Facebookis"!
Jana Kutšinskaja

Jana Kutšinskaja

Visit Estonia välismeedia juht

Viimastel aastatel on Eesti saun aina enam laia maailma murdnud: meie omamoodi saunakombeid, mullust sauna-aastat ja saunamaratone on kajastanud suured rahvusvahelised ajakirjandusväljaanded. Omajagu on räägitud jalkaäss David Beckhamist ja teistest staaridest, kes Eestist pärit iglusauna soetanud. Kirsiks koogil on muidugi Anna Hintsi saunadokumentaali “Savvusanna sõsarad” rahvusvaheline edu ja mitmed mainekad auhinnad. 8. juunil saavad kõik eestimaalased panna ise käe külge, et Eesti sauna rahvusvahelist tuntust kasvatada: oleme koos põhjanaabrite soomalstega võtnud nõuks teha saunatamises Guinnessi maailmarekordi. 

Teeme Eesti sauna ilmakuulsaks

Eesti on üle ilma tuntuks oma iduettevõtete-sõbraliku keskkonna ja digiriigiga. Ka see on olnud teekond, kus oleme samm-sammult üles ehitanud üht lugu. Selle loo sünni ja leviku juures on käe külge pannud väga paljud Eesti inimesed. Miks ei võiks Eesti sauna lugu olla veel üks sarnane Eestiga laias ilmas seostuv pusletükk? Tõsi, saunakultuuriga hiilgavad ka teised rahvad, ennekõike meie põhjanaabrid. Aga ega me diginomaadide ja iduettevõtete meelitamisel ka just üksi ole. 

Just praegu on hetk, kui Eesti saun on saanud nii-öelda jala ukse vahele. Miks ei võiks Eestist saada sauna-retriitide üleilmne meka, nagu Bali on joogatajate paradiis või Santiago de Compostela hingerahu otsivate palverändurite meelissihtkoht? Et see tõeks saaks, tuleb just praegu hoogu anda, et juba veerema läinud pall kiirema tempo sisse saaks. Meie saunakultuuri loo levik laias ilmas aitab tuua Eestisse põnevast ja tervislikust huvitatud turiste.

Pööraselt kasvav heaoluturism

Eesti sauna tuntuse tõstmine aitab meie inimestel osa saada ühest globaalses kasvus olevast turismitrendist – heaoluturismist. Tänavu ületab heaoluturismi turu maht ennustuste kohaselt triljoni dollari piiri, olles viimasel viiel aastal iga aasta kasvanud enam kui 15%. 

Mis imeloom on heaoluturist? Tegu on inimesega, kes otsib reisides võimalusi, kuidas oma vaimset ja/või füüsilist tervist turgutada: külastab spaasid ja retriite, lubab endale hooldusi ja massaaže, tegutseb aktiivselt looduses matkates, jalgrattaga sõites, veesporti tehes. Sageli otsivad need inimesed eksklusiivseid võimalusi privaatselt end looduses välja lülitada. 

Saunatajad

Allikas: Visit Estonia

Heaoluturistid kulutavad enamasti reisides tavaturistist oluliselt rohkem – värskete uuringute kohaselt kulutab keskmine rahvusvaheline heaoluturist reisi jooksul keskmiselt koguni 40% tavareisijast enam. Nende seas on rohkem keskealisi ja vanemaid inimesi, sagedamini naisi, kel on keskmisest kõrgem sissetulek ja valmidus oma keha ja vaimu turgutamiseks kulutada. Enda tervise kõrval on neile sageli olulised jätkusuutlikkus ja ökoloogiline jalajälg, mis neist maha jääb. 

Heaoluturismis on Euroopa riikidest esirinnas Alpi mäestikuga maad – Saksamaa, Prantsusmaa, Austria ja Šveits. Miks ei võiks Eesti nende kõrval ruumi teha väikese riigina, kus pole küll suuri mägesid, ent jagub privaatset puutumata loodust, aeglast kulgemist ja erilisi majutusvõimalusi, sageli koos saunaga.

Aitame koos sauna eduloole kaasa

Pole paremat huvitekitajat kui lugu, eriti see, mille puhul avaldab muljet juba selle loojate hulk. Aitame kõik koos Eesti sauna loo ehitamisele kaasa – selleks tuleb vaid 8. juunil rahvusvahelisel saunapäeval kodus saun kuumaks kütta või jalutada mõnesse avalikku sauna, teha seal pilt nii, et rätik ümber või ujumisriided seljas ja laadida see foto kella 19 ja 20 vahel õhtul Guinnessi rekordi püstitamise gruppi Facebookis. Mida rohkem fotosid, seda uhkem rekord. 

Nii saab iga Eesti inimene osaks Eesti sauna loost ning kaasa aidata uute põnevil külaliste saabumisele. Saunad kuumaks ja vihad valmis – anname üheskoos maailmarekordile kuuma! 

Vaata ka

Eesti ja Soome püüavad esmakordselt koos Guinnessi maailmarekordit saunatamises

Suitsusaun

Allikas: Visit Estonia

Jana Kutšinskaja

Jana Kutšinskaja

Visit Estonia välismeedia juht