public.homepage.logo
LapsedAllikas: Katarina Tang

Kestlike sihtkohtade edulood 2022

Green Destinations Top100 2022 nimekirja jõudnud Eesti sihtkohtade edulood
Imbi Lepik-Martinson

Imbi Lepik-Martinson

imbi.martinson@eas.ee

Allikas: Magnus Heinmets

Järvamaad esindas Top100 2022 konkursil Kirna mõisa lugu „Läbi lillede kogukonna südamesse ja populaarseks turismiobjektiks". Kõik sai alguse hoopiski õnnetusest, kui 2019. aasta uusaastaõhtul maandus Nurmiko aeda ilutulestiku rakett ja süttisid kasvuhooned. 200 000 tulbisibulat päästeti ja toodi Kirna mõisa aeda. Kestliku turismi eksperdid, kes hindavad sihtkohtade lugusid kõikjal maailmas, andsid hinnangu: "See näide inspireeris, kuidas traagilist sündmust vaadelda positiivse nurga alt ja see positiivne nurk sihtkoha populaarsuse heaks ära kasutada."

Tartu osales 2022. aastal konkursil keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendiga, mis pole vaid paberile jääv soovituste kogu: kõik kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluvad üritused on korraldatud keskkonnahoidlikult ning juba alates 2022. aasta juulist on eesmärgiks, et kõik Tartu avalikus ruumis korraldatavad üritused lähtuks vähemalt keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise miinimumnõuetest.

Hiiumaa 2022. a lugu rääkis elektrijalgrataste renditeenuse arendamisest ja nende laadimismajadest, mis töötavad päikeseenergial. Projekti eestvedaja on Peep Lillemägi MTÜst Ungrukivi Selts. Trian-S nime kandvate paviljonide projekti autor on Hiiumaal Soonlepas tegutsev Tõnis Kasemägi, kes on juba aastaid tegelenud autonoomsete energiaallikatega hoonete väljamõtlemise ning rajamisega.

Saaremaa 2022. a loo keskne persoon oli Taavo Kuusiku ja MTÜ Saaremaa Kalavaru. Kuusiku õpetab külalisi ja lapsi vastutustundlikult kalastama ja kala väärindama. MTÜ tegeleb lisaks teadlikkuse tõstmisele ka kalavarude taastamisega. Peale selle on Taavo Käbruotsa Puhketalu peremees, kes suunab iga külastaja ööbimise tasust kindla protsendi Saaremaa Kalavaru arvele.

Imbi Lepik-Martinson

Imbi Lepik-Martinson

imbi.martinson@eas.ee