public.homepage.logo
Diginomaadid ühendavad kaugtöö reisimisega.Allikas: Silver Gutmann

Diginomaadid Eestis - kes nad on?

25. ja 26. mail toimub Tallinnas esmakordselt diginomaadide festival Tallinn Nomad Fest 2024!

Pallas Mudist

Visit Estonia äriturismi ja Eesti diginomaadi viisa projektijuht

Diginomaadid on spetsiifiline grupp kaugtöötajaid, kes kasutavad võimalust töötada asukohavabalt selleks, et sobitada ühte töötegemine ja reisimine. Teisisõnu on tegemist pikaajaliste turistidega, kes panustavad läbi tarbimise kohalikku majandusse. Võrreldes tavaturistidega kasutavad nad veidi teistsugusemaid teenuseid, mis aitab edendada turismisektori arengut.

Riigid püüavad diginomaade meelitada mitte ainult nende positiivse majandusliku mõju, vaid ka kultuurivahetuse ja teadmiste jagamise tõttu - kõrgelt kvalifitseeritud ja loomingulisi inimesed rikastavad rahvusvahelisi sidemeid ja edendavad innovatsiooni. Ka Visit Estonia turundab muude tegevuste seas Eestit kui kaugtöö ja diginomaadide sihtkohta. Kuigi konkureerime selles vallas päikeseliste ja soojade sihtkohtadega nagu Portugal, Hispaania, Malta, Vietnam ja Tai on Eestil omad trumbid, mis pakuvad paljudele huvi. Need on meie maailma arenenuim digiühiskond ning kirev, aktiivne ja rahvusvaheline startup kogukond.

Eesti oli esimene riik maailmas, kes hakkas 2020. aastal pakkuma spetsiaalset viisat diginomaadidele ja kaugtöötajatele, kes soovivad viibida Eestis kuni aasta. Pea nelja aasta jooksul on väljastanud veidi üle 600 viisa. Enamik diginomaadiviisa taotlejatest on pärit USAst, järgnevad Ühendkuningriik, India, Kanada, Austraalia ja Türgi. 

Siiski ei kajasta väljastatud viisade hulk Eestit külastavate ja siin pikemalt viibivate diginomaadide koguarvu, sest eurooplased ei vaja siiatulekuks viisat ja paljude riikidega on Eestil ka viisavabadus. 

Lisasime mullu väliskülastajate piiriuuringusse küsimuse: kas peate ennast diginomaadiks? Tulemused näitasid, et 3% uuringus osalenuist vastas küsimusele jaatavalt, mis tähendab, et vaid ühe aasta jooksul külastas Eestit umbes 51 000 diginomaadi. 

Maailmas on hinnanguliselt 35 miljonit diginomaadi, neist veidi enam kui pooled ehk 52% on pärit USAst.

Noored

Allikas: Renee Altrov

Pühapäeval finišeeris Tallinnas reisihimuliste e-⁠residentide ja diginomaadide euroretk Dancing Latitudes (fotol), mis startis mai alguses Lissabonist ning kulges läbi mitmete Euroopa suurlinnade.

Rännaku sihtpuhktiks on sel nädalal Tallinnas aset leidev idukonverents Latitude59 ja lõppakordiks kohe selle järel, 25. ja 26. mail Tallinnas esmakordselt aset leidev diginomaadide festival Tallinn Nomad Fest 2024. Kogu ettevõtmine ongi inspireeritud diginomaadide eluviisist, rännates ringi ja kogudes osalejaid kogu teekonna vältel.

Kui oled diginomaad, soovid selleks saada või tahad lihtsalt paremini mõista, millega tegemist, siis tule Tallinn Nomad Festile (Nomad Fest Teaser Tallinn). Registreerimisel kasuta sooduskoodi VISITESTONIA. 
 
E-residentide ja diginomaadide retkest läbi Euroopa Eesti suunas kirjutas Eesti e-residentsuse avalike suhete juht Liina Suvi Ristoja kirjutas toreda kokkuvõtva artikli, mida saad lugeda SIIT.

Dancing Latitudes tiim Amsterdamis

Allikas: Coral Reyneveld / Stream My Event Amsterdam

Pallas Mudist

Visit Estonia äriturismi ja Eesti diginomaadi viisa projektijuht