Tobiase keelpillikvartett. Kontserdisari 'Pihtimused. Šostakovitš'

R 20. oktoober kell 19 Tartu H. Elleri nimelise Muusikakooli Tubina saal
L 21. oktoober kell 18 Eesti Raadio 1. stuudio
Kontserdisari „Pihtimused. Šostakovitš“
Tobiase keelpillikvartett: Maano Männi (viiul), Terje Männi (viiul), Toomas Nestor (vioola), Aare Tammesalu (tšello)
Kavas:
Britten. Kolm divertismenti
Bridge. Kolm idülli keelpillikvartetile
Šostakovitš. Keelpillikvartett nr 4 D-duur op. 83

Šostakovitšit ja Brittenit ühendas erakordselt lähedane loominguline sõprus, nad pühendasid teineteisele mitmeid teoseid ning jagasid vastastikust rõõmu esiettekannete toimumisel. Võiks öelda, et nad olid sõbrad "kuni surm neid lahutas"- suurmehed lahkusid maisest helimaailmast üheaastase vahega. Kahe helilooja loomingulises käekirjas on palju sarnast - helikeele värskus ja karakterite mitmekesisus.
Impressionistlikke ja pastelseid meeleolusid toob kavva teine Inglise helilooja Frank Bridge, kes oli omakorda Britteni mentor.
Kava keskmes on Dmitri Šostakovitši neljas kvartett, mis valmis helilooja elu raskeimal perioodil – oli formalistide ja rahvavaenlaste otsimise aeg. Heliloojate kongressidel oli Šostakovitš üks neid, keda alandati. Ta kaotas professoritöö Moskva ja Leningradi konservatooriumis, tema teoseid ei esitatud. Enese vee peal hoidmiseks kirjutas ta muusikat patriootilistele filmidele. Oma kassi-hiire-mängudes saatis Stalin, isiklikult Šostakovitšile helistades, ta esindama Nõukogude Liitu New Yorgis toimuvale Rahukongressile. Šostakovitš kirjutas neljanda kvarteti pärast New Yorgist naasmist. Selle esiettekanne sai toimuda alles pärast Stalini surma.
Teos on sissepoole pööratud, privaatne kammermuusika, pühendatud helilooja sõbrale kunstnik Pjotr Viljamsile. Grotesk ja traagika murravad välja kvarteti lõpuosas, kus helilooja kasutab juudi rahvamuusika motiive. 

Tobiase Keelpillikvartetil on meie kammermuusikas oma kindel koht. Võrdluses teiste kvartettidega tõstetakse esile nende soojust, mitmekesiseid värve ja romantilist kõlajõudu. 2000. aastal loodud kvarteti nimi on austusavaldus Eesti esimese keelpillikvarteti loojale Rudolf Tobiasele. Ansambel on teinud koostööd väga erinevate artistidega, näiteks laulja Annely Peebo ja näitleja Anu Lambiga. Koostöös Estonian Record Productionsiga on salvestatud Saksa plaadifirmale Erdenklang. Kvartett on salvestanud Eesti Raadiole palju eesti muusikat, neile on uusi teoseid loonud Tõnu Kõrvits, Andres Uibo ja Robert Jürjendal.

R 20. oktoober kell 19 Tartu H. Elleri nimelise Muusikakooli Tubina saal
L 21. oktoober kell 18 Eesti Raadio 1. stuudio
Kontserdisari „Pihtimused. Šostakovitš“
Tobiase keelpillikvartett: Maano Männi (viiul), Terje Männi (viiul), Toomas Ne

Ajad ja hinnad
Kesklinna linnaosa, ERR I raadiostuudio

Tobiase keelpillikvartett. Kontserdisari 'Pihtimused. Šostakovitš'

21.10.2017, 18:00 - 23:59

Hind alates: 8 €
Maksimumhind: 12 €
Omadused