public.homepage.logo
Tartu Linnamaratoni jooksjad 2023Allikas: Adam Illingworth

Tartu Maratonid – Eesti liikumisürituste kullafond

Ükski spordiüritus ei ole Eesti kultuuri ilmselt rohkem kujundanud kui Tartu Maraton, kus lisaks suusamaratonidele on ka rahvajooksud ja rattasõidud.

Mart Einasto ehk Jooksuvana

Tartu Maratoni suursaadik

Klubi Tartu Maraton pakub igas vanuses ja ettevalmistusega osalejale aasta jooksul viit kõige sobivamat üritust elukestvaks liikumisharrastuseks: suusa- ja rattasõit ning kõnd ja jooksmine. Kõigile neile on omased põneva rajaloo ja eri pikkusega distantsid, laitmatu korraldus ja teenindamine ning spordimessid, kus saab soodsa hinnaga kvaliteetseid tarbeid oma harrastuse nautimiseks.

Need üritused on ajapikku muutunud rahvale nii omaseks ja sulandunud kultuuri, et igaühe kohta on liikvel mitmeid vanasõnu ja ütlemisi. Kõigi nautimiseks on kolm lihtsat soovitust:

  • Tutvu rajalooga, sest peale raja pikkuse ja raskusastme on hea teada ka kohti ja maamärke, mis rajal kulgemise põnevaks teevad ja annavad ainest oma retkest hiljem jutustada.
  • Kavanda ja korralda varakult, sest lisaks säästule ürituse ja ööbimise hinnas muutub pärast valiku tegemist ka harjutamine iseenesestmõistetavaks ja loomulikuks.
  • Naudi harjutamist ja väldi üle pingutamist, sest nii kindlustad mõnusa elamuse pikaks ajaks.

Tartu Maraton

Tartu Maraton (toimunud 50 korda) on maailma suurimaid suusaüritusi. Rahvasuus on see tuntud nn talvise laulupeo või ütlemisena, et sa pole enne õige eestlane, kui oled Tartu Maratonil käinud. Eri distantsid eri päevadel võimaldavad nii vaba- kui klassikastiili harrastada. Matkagrupid lubavad võistlusi nautida ka neil, kes pole tulnud sportlikult pingutama.

Tartu Maratoni suusatajad veebruaris 2024

Allikas: Adam Illingworth

Tartu Maastikumaraton

Tartu Maastikumaraton (toimunud 42 korda) on Eesti suurim maastikujooks, jooksurahva seas tuntud ütlemise poolest „kevad algab maastikumaratoniga“. Stardi- ja finišipaiga ühendamine loob võimaluse nautida kaasaelajatena tegevuskeskusi, töötube ja metsateemalisi ekskursioone. Nii muutub koguperefestival kauniks koos veedetud päevaks ka siis, kui jooksu- või matkarajale läheb vaid mõni pereliige.

Lapsed Tartu Maastikumaratonil

Allikas: Andri Tallo

Tartu Rattaralli

Tartu Rattaralli (toimunud 43 korda) on  Balti- ja Põhjamaade suurim maanteesõit. Siin saab igaüks ise kuulsate tuuride tunnet kogeda. Seda teavad ka kaasaelajad, sest nendesamade tuuride eeskujul on kogu trassi ulatuses kriidiga asfaldile ergutusi kirjutatud. Radade suunda muudetakse iga mõne aasta järel, nii on alati põnev avastada uusi kohti ja vaatamisväärsusi, ka rahulikumalt kulgevates tempogruppides. 

Tartu Rattaralli ratturid maanteel 2024. aastal

Allikas: Adam Illingworth

Tartu Rattamaraton 

Tartu Rattamaraton (toimunud 27 korda) on Balti- ja Põhjamaade suurim maastikuratta sõit, tuntud kui üks ja ainus tõeline maastikuratta üritus Eestis, mis on kõigile jõukohane. Põnevad rajad looduse keskel võimaldavad kogeda nii mägesid kui orge, jäädes siiski mõnusaks ja turvaliseks ka vähem pühendunud igas eas ja sõiduoskusega osalejale.

Mees ja poiss Tartu Rattamaratonil 2023. aastal

Allikas: Kiur Kaasik

Tartu Linnamaraton

Tartu Linnamaraton (toimunud 13 korda) on Eesti üks suurimaid tänavajookse ja teeb ülikoolilinna Tartu koduseks igale osalejale. Jooksu- ja kõnnisõprade seas tuntud kui hooaega lõpetav linnamaraton pakub see imelise võimaluse kulgeda üle sildade, mööda jõekaldaid, läbida vanu ja noori linnaosasid, suuri ja väikeseid parke. Start ja finiš on südalinnas ja kõik rajad on kujundatud just nii, et kaasaelajad saaksid igal trassil mitmel korral oma lemmikuid väikese jalutuskäigu abil ergutada. Just seetõttu on juurdumas tava tulla raja äärde plakatitega ja muuta seeläbi osalemine nii jooksjaile kui kõndijaile unustamatuks elamuseks.

Jooksjad Tartu Linnamaratonil 2023. aastal

Allikas: Aldis Toome

Pärast võistluse lõppu soovitan kõigile järgnevat kolme tegevust, mis aitavad taastuda ja loovad imelise ja nädalaid kestva meeleolu:

Saun – see võib olla nii peen spaa kui sõbra kodusaun, see peaks olema finišile piisavalt lähedal, et mitte vahepeal külmetama hakata. Sestap võiks saunaplaani varakult valmis teha, enamasti pakuvad ka ürituste sponsorid sobivaid võimalusi. Neist maksab kinni võtta, sest pole põnevamat laval kuuldud osalusloost ja igaüks on teretulnud oma lugu lisama. Põnevad saunakohad Lõuna-Eestis.

Söök. Nüüd ongi see hetk käes, kus võib vabalt ja teenitult nautida. Mida rammusam ja toekam, seda parem, seega sobib pärast sauna ning eelistatult sõprade ja lähedaste seltsis, sest juttu jätkub lõputult. Head toidukohad Lõuna-Eestis.

Pikk uni on põhjus, miks eelistada Lõuna-Eesti ööbimiskohti. Soovitavalt sauna- ja söögikoha läheduses. Rohkelt ööbimiskohti Lõuna-Eestis.

Loe veel

Mart Einasto ehk Jooksuvana

Tartu Maratoni suursaadik